به گزارش «ایسنا» غلامحسین شافعی اظهار کرد: آرزوی ما این است که سخنان حماسی تبدیل به عمل‌های حماسی شود و درصد کمی از آنچه بیان می‌کنیم، به اجرا گذاشته شود. آنچه امروز به‌عنوان راس مشکل اساسی در اقتصاد کشور وجود دارد، مساله توسعه صنعتی است که متاسفانه این مساله یک مشکل ساختاری و پیچیده بوده که در دوره‌ای بسیار طولانی ایجاد شده است. اصل این ماجرا به ساختار اقتصادی کشور که یک اقتصاد نفتی است، بازمی‌گردد. متاسفانه این اعتیاد نفتی طی سال‌های گذشته وضع اقتصاد ما را به این مرحله رسانده به‌طوری‌که ما بدون توجه به توسعه صنعتی و تدوین برنامه آنچه فعلا در پیش‌رو می‌بینیم، این است که دولت رقیب پرقدرتی در برابر بخش‌خصوصی در نظام اقتصادی کشور است و به‌رغم توجه و تاکیدی که در فرمان مقام معظم رهبری و تصمیم مجلس در مورد اصل ۴۴ قانون اساسی شد، خیلی اتفاق خاصی در این زمینه رخ نداده است. او با بیان اینکه ما اصلا گرفتار کمبود منابع نیستیم، گفت: از ابتدای آغاز برنامه‌های توسعه‌ای از سال ۶۸ تا سال ۹۵معادل ۲۷۷۲ میلیارد دلار منابع ارزی داشته‌ایم. اگر به این میزان سرمایه‌گذاری‌های خارجی و کمک‌های بلاعوض را اضافه کنیم، جمع ورود ارز به کشور ما به ۳۱۹۱ میلیارد دلار می‌رسد. سوال اینجا است؛ با این منابع عظیم و افسانه‌ای ارزی چرا اقتصاد ما در این جایگاه قرار دارد؟ این مساله به ناکارآمدی و بی‌برنامگی بازمی‌گردد. شافعی اضافه کرد: طی سال‌های گذشته معمولا تصمیم‌گیران ما از تصمیمات سخت گریزان بوده‌اند. درواقع همیشه تصمیمات سهل، مقطعی و کوچک موردنظر بوده که اینها نمی‌تواند به‌طور ریشه‌ای به مسائل پاسخگو باشد. درحال‌حاضر نیز مشکل اصلی ما کمبود منابع نیست، گرچه کمبود منابع زیادی داریم؛ ولی مهم‌تر از آن، چگونگی توزیع منابع است. آیا مابه‌ازایی برای صرف این منابع در صنعت و اقتصاد وجود دارد یا خیر؟

وی با اشاره به اینکه به‌‌رغم هشدارها، صنعت نتوانسته تکان بخورد و رشد کند، خاطرنشان کرد: براساس آمار رسمی کشور طی ۱۰ سال گذشته سهم صنعت و صادرات از تسهیلات سیستم بانکی مرتب کاهش داشته است. اگر برنامه‌های توسعه‌ای ما در جهت تقویت کار مولد، تقویت صادرات و کشاورزی بوده، این نگاه کجا است؟

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران افزود: همچنین در آمارها بخش نامفهومی هم وجود دارد تحت‌عنوان خدمات متفرقه که مشخص نیست این «متفرقه» چه چیزی است. بنابراین به‌جای اینکه آمارهایی که مرتبا گزارش می‌شود که ما نسبت به سال گذشته N مقدار رشد داشته‌ایم، باید تصمیم گرفت در این شرایط خاص با یکدیگر صادقانه صحبت کرده و مشکلات اساسی را به‌هم منتقل کنیم و برای رفع آن به‌هم بپیوندیم. باید واقعیت‌ها را منعکس کرد. شافعی اظهار کرد: چه ایرادی دارد که همه بدانند منابعی که توزیع می‌شود، کجاست؟ چه اشکالی دارد که اطلاعات تسهیلاتی که صندوق توسعه ملی پرداخت می‌کند، به‌صورت شفاف منتشر شود؟ چرا همه نباید در مورد ارزی که اختصاص پیدا می‌کند، بدانند؟ البته باید دفاعی از وزیر صنعت، معدن و تجارت کنم که آقای شریعتمداری موضوعی را مطرح کردند که «من نمی‌توانم ثبت‌سفارش را اعلام کنم.» این سخن درستی است چون لزوما هرکسی که ثبت‌سفارشی کرد، کالایی وارد نکرده و ارز به آن اختصاص پیدا نکرده است. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با اشاره به مساله تحریم‌ها عنوان کرد: دو برداشت نادرست در مورد تحریم وجود دارد؛ یکی آن عده‌ای هستند که می‌گویند تحریم کاغذ پاره است که کاملا اشتباه می‌کنند؛ چراکه تحریم جدی است. عده‌ای دیگر نیز اعتقاد دارند علت اساسی همه مشکلات ما تحریم‌ها است که البته باید گفت مشکلات اساسی ما مشکلات ساختاری بوده و مساله تحریم نیست. در این‌ ارتباط باید به یک تقسیم درست و واقعی برسیم تا بتوان در برابر تحریم ایستادگی کرد. وی تصریح کرد: شاید مهم‌ترین مساله‌ای که در این رابطه می‌تواند و می‌توانست اثرگذار باشد، اقتصاد مقاومتی بود. حتی در دوران پسابرجام نیز ما فرصت داشتیم که با اقتصاد مقاومتی، کمی خودمان را مقاوم کنیم ولی آن‌طور که باید و شاید این اقدام صورت نگرفت. شافعی خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر نیز باید دو موضوع مدنظر قرار گیرد؛ نخست اینکه ریشه مشکلات را بشناسیم و در مورد این مشکلات، اگر اشتباهی کردیم، آن را بپذیریم. مورد دیگر نیز این است که باید امروز توجه کنیم که ما در شرایط عادی اقتصادی نیستیم. شرایط غیرعادی را نمی‌توان با تصمیمات عادی مدیریت کرد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اضافه کرد: کسی در سازمان‌ها حاضر نیست از رفتار عادی خود کوتاه بیاید. آنچه به‌عنوان موانع و مشکلات، بند به‌پای فعالان اقتصادی بسته، کمتر از تحریم خارجی نیست. وی یادآور شد: آنچه به‌دست خود ماست و ارتباطی به خارج از کشور ندارد را باید حل کنیم. ما هنوز مصریم که سهم مالیات تولید و صنعت هر سال درصدی بالاتر رود به‌رغم اینکه صنعت رشدی نداشته است. هنوز هم همه نقدینگی‌ها به سمت فعالیت‌های غیرمولد می‌رود چراکه جاذبه‌ای برای ورود به تولید وجود ندارد. شافعی با بیان اینکه با تصمیمات گذشته مشکلات اقتصادی حل نمی‌شود، گفت: با همه این مشکلات راه‌حل مناسب برای غلبه بر آنها وجود دارد چون زیرساخت‌های اساسی ما در بخش نیروی انسانی، انرژی و منابع طبیعی به حد عالی وجود دارد. اگر در یک تعامل سازنده و شفاف با یکدیگر گفت‌وگو کنیم و با هم برنامه‌ریزی کنیم، آینده ایران بسیار روشن خواهد بود.