دنیای اقتصاد: مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در نشست اخیر ستاد اقتصادی پساتحریم اتاق تهران از آمادگی این شرکت برای امضای توافق‌نامه همکاری با اتاق تهران برای ساخت مجتمع بزرگ نمایشگاهی در سایت ولنجک خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری اتاق تهران، کاوه زرگران، رئیس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران با اشاره به اینکه سالانه نمایشگاه‌های متعددی با موضوع صنایع غذایی در داخل کشور برگزار می‌شود، گفت: تشکل‌ها و اتحادیه‌های کشاورزی و صنایع غذایی در برپایی این نمایشگاه‌ها نقش پررنگی دارند و شرکت سهامی نمایشگاه‌ها نیز در برگزاری آن، تعامل نزدیکی با بخش‌خصوصی دارد. وی نسبت به شیوه برپایی و مدیریت یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای نمایشگاهی ایران انتقاد کرد و افزود: حضور و نقش بخش‌خصوصی و تشکل‌ها در برگزاری نمایشگاه سالانه اگروفود تهران، کمرنگ است. این در حالی است که نمایشگاه اگروفود سال گذشته بیش از ۲ میلیون دلار درآمدزایی داشت، اما تاکنون این میزان درآمد صرف بهبود و ارتقای کیفیت زیرساخت‌ها و سخت‌افزاری نمایشگاه نشده است. زرگران با بیان اینکه در کشورهای پیشرفته در عرصه نمایشگاهی، بخشی از درآمدهای به دست آمده از برپایی نمایشگاه‌ها صرف دعوت از تامین‌کنندگان مواد اولیه و نیز خریداران و مشتریان کالاهای آن کشورها می‌شود، گفت: این رویه باید در ایران نیز انجام شود و مجریان نمایشگاهی به ویژه در بخش صنایع غذایی و کشاورزی، باید بخشی از درآمدهای حاصل از برپایی نمایشگاه‌ها را برای حضور شرکت‌های معتبر خارجی اختصاص دهند که این اتفاق تاکنون رخ نداده است. حمیدرضا صالحی عضو هیات نمایندگان اتاق تهران نیز این ضعف و ایراد را متوجه نمایشگاه تخصصی برق هم دانست وگفت: در برگزاری نمایشگاه‌های تخصصی در کشورهای هدف، تشکل‌های آن بخش باید به کار گرفته شوند و سازمان توسعه تجارت و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی باید تنها نقش حاکمیتی خود را ایفا کنند.

از سوی دیگر، سیدحسین سلیمی از دیگر اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران نیز بر هزینه‌کرد درآمد برپایی نمایشگاه‌ها در تکمیل و ارتقای زیرساخت‌های سایت نمایشگاهی تهران تاکید کرد. مهدی شریفی‌نیک‌نفس با بیان اینکه چند نمایشگاه معتبر جهانی در بخش نفت و گاز در کشورهای مختلف برگزار می‌شود، گفت: متاسفانه شاهد آن هستیم که مجتمع‌ها و شرکت‌های پتروشیمی ایرانی، به‌صورت پراکنده در این نمایشگاه‌ها حضور پیدا می کنند که منجر به کمرنگ شدن حضور ایران در این رویدادهای مهم بین‌المللی شده است. وی خواستار شد که شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران به‌عنوان سیاست‌گذار این رویدادهای تجاری و اقتصادی در داخل و خارج از کشور، دستورالعمل‌های لازم را برای حضور یکپارچه شرکت‌های ایرانی در نمایشگاه‌های معتبر خارجی صادر کند تا بنگاه‌های داخلی در این نمایشگاه‌ها در قالب پاویون ایران مشارکت داشته باشند.

در ادامه، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران پس از شنیدن دیدگاه‌ها و نظرات فعالان اقتصادی با بیان اینکه این شرکت آمادگی دارد که پاویون ایران را در نمایشگاه‌های معتبر خارجی با مشارکت شرکت‌ها و تشکل‌ها ایجاد کند، گفت: در این زمینه، این آمادگی را داریم که برای تشکل‌ها یارانه درنظر بگیریم. حسین اسفهبدی همچنین از طرح ساخت مجتمع نمایشگاهی در شهر فرودگاهی امام‌خمینی خبر داد که به گفته وی، برای ساخت آن ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری پیش‌بینی شده است. وی از اتاق تهران خواست با مشارکت در این طرح، یکی از سهامداران این نمایشگاه شود. وی همچنین تاکید کرد که تضمین‌های لازم برای برگزاری نمایشگاه‌های مختلف در این منطقه از سوی دولت داده خواهد شد تا سرمایه‌گذاران با خیال آسوده وارد این طرح شوند. اسفهبدی بیان کرد: از سال آینده، مجوز برپایی برخی از نمایشگاه‌ها فقط در سایت نمایشگاهی شهر آفتاب داده خواهد شد. در حال حاضر ظرفیت برگزاری نمایشگاه‌ها در شهر آفتاب افزایش یافته است.

اسفهبدی در عین حال از نوسازی و تجهیز سالن‌های نمایشگاه بین‌المللی تهران خبر داد و گفت: در حال حاضر به دنبال بازسازی بخش شرقی این سایت نمایشگاهی هستیم و مناقصه آن نیز به‌زودی برگزار می‌شود. وی اظهار کرد: از دیگر برنامه‌های شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی «متعادل کردن نرخ غرفه‌های سایت نمایشگاهی برای شرکت‌های خارجی» است و به دنبال آن هستیم با نزدیک شدن به نرخ‌های بین‌المللی، بخشی از درآمدهای این بخش را در اختیار شرکت‌های داخلی برای حضور در نمایشگاه‌های خارجی اختصاص دهیم. وی همچنین بر حضور تشکل‌ها و اتاق بازرگانی در شورای سیاست‌گذاری نمایشگاه‌ها تاکید کرد و افزود: رویه شرکت سهامی نمایشگاه‌ها این است که در برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، حتما از مشورت بخش‌خصوصی استفاده کند. برخی دیگر از اعضای ستاد اقتصادی پساتحریم در اتاق تهران، نظرات خود را در ارتباط با شیوه برگزاری نمایشگاه‌های داخلی و خارجی مطرح کردند. فریال‌مستوفی رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری اتاق ایران، بر ارتقای کیفی نمایشگاه‌ها در داخل کشور تاکید کرد و گفت: حضور و مشارکت در نمایشگاه‌های خارجی نیز باید با دقت و گزینشی باشد.

محمد اتابک از اعضای هیات نمایندگان اتاق تهران، سایت نمایشگاهی ولنجک تهران را فاقد استانداردهای نمایشگاهی دانست وگفت: با وجود انتقادهای بخش‌خصوصی، این سایت نمایشگاهی همچنان از وجود سالن‌های کنفرانس مجهز برای گردهمایی شرکت‌های ایرانی و خارجی برخوردار نیست. سیدحامد واحدی عضو هیات رئیسه اتاق تهران نیز بر مشارکت بخش‌خصوصی در تجهیز سایت نمایشگاهی ولنجک تهران تاکید کرد وگفت: بخشی از زمین این سایت نمایشگاهی می‌تواند در اختیار کنسرسیومی از بخش‌خصوصی و با مدیریت اتاق بازرگانی تهران، برای ایجاد نمایشگاهی مدرن در پایتخت قرار گیرد و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی نیز به‌عنوان ناظر نقش خود را ایفا کند. مهدی جهانگیری رئیس ستاد اقتصادی پساتحریم اتاق تهران نیز با اشاره به اینکه اتاق بازرگانی به‌عنوان مادر تشکل‌ها و پارلمان بخش‌خصوصی، خواستار واگذاری مدیریت نمایشگاه‌ها به بخش‌خصوصی است، گفت: نهادینه کردن نقش تشکل‌ها در سیاست‌گذاری و برگزاری تخصصی و حرفه‌ای نمایشگاه‌های داخلی و خارجی، از محورهای مهمی است که اتاق تهران به دنبال آن است. به گفته وی، امضای توافق‌نامه همکاری میان اتاق تهران و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران در دستور کار قرار دارد که پس از تدوین آن، به زودی به امضای دو طرف خواهد رسید. نایب‌رئیس اتاق تهران با بیان اینکه رویکرد دولت بیانگر آن است که سایت نمایشگاهی تهران در ولنجک پابرجا است و قرار نیست جابه‌جایی صورت گیرد، افزود: بخش‌خصوصی با محوریت اتاق بازرگانی تهران، برای ایجاد مجتمع نمایشگاهی که از استانداردهای روز دنیا برخوردار باشد، مشروط به آنکه تعهد و تضمین لازم از سوی دولت برای این سرمایه‌گذاری انجام شود، آمادگی دارد.