به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس قبادی دبیر ستاد تنظیم بازار با بیان اینکه با آغاز صادرات، قیمت تخم‌مرغ در بازار داخلی قرار نیست افزایش یابد، افزود: وزارت جهاد کشاورزی و تولیدکنندگان این محصول، نیاز داخلی را درجهت تغییر نیافتن قیمت تامین می‌کنند. وی ادامه داد: در این محصول مازاد تولید ایجاد شده و از آنجا که هم باید به فکر مصرف‌کننده باشیم و هم تولید‌کننده، اجازه دادیم این محصول صادر شود تا تولید برای تولیدکنندگان توجیه‌پذیر باشد و مرغداران کسب‌وکار خود را رها نکنند. قبادی گفت: درحال‌حاضر در هر کیلوگرم، قیمت تخم‌مرغ هزار تا هزار و پانصد تومان زیر قیمت واقعی است؛ ولی با این حال قرار نیست قیمت تخم‌مرغ افزایش یابد.

دبیر ستاد تنظیم بازار درخصوص تصمیمات اتخاذ شده برای تنظیم بازار ماه رمضان اظهار کرد: برای تنظیم بازار ماه رمضان سهمیه برنج، شکر، روغن، گوشت قرمز و گوشت مرغ را به همه استان‌ها اعلام کردیم و با نظارت و عرضه بیشتر، اجازه نمی‌دهیم مشکلی برای مصرف‌کنندگان ایجاد شود. وی ادامه داد: بالغ بر سی هزار تن برنج سهمیه ماه مبارک رمضان است که با تزریق آن به بازار قیمت این محصول تعدیل می‌شود. برای کاهش قیمت خرما نیز مقرر شد تا با افزایش عرضه این محصول به بازار و ایجاد غرفه توزیع مستقیم در میادین تره‌بار، قیمت این محصول کنترل شود.

وی در رابطه با مرغ مازاد تولید کشور نیز اظهار کرد: برای رفع نگرانی تولید‌کنندگان مقرر شد شرکت پشتیبانی امور دام، مرغ مازاد تولید را از مرغداران خریداری کند و در زمانی که مازاد مصرف ایجاد شد این مرغ‌ها را به‌صورت یخ زده به بازار عرضه کند. دبیر ستاد تنظیم بازار درخصوص افزایش قیمت پیاز نیز تصریح کرد: پیاز حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد در مقایسه با ابتدای سال، افت قیمت داشته؛ ولی با توجه به بارندگی‌های اخیر که در فصل برداشت این محصول صورت گرفت در رسیدن این محصول به بازار وقفه ایجاد شد و این افت قیمت ادامه نیافت؛ ولی انتظار می‌رود در روز‌های پیش‌رو با رسیدن این محصول به بازار قیمت آن نیز کاهش یابد. قبادی با اشاره به واردات گوشت با ارز نیمایی نیز اظهار کرد: گوشت‌هایی که پیشتر با دلار ۴۲۰۰ تومانی وارد شده همچنان درحال توزیع به جامعه هدف است و از سوی دیگر نیز واردات این محصول در شکل جدید با ارز نیمایی ادامه دارد.

وی تصریح کرد: درحال‌حاضر نرخ ارز نیمایی برای واردات گوشت بین ۸ تا ۵/ ۹ هزار تومان و قیمت متوسط گوشت لاشه قرمز در سطح کشور ۸۷ هزار تومان است. ۹۰ درصد مصرف گوشت کشور تولید داخل و ۱۰ درصد وارداتی است و برای جلوگیری از رانت و مفسده و همچنین حمایت از تولید داخلی، روش واردات گوشت با ارز نیمایی در پیش گرفته شد و مشکلی نیز برای تامین گوشت مورد نیاز کشور نیست.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند