به گفته غلامحسین شافعی فعالان اقتصادی برای هر قدمی که برمی‌دارند باید گواهی و مجوز بگیرند و همین رویه‌های غیرضروری گاهی افراد را از انجام امور منصرف می‌کند. اگر الکترونیکی کردن امور به‌خوبی پیش برود و به نتیجه برسد، فضای کسب‌وکار رونق می‌گیرد.

به گزارش اتاق بازرگانی ایران شافعی همچنین با اشاره به برنامه اتاق ایران برای احداث پنج دفتر تجاری در نقاط مختلف دنیا گفت: ما به دنبال این هستیم تا دفاتر بازاریابی در نقاط مختلف دنیا ایجاد کنیم؛ درحال حاضر هم درحال بررسی و شناسایی مکان‌های مناسبی برای تاسیس این دفاتر هستیم و به کمک و نظر اتاق‌های استانی برای انتخاب این کشورها نیاز داریم.

رئیس اتاق ایران همچنین با تاکید بر سیاست‌های اتاق برای حمایت از استارت‌آپ‌ها به‌ویژه در اتاق‌های استانی گفت: در نشست اخیر با معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور در اتاق ایران، بر ارتباط هرچه بیشتر اتاق و این معاونت تاکید شد. بر همین اساس اتاق‌های استانی هم باید ارتباط خود را با دفاتر این سازمان در استان‌ها افزایش دهند.

شافعی افزود: سیاست اتاق ایران حمایت از کسب‌وکارهای نوین است. رئیس اتاق ایران در بخش دیگری از سخنانش گفت: برای اینکه ایجاد پایانه‌های صادراتی در نقاط مرزی به اتاق‌ها واگذار شود، با وزارت امور اقتصادی و دارایی مذاکراتی داشته‌ایم و از همه روسای اتاق‌ها می‌خواهم که این مورد را بررسی و نظرات خود را ارائه کنند. در بخشی از نشست شورای روسا، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران توضیحاتی در مورد طرح استعلام الکترونیکی بدهی مفاصا حساب تامین اجتماعی به‌صورت الکترونیکی عنوان کرد. محمدمهدی کاشف در این خصوص افزود: با راه‌اندازی سامانه استعلام الکترونیکی مفاصا حساب تامین‌اجتماعی، سامانه یکپارچه کارت بازرگانی هوشمند به سازمان تامین اجتماعی متصل شده است. به این ترتیب فردی که می‌خواهد کارت بازرگانی بگیرد، نیازی به مراجعه حضوری به سازمان تامین اجتماعی ندارد و زمان و انرژی کمتری از فعالان اقتصادی گرفته می‌شود. به گفته کاشف، اتاق ایران به‌دنبال این است که در نهایت هیچ فرآیند کاغذی برای صدور کارت نباشد تا امور سریع‌تر و با شفافیت بیشتر پیش برود و امکان نظارت کامل بر فرآیندها باشد.

کاشف افزود: بعد از تامین اجتماعی، مذاکره با گمرک و سازمان امور مالیاتی هم پیگیری خواهد شد تا امور مربوط به این سازمان‌ها نیز به‌طور الکترونیکی انجام شود.