دنیای اقتصاد: براساس بخشنامه شماره ۲۰۰/ ۹۶/ ۵۰۶ مورخ ۱/ ۳/ ۹۶ سازمان امور مالیاتی کشور، فرآیند صدور گواهی ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، تسهیل شد. به گزارش پایگاه خبری اتاق تهران، معاون کسب‌و‌کار اتاق تهران با توضیح اینکه شرایط صدور گواهی ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده طی چند جلسه در هیات مقررات‌زدایی و تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار مورد بررسی قرار گرفت، به مهم‌ترین مفاد بخشنامه جدید اشاره کرده و گفت: براساس بخشنامه‌ای که ماه گذشته از سوی سازمان امور مالیاتی کشور ابلاغ شده است، مدت اعتبار گواهی‌‎های صادر شده برای مودیانی که بدهی خود را پرداخت یا ترتیب پرداخت آن را داده‌اند، ۱۲ ماه است.

هومن حاجی‌پور با بیان اینکه فرآیند بررسی درخواست و صدور گواهی‌نامه ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده، مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی ایجاد کرده بود، گفت: براساس بندهای بخشنامه جدید، مودیان برای ثبت‌نام فقط کافی است به سامانه www.tax.gov.ir مراجعه کنند. مدارک مورد نیاز برای مودیانی که برای اولین بار قصد ثبت‌نام دارند، صرفا تسلیم اظهارنامه‌‌های دوره مشمول تعیین شده است. وی با اشاره به اینکه مدت اعتبار گواهی مودیان فوق، ۶ ماه است، افزود: براساس این بخشنامه، مدت اعتبار گواهی مودیان خوش حساب ۲۴ ماه در نظر گرفته شده است. معاون کسب‌و‌کار اتاق تهران همچنین تصریح کرد که مدت زمان لازم برای طی مراحل صدور گواهی‌نامه ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده به ۷ روز کاهش یافته است. به گفته حاجی‌پور، همچنین مودیان می‌توانند یک ماه قبل از انقضای گواهی قبلی، اقدام به تمدید کنند. وی به بند دیگری از مفاد بخشنامه جدید سازمان امور مالیاتی کشور اشاره کرد و افزود: در صورت لغو اعتبار گواهی‌نامه مودی، معاملات وی مشروط به احراز اصالت مبنی بر حسابرسی مالیاتی تا تاریخ لغو اعتبار قابل قبول است.

معاون امور کسب‌وکار اتاق تهران در خاتمه توضیحات خود با ارجاع به بخشی از محتوای بخشنامه مذکور گفت: در مواردی که برای پرونده مودی دارای بدهی قطعی، دستور توقف عملیات اجرایی توسط مراجع ذی‌صلاح از جمله دیوان عدالت اداری صادر شده، مادام که دستور مذکور لغو نشده است، و همین‌طور در موارد خاص که با دلایل توجیهی قابل قبول، امکان ثبت‌نام در طرح جامع مالیاتی یا ترتیب پرداخت بدهی وجود نداشته و مودیان از نظر ثبت‌نام یا دریافت مالیات و عوارض از کارفرمایان یا خریداران با مشکل مواجه هستند، مدیران کل امور مالیاتی مجاز خواهند بود با در نظر گرفتن وضعیت مودی و با اخذ تضمین لازم، امکان صدور گواهینامه ثبت‌نام ۶ ماهه را برای این دسته از مودیان فراهم کنند.