هند در دور جدید تحریم‌ها دوباره موفق به دریافت معافیت از تحریم برای خرید نفت ایران شد که احتمالا مثل دوره قبل برای مدت ۶ ماه قابل تمدید است. در دوره قبل قراردادی بین دو کشور بسته شد که براساس آن ۴۵درصد از پول حاصل از فروش نفت ایران با روپیه و ۵۵درصد با یورو تسویه می‌شد. در قرارداد جدیدی که بین بانک مرکزی ایران و بانک ملی هند بسته شده، یورو و روپیه هند سهم ۵۰ درصدی از پرداخت‌ها دارند و این پول قابل ‌انتقال به ایران هم است. ایران می‌تواند با ۵۰ درصد پول حاصل از فروش نفت به هند که با روپیه تسویه می‌شود، کالاهایی مثل محصولات کشاورزی، دارو و موادغذایی و... که شامل تحریم‌های آمریکا نیست را خریداری کند. در واقع هر نوع کالایی که تحریمی نباشد، قابل معامله خواهد بود.

به گفته او سفارت ایران در هند مدتی پس از بازگشت سفیر قبلی و حضور ایشان در وزارت‌خارجه به‌عنوان معاون اقتصادی خالی بود و به‌صورت کاردار موقت اداره می‌شد؛ این درحالی است که در دو هفته گذشته آقای چگینی از ایران به سفارت هند اعزام شده و استوارنامه ایشان پذیرفته ‌شده و رسمیت هم پیداکرده است.

بختیاری گفت: برگزاری چهار همایش بین‌المللی تجاری با کشورهای مختلف برای سال آینده میلادی در معاونت بین‌الملل اتاق تهران برنامه‌ریزی شده است و یکی از این کشورها هند است. مذاکرات اولیه با سفارت هند انجام شده و این برنامه مورد استقبال قرار گرفته، اما هنوز عملیات اجرایی برای برگزاری همایش آغاز نشده است. تعلل برای برگزاری همایش‌ها بیشتر به این دلیل بوده که می‌خواستیم آثار تحریم بر روابط تجاری ما با کشورهای دنیا خود را نشان دهد تا بتوانیم به ارزیابی بهتر و دقیق‌تری برای برگزاری همایش‌ها برسیم.