ایسنا: معاون وزیر صنعت و بازرگانی جمهوری چک گفت: شرکت‌های بزرگ ایرانی در جمهوری چک تاسیس شده‌اند که از صنعت و ماشین‌آلات ما استفاده می‌کنند و بسیاری از تجار ایرانی توانسته‌اند بازار خوبی را در جمهوری چک برای فروش فعالیت‌های خود فراهم کنند.

«ادوارد موریچکی» در نشست مشترک با معاون وزیر امور خارجه ایران اظهار کرد: امروز در آستانه شکل‌گیری و توسعه روابط بین جمهوری چک و ایران قرار داریم. وی افزود: طی دهه‌های گذشته جهان تغییرات عظیمی در حوزه برنامه‌های اقتصادی داشته و شرکت‌های جمهوری چک برنامه‌های سنتی در زمینه توسعه روابط اقتصادی با ایران دنبال می‌کردند؛ همکاری‌هایی که باعث مشارکت در حوزه شکر، سنگ‌آهن و صنایع معدنی شد. به گفته «موریچکی»، طی سالیان گذشته جمهوری چک توانسته به‌عنوان یک عضو اقتصادی در قلب اروپا فعالیت داشته باشد. با وجود اینکه در سال ۱۹۹۳ منطقه چک اسلواکی از هم جدا شد، اما جمهوری چک توانست به تنهایی فعالیت‌های خود را ادامه دهد. این کشور با توجه به آمار توانسته منابع و سیستم‌های خود را به شکلی اقتصادی و تجاری تبدیل کند.

معاون وزیر صنعت و بازرگانی جمهوری چک اظهار کرد: این کشور توانسته در شکل اقتصادی خاص فعالیت خود را ادامه دهد. به‌طوری که بسیاری از تجار ایرانی توانسته‌اند بازار خود را در چک برای فروش فعالیت‌های خود فراهم کنند. وی بیان کرد: ما با آلمان که در همسایگی ما قرار دارد روابط نزدیکی داریم اما در جهان امروز، دنبال کشوری هستیم که بازاری برای فروش کالاهایمان باشد و در توسعه روابط از ما حمایت کند. از سوی دیگر، مشاور وزیر امور خارجه از «راه‌اندازی اتاق مشترک بین کشورهای ایران و چک» در اتاق بازرگانی ایران در آینده‌ نزدیک خبر داد. غلامعباس ارباب خالص مشاور وزیر امور خارجه و رئیس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال و شرق کشور در نشست مشترک با معاون وزیر صنعت و بازرگانی چک اظهار کرد: با نگاهی به عمق روابط دو کشور از گذشته تاکنون، شاهد رشد روابط بین دو کشور در زمینه‌های مختلف بوده‌ایم. پروژه‌هایی نیز در ساخت راه‌آهن و تراکتورسازی و سایر حوزه‌های صنعتی بین دو کشور وجود داشته که نشان‌دهنده عمق این روابط در گذشته است.

به گفته وی، شاید اولین همکاری‌های فرهنگی ما به دهه ۶۰ میلادی بازگردد که در آن زمان همپا با فعالیت‌های تجاری، فعالیت‌های فرهنگی نیز بین دو کشور جریان داشت. امضای موافقت‌نامه‌های فرهنگی و تبادل دانشجو و نیز همکاری‌هایی در جهت توسعه زبان فارسی از جمله این همکاری‌ها در حوزه فرهنگی است. ارباب خالص اظهار کرد: از سال ۹۴ روابط بین دو کشور شتاب گرفته و با مروری بر ترددهای صورت گرفته بین دو کشور، شاهد حضور ۷هیات از کشور چک در همه زمینه‌های تجاری و اقتصادی طی این دو سال بوده‌ایم. وی با بیان اینکه دو کشور همکاری‌هایی در سطح وزیران و پارلمان‌ نیز با یکدیگر داشته‌اند، گفت: امضای موافقت‌نامه اجتناب از مالیات‌های مضاعف از جمله نتایج سفر وزیر اقتصاد ایران به این کشور است. سفر معاون وزیر خارجه نیز یکی دیگر از این سفرها به این کشور بوده که تمام این رفت و آمدها حاکی از اوج مناسبات دو کشور در همکاری‌های مختلف است. مشاور وزیر امور خارجه با تاکید بر اینکه بستر همکاری‌ها بین دو کشور در تمام ابعاد کاملا فراهم است، گفت: هیچ محدودیتی در زمینه همکاری بین دو کشور وجود ندارد. در چارچوب همین سفرها دفتر تجاری جمهوری چک در تهران افتتاح شد که به توسعه همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور و دسترسی جمهوری چک به آسیای مرکزی از طریق خراسان رضوی کمک می‌کند. وی در پایان یادآور شد: امیدواریم با نشستی که در آذرماه برگزار خواهد شد، این اتاق افتتاح شده و به سفرهای آتی و توسعه همکاری‌ها کمک بیشتری کند.