رئیس سازمان توسعه تجارت ضمن اعلام این خبر در دومین جلسه میز صادرات شیرینی و شکلات و با اشاره به مراحل پایانی مذاکرات با اتحادیه اوراسیا اظهار کرد: پس از جلسات متعدد با اعضای ۵ کشور روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و ارمنستان توانستیم تعرفه واردات محصولات بیسکویت و شکلات ایرانی به کشورهای مذکور را به صفر برسانیم تا صادرکنندگان پس از امضای نهایی در آینده نزدیک، بتوانند از این فرصت به نحو مطلوب استفاده کنند.

به گزارش سازمان توسعه تجارت، در ادامه این نشست، صادرکنندگان بخش خصوصی گزارشی درباره وضعیت صادرات محصولات شیرینی، شکلات و فرآورده‌های غلات و مشکلات موجود در صادرات این محصولات را مطرح کردند. از جمله موانعی که به گفته آنها در مسیر تولید و صادرات محصولات شیرینی و شکلات وجود دارد، به ورود موقت مواد اولیه، به‌خصوص شکر، استرداد مالیات ارزش افزوده برای صادرکنندگان و حمل و نقل دریایی برای بازارهای بالقوه نظیر عمان برمی‌گردد.

به رغم رشد و تراز تجاری مثبت در صادرات محصولات شیرینی و شکلات طی سال‌های اخیر، به‌دلیل وجود ظرفیت خالی در بخش تولید، ارزش صادرات این محصولات در بازه ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار بوده است که با برنامه‌ریزی برای تکمیل ظرفیت‌های خالی، تسهیل ورود موقت مواد اولیه و همچنین انعقاد توافق‌نامه‌های تجارت ترجیحی با بازارهای هدف می‌توان به هدف یک میلیارد دلار صادرات در سال رسید. در پایان مقرر شد بخش خصوصی انجمن صنفی صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات درخواست‌های خود را به سازمان توسعه تجارت ایران ارسال کنند تا در کمیته کارشناسی شورای‌عالی صادرات به‌منظور تسهیل ورود موقت مواد اولیه، اقدامات لازم صورت پذیرد.