علی عابدزاده با بیان اینکه تغییرات نرخ ارز و افزایش قیمت آن به دو و نیم برابر که سبب افزایش قیمت بلیت شده، بر صنعت حمل‌ونقل هوایی اثرگذار خواهد بود، گفت: در سال‌های گذشته، وقتی تغییراتی به یکباره در صنعت هوانوردی اعمال می‌شد، در ترددهای هوایی اثر می‌گذاشت. وی با بیان اینکه بیش از ۵۵ درصد هزینه شرکت‌های هوایی به‌صورت ارزی است، افزود: طبیعی است که افزایش نرخ ارز بر این صنعت اثر بگذارد؛ اما زمان لازم دارد تا تعادل میان عرضه و تقاضا و نرخ بلیت و شرایط اقتصادی مسافران ایجاد شود؛ البته این ابراز امیدواری وجود دارد که این تعادل، در حداقل زمان انجام شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه در همین شرایط سخت اقتصادی، شرکت‌های هواپیمایی تعداد زیادی مسیر هوایی جدید ایجاد کرده‌اند، ادامه داد: حتی در برخی فرودگاه‌های درجه ۲ و ۳ هم افزایش پرواز داشته‌ایم. در پروازهای خارجی با کاهش مسافر روبه‌رو بوده‌ایم؛ اما این روند کاهشی، در آینده ادامه پیدا نخواهد کرد و به ثبات خواهد رسید.

عابدزاده در پاسخ به این پرسش که به‌رغم آنکه بارها اعلام شده شرکت‌های هواپیمایی موجود، زیان‌ده و در آستانه ورشکستگی هستند، اما ۱۷ تا ۱۸ شرکت هواپیمایی جدید درخواست مجوز تاسیس از سازمان هواپیمایی کشوری کرده‌اند؛ این تناقض چگونه قابل‌توجیه است، گفت: آثار نرخ‌های تکلیفی بلیت پرواز بر ساختار شرکت‌های هواپیمایی قدیمی‌تر، اثر گذاشته است؛ ضمن اینکه زیان‌هایی که در سال‌های گذشته بر شرکت‌های هواپیمایی قدیمی وارد شده، همچنان در ساختار آنها وجود دارد که این یک نقطه ضعف است و باید به مرور زمان برطرف شود. اما از سوی مقابل، درحال‌حاضر شرایط را برای ورود سرمایه‌گذار جدید به این حوزه شفاف و ساده کرده‌ایم.

او یادآور شد: در گذشته نحوه صدور مجوز توسط سازمان هواپیمایی کشوری، مستقیما به‌صورت صدور موافقت نهایی برای متقاضی صادر می‌شد؛ درحالی‌که هیچ اقدامی برای راه‌اندازی شرکت هواپیمایی از سوی دارنده مجوز انجام نمی‌شد و این موافقت نهایی، برای دارندگان مجوزها یک ارزش افزوده ایجاد می‌کرد که سبب می‌شد خرید و فروش‌های کاذب مجوزها در صنعت انجام شود. کاری که ما کردیم این بود که جلوی خرید و فروش «موافقت اصولی تاسیس شرکت هواپیمایی یا AOC » را گرفتیم و فرآیند صدور آن را تسهیل کردیم.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا آماری دارید که چه تعداد شرکت در گذشته مجوزها را فروخته‌اند، افزود: آماری از این اقدامات نداریم؛ ولی تمام AOC‌هایی که قبلا داده بودیم، الان بی‌ارزش شده‌اند. الان در صورتی این مجوزها داده می‌شود که ساختارهای فنی، عملیاتی و اقتصادی شرکت‌های متقاضی داشتن پرواز آماده باشد و سازمان هواپیمایی در این مرحله، سختگیری می‌کند؛ ولی در مرحله صدور مجوز سختگیری در کار نیست.

وی تاکید کرد: یکی از شرکت‌های هواپیمایی متقاضی تاسیس از سازمان هواپیمایی، وارد فاز عملیاتی شده و تا دو سه ماه آینده یک یا دو شرکت دیگر وارد فاز عملیات پرواز می‌شوند. درحال‌حاضر، هواپیماهای این شرکت‌ها وارد کشور شده است اما باید مراحل را طی کنند تا بتوانند پروازها را آغاز کنند.

این مقام مسوول در صنعت هوانوردی، تعداد هواپیماهای وارد شده به کشور از سوی شرکت‌های هواپیمایی جدید را برای ایرلاین تازه تاسیس که فعالیت چارتری دارند، ۳ فروند و ایرلاین‌هایی که مجوز موافقت اصولی (Full AOC) دریافت کرده‌اند، ۵ فروند عنوان کرد و گفت: یک شرکت هم تقاضای ایرتاکسی (هواپیماهای سبک و کوچکی هستند که می‌توانند با ظرفیتی مانند یک تاکسی یا اتوبوس معمولی در مسیرهای کوتاه بین شهری جا‌به‌جایی مسافر را انجام دهند) دارد که می‌تواند با تعداد کمتری هواپیما کار خود را آغاز کند. موافقت اصولی چند متقاضی تاسیس ایرتاکسی را صادر کرده‌ایم؛ اما هنوز هیچ‌کدام فعالیت خود را آغاز نکرده‌اند، حتی مسیرهای پروازی آنها هم مشخص نشده است. آنها اول باید هواپیماهای خود را وارد کنند؛ شرایط برای فعالیت ایرتاکسی به آرامی فراهم می‌شود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری، درباره اینکه آیا ایران می‌تواند اقدام به شکایت از سه شرکت هواپیماساز خارجی به‌دلیل عدم تحویل هواپیماها کند یا خیر، گفت: این قراردادها را ما نبسته‌ایم؛ قراردادها تجاری بوده و توسط خط هوایی بسته شده است. البته من در طول مذاکرات بوده‌ام؛ اما در جریان ریز قراردادها نبوده‌ام؛ ضمن اینکه متن قراردادهای خرید هواپیما محرمانه است. به گفته عابدزاده، آمریکایی‌ها قرارداد فروش بوئینگ به ایران را لغو کرده‌اند؛ ولی دو قرارداد خرید ایرباس و ای‌تی‌آر لغو نشده و اروپایی‌ها آن را معلق کرده‌اند؛ ایرباس محصولی است که بیشتر اروپایی است و کشورهای اروپایی به‌خاطر منافع خود به‌دنبال آن هستند تا مجوز فروش ایرباس و ای‌تی‌آر به ایران را دریافت کنند.

وی تاکید کرد: شکایت شرکت‌های هواپیمایی ما همواره به قوت خود باقی است، طرف مقابل ما که آمریکا است، به کنوانسیون شیکاگو پایبند نیست. کنوانسیون شیکاگو بر این مبنا است که ارتباط میان ملل باقی باشد؛ اما دولت آمریکا مانع ارتباط میان ایران با سایر ملل شده است؛ پس طبیعی است که همه شرکت‌های هواپیمایی ایران از آمریکا می‌توانند شکایت کنند که شما برای ما محدودیت ایجاد کرده‌اید. در قراردادهای خرید هواپیما هم موضوع شکایت از طرف مقابل، پیش‌بینی شده است.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به این پرسش که آیا با توجه به معافیت ژاپن از خرید نفت ایران، موضوع نفت در برابر هواپیما (میتسوبیشی) قابل پیگیری است؟ تصریح کرد: این موضوع در جریان نیست و ما درخواستی از سوی شرکت‌های هواپیمایی برای خرید میتسوبیشی نداشته‌ایم؛ اما شرکت‌های هواپیمایی می‌توانند با طرف‌های خارجی خود مذاکره کرده و خریداری کنند ولی قبل از خرید، به لحاظ برخی استانداردها باید سازمان هواپیمایی کشوری نوع هواپیما را تایید کند. البته ما در سازمان هواپیمایی کشوری هیچ محدودیتی برای واردات هواپیما از سوی شرکت‌ها نداریم و چنانچه خرید هواپیمایی برای آنها اقتصادی باشد، مجازند آن را وارد کنند.