دنیای اقتصاد: حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در انگلیس در دیدار با غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ضمن اشاره به ظرفیت‌های همکاری میان دو کشور، به تشریح وظایف معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه پرداخت.

وی به رویکرد جدید وزارت امور خارجه در موضوعات اقتصادی اشاره کرد و گفت: در همین رابطه ساختار وزارت خارجه تغییراتی می‌کند و معاونت اقتصادی برای پیگیری مباحث اقتصادی با کشورهای دیگر تشکیل می‌شود. بعیدی‌نژاد افزود: موضوعات اقتصادی و توسعه روابط اقتصادی با کشورها در صدر موضوعات مهم وزارت خارجه است و ما بر این باوریم توسعه روابط اقتصادی می‌تواند ظرفیت‌های زیادی برای کشور به همراه داشته باشد. بعیدی‌نژاد با تاکید بر وجود ظرفیت‌های همکاری بسیار برای توسعه روابط اقتصادی میان ایران و انگلیس گفت: در هیچ زمانی چنین فضایی برای همکاری دو طرف نبوده و درحال حاضر علاقه و میل جدیدی در میان انگلیسی‌ها برای کار با ایران وجود دارد. او افزود: در مورد کارهای اقتصادی با ایران همه بر این باورند که هیچ حدومرزی نیست و بدون هیچ محدودیتی می‌توان از ظرفیت‌های اقتصادی دو طرف استفاده کرد. بعیدی‌نژاد همچنین با اشاره به آغاز روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا گفت: با خروج این کشور از اتحادیه اروپا، انگلیسی‌ها به‌دنبال جایگزین‌هایی برای روابط اقتصادی خود هستند و در حال حاضر هم با کشورهایی مانند هند، آمریکا و کانادا در این زمینه مذاکراتی داشته‌اند.

به گفته سفیر ایران در انگلیس، این کشور به بازارهای جدید فکر می‌کند و دراین‌ میان به ظرفیت‌های ایران هم واقف است. بعیدی‌نژاد درعین‌ حال بر وجود محدودیت‌های بانکی و مالی در روابط دو کشور اشاره کرد و گفت: بانک‌های انگلیسی نزدیکی زیادی با بانک‌های آمریکایی دارند اما تجربه نشان داده اگر توافق و کار مشترک پیش آید، طرف‌های انگلیسی خود مشکلات و موانع بانکی را با روش‌های مبتکرانه‌ حل می‌کنند. بعیدی‌نژاد از برگزاری همایش مشترک ایران و انگلیس در لندن در آینده نزدیک خبر داد و از رئیس اتاق ایران برای شرکت در این همایش دعوت کرد. او افزود: اگر هیات ایرانی در همایش‌های مشترک یا پروژه‌های مشخص سرمایه‌گذاری شرکت کرده و پروژه‌ها را به طرف‌های انگلیسی ارائه کنند، نتایج بسیار خوبی از همکاری‌های دو طرف شکل می‌گیرد. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران در این دیدار گفت: این کشور از گذشته در جای‌جای صنعت ایران حضور داشته است. به‌عنوان‌مثال، پایه‌گذاران صنعت نساجی و اتومبیل‌ در کشور ما انگلیسی‌ها بوده‌اند. غلامحسین شافعی در پاسخ به سخنان بعیدی‌نژاد در مورد لزوم تعریف پروژه‌های سرمایه‌گذاری مشترک گفت: در کشور ۲۰۰میلیارد دلار پروژه‌ در صنایع بزرگ و بخش‌هایی مانند انرژی و نفت و گاز و زیرساخت تعریف‌شده و آماده ارائه به سرمایه‌گذاران است. به گفته شافعی اطلاعات این پروژه‌ها در دستگاه‌های مختلف دولتی و همچنین بخش‌خصوصی موجود است و اتاق می‌تواند در این زمینه اطلاعات لازم را ارائه کند. شافعی همچنین بر تسهیل صدور ویزا برای فعالان اقتصادی هم در تهران و هم در لندن تاکید کرد و خواستار همکاری سفارتخانه‌های دو کشور در این زمینه شد.