به‌گزارش «ایرنا» مهدی صادقی‌نیارکی در تشریح آخرین وضعیت صادرات صنایع غذایی کشور گفت: ارزش صادرات محصولات غذایی کشور در هشت ماه نخست امسال حدود ۲ میلیارد دلار بوده است، این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل حدود یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار صادرات این محصولات صورت گرفته بود. وی افزود: پارسال در مجموع ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار محصولات صنایع غذایی ایران به خارج صادر شد و امسال درصدد ارتقای این رقم به سه میلیارد دلار هستیم. این مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: صادرات محصولات صنایع غذایی کشور از نظر حجم ۱/ ۳ درصد و از نظر ارزش ۷ درصد صادرات غیرنفتی کشور را تشکیل می‌دهد.

وی بیان کرد: این وضعیت نشان می‌دهد که در این صنعت، خام‌فروشی صورت نمی‌گیرد و پس از ایجاد ارزش‌افزوده، محصول نهایی صادر می‌شود. صادقی نیارکی افزود: بیشترین صادرات در حوزه محصولات غذایی کشور مربوط به فرآورده‌های لبنی و بستنی است و جایگاه بعدی نیز در اختیار صنعت شیرینی و شکلات است. وی همچنین اظهار کرد: ۵۹ درصد صادرات کشور در زمینه محصولات‌ غذایی و آشامیدنی به عراق و ۴۰ درصد نیز به افغانستان بوده است. وی ادامه داد: براساس آمار سال ۹۵، صنایع غذایی سهم ۱۵ درصدی در اشتغال کشور را به خود اختصاص داده بود.

به ‌گفته این مقام مسوول، ۱۲ درصد صنایع کشور نیز در حوزه صنایع غذایی فعال هستند. مدیرکل دفتر صنایع غذایی دارویی و بهداشتی وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: صنعت محصولات غذایی دنیا از حدود ۷ هزار میلیارد دلار گردش مالی برخوردار است و تنها ۱۰ نشان تجاری جهانی معتبر بیش از نیمی از این رقم را به خود اختصاص داده‌اند که این وضعیت نشان‌دهنده لزوم برندسازی در این حوزه است.