مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک و معاون وزیر اقتصاد در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در مورد وضعیت تجارت خارجی سال گذشته اظهار کرد: تراز تجارت خارجی در سال ۹۷ بالغ بر ۷/ ۱ میلیارد دلار مثبت بوده و در این مدت ۳/ ۴۴ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی وجود داشت که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۶/ ۵ درصد کاهش یافته است. رئیس کل گمرک با تاکید بر اینکه بدخواهان کشور به‌دنبال صفر شدن صادرات و دست‌اندازی در این امر هستند که کورخوانده‌اند، به وضعیت واردات سال ۹۷ پرداخت و عنوان کرد: در این مدت ۶/ ۴۲ میلیارد دلار کالا به کشور وارد شده که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۷/ ۲۱ درصد کاهش دارد. عمده کاهش کالاهای وارداتی مربوط به گروه کالاهایی مصرفی و لوکس بوده که با مصوبه هیات‌وزیران ۱۳۳۹ قلم از واردات منع شدند.

معاون وزیر اقتصاد به ترکیب وزنی کالاهای وارداتی پرداخت و گفت: عمده این کالاها مربوط به کالاهای سرمایه‌ای و واسطه‌ای بود که در بنگاه‌های تولیدی قابل استفاده است و ۱۵ درصد نیز مصرفی بوده شامل کالاهای اساسی، کنجاله سویا و دیگر نهاده‌های دامی که خود در تولید نقش دارند. وی در پاسخ به این سوال که غیر از شرایط تحریم که روی صادرات اثر گذاشته آیا مباحث داخلی وجود دارد که بتوان با حل آنها رونق صادرات غیرنفتی را شاهد بود، عنوان کرد: عمده کاهش صادرات ناشی از تحریم‌های بیرونی است. با این وجود معتقدم در صورتی که بتوانیم مدیریت بهتر و هماهنگی بین دستگاه‌ها را افزایش دهیم می‌توان آثار تحریم را به حداقل رساند و بهتر از آنچه وجود دارد، تجارت خارجی را مدیریت کرد.

میراشرفی با بیان اینکه در بحث تحریم چند صنعت و گروه کالایی هدف قرار گرفت، تصریح کرد: خودرو،‌ پتروشیمی، میعانات نفت و گاز که جزو اقلام صادرات غیرنفتی هستند، مورد توجه قرار گرفتند و در بهمن و اسفند ماه سال ۹۷ این گروه‌ها، صادرات‌شان کاهشی شد که علت آن به‌دلیل احتیاط کشورها در خرید از ایران برای فرار از مجازات تحریمی آمریکا بوده است. وی خاطرنشان کرد: گفته می‌شود تیم ۴۰۰ نفره‌ای برای تحریم‌های ایران تشکیل شده و گاهی با شرکت‌ها و افراد تماس گرفته و تهدید می‌کنند که از ایران خرید نکنند. هیچ کشوری به اندازه ایران در جنگ اقتصادی قرار ندارد که در نوع خود کم نظیر است.

۵ شریک تجاری عمده ایران در سال ۹۷

معاون وزیر اقتصاد به جهت‌گیری تجارت خارجی ایران اشاره کرد و افزود:‌ این جهت‌گیری به سمت کشورهای شرق آسیا و به‌خصوص همسایگان است. طبق آمار تجارت خارجی سال گذشته ۵ شریک عمده صادراتی ما به ترتیب چین با ۳/ ۹ میلیارد دلار،‌ عراق با ۹/ ۸ میلیارد دلار، امارات با ۹/ ۵ میلیارد دلار، افغانستان ۹/ ۲ میلیارد دلار و کره‌جنوبی با ۵/ ۲ میلیارد دلار هستند.

رئیس کل گمرک ادامه داد: قطعا می‌توان از پتانسیل کشورهای همسایه در جهت رونق بیشتر صادرات استفاده کرد.

وی با اشاره به نام‌گذاری سال ۹۸ که با حساسیت به نام «رونق تولید» ثبت شده است از رویکرد و سیاست‌های گمرک برای حمایت از تولید‌کنندگان پرداخت و اظهار کرد: در کل استان‌ها تولیدکنندگانی که در راستای پروانه بهره‌برداری صادرات و واردات بدون تخلف فعالیت کنند، تحت عنوان فعالان مجاز (ABO) تسهیلات ویژه می‌دهیم.

۸ پیشنهاد وزیر اقتصاد برای تسهیل تجارت خارجی

میراشرفی از ارائه ۸ پیشنهاد به منظور تسهیل و تسریع در امر صادرات و به ویژه واردات کالا به رئیس‌جمهور خبر داد و یادآور شد: ۸ مورد از سوی وزیر اقتصاد پیشنهاد شده که در صورت موافقت مانع از رسوب کالا و همچنین منجر به تسریع در ترخیص کالا از گمرکات می‌شود. به گفته معاون وزیر اقتصاد، عمده این پیشنهاد به ترتیب مربوط به موضوع ثبت سفارش، امور بانکی و گمرکی است. در مورد ثبت سفارش مباحثی مانند مهلت ورود کالا و نیز تطبیق شرح کالا با ثبت‌سفارش مدنظر است. این پیشنهادها به‌گونه‌ای است که اگر این موارد نیاز به اصلاح جزئی داشته باشد، بدون تغییر بتوان این کار را انجام داد. درحال‌حاضر براساس مقررات باید شرح کالا و ثبت‌سفارش یکی باشد.

وی خاطرنشان کرد: در بخش بانک نیز تمهیداتی اندیشیده شده که اگر ریال واردات کالایی تامین شده باشد و آن کالا منتظر دریافت ارز باشد، در صورتی که کالا به گمرک برسد امکان و اجازه ترخیص آن از گمرک فراهم شود تا از رسوب کالا جلوگیری به عمل‌ آید.میراشرفی یادآور شد:‌ همچنین با توجه به آنکه گمرک مکلف است طبق مقررات تمام کالاهای افراد یا بنگاه‌هایی را که بدهی قطعی شده دارند را توقیف کند، پیشنهاد کردیم فقط به اندازه میزان بدهی، کالا در گمرک توقیف شود و بقیه کالاها ترخیص شده و از رسوب آن جلوگیری به عمل‌ آید.