دنیای اقتصاد: وزیر راه و شهرسازی در دیدار با «علی بن سعود السنیدی» وزیر صنعت و تجارت عمان، بر ارتقای سطح روابط اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور تاکید کرد وگفت: ایران و عمان تاکنون بر سر موضوعات مختلفی مذاکره داشته‌ و باید هر‌چه سریع‌تر وارد برنامه عملیاتی شویم. به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی در پاسخ به ابراز تمایل هیات عمانی برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار گفت: در مورد چابهار ما با هندی‌ها به توافق و امضای قرارداد رسیده‌ایم. جلسه سه‌جانبه‌ای با هیات هندی و افغانی در این زمینه داریم، با این حال حتما از ورود عمان به چابهار استقبال می‌کنیم. آخوندی همچنین با ابراز خرسندی از راه‌اندازی خطوط کشتیرانی جدید بین دو کشور گفت: ما همچنان مشتاق هستیم که سطح روابط تجاری و فرهنگی ارتقا یابد. از این‌رو، آمادگی داریم در هر سطحی از پیشنهادهای شما استقبال کنیم.

آخوندی بیان کرد: همچنین از درخواست سرمایه‌گذاری مشترک عمان و سنگاپوری‌ها در بندر شهید رجایی استقبال و اعلام می‌کنیم که برای اقدام مشترک و شروع کار اجرایی نیازمند ارائه پروپوزال و مدل تجاری از سوی عمان هستیم. وی با اشاره به اینکه در حال انتخاب برندگان برای ترمینال یک بندرعباس هستیم، بیان کرد: برای ترمینال ۲ هم مذاکراتی با ایتالیایی‌ها داشته‌ایم و به‌زودی مناقصه ترمینال ۳ را اعلام خواهیم کرد. «علی بن سعود السنیدی» وزیر صنعت و تجارت عمان نیز بر ارتقای روابط تجاری بین دو کشور تاکید و خواستار قبول پیشنهاد عمان از سوی ایران برای سرمایه‌گذاری در بندر چابهار و بندرعباس شد. وی با بیان اینکه در آغاز برنامه‌های خود را بر تاسیس خط کشتیرانی بین بندرعباس و صحار متمرکز کردیم، گفت: این هفته اولین خط کشتیرانی مسافرتی بین بندرعباس و بندرخصب افتتاح شد که بسیاری از ایرانی‌های مقیم خلیج فارس می‌توانند از این خط کشتیرانی استفاده کنند. وی همچنین خواهان ارتباط بیشتر بنادر عمان و ایران شد و با ارائه درخواست سرمایه‌گذاری مشترک مسقط با سنگاپوری‌ها در بندرعباس، خواهان حضور در بندرچابهار شد و گفت: ما مانعی برای سرمایه‌گذاری در فازهای بعدی بندر چابهار نمی‌بینیم و می‌خواهیم با دانستن مقدمات کار در بندر چابهار، در فازهای بعدی مشارکت داشته باشیم.

از سوی دیگر، رایزن بازرگانی ایران در مسقط با بیان اینکه تهران و مسقط در طول هفته گذشته در راستای توسعه و گسترش سطح مراودات اقتصادی و تجاری، هفت رویداد مهم تجاری را پشت سرگذاشتند، گفت: تسهیل صدور روادید از جمله اقدامات توسعه‌ای دو کشور در این هفته بود. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت، عباس عبدالخانی با بیان این مطلب افزود: مشارکت ۳۴ شرکت تخصصی ایرانی فعال در زمینه توریسم در نمایشگاه بین‌المللی ـ تخصصی توریسم سلامت و پزشکی عمان و کسب بزرگ‌ترین پاویون ملی ایران در بین ۱۲ کشور دنیا از جمله اقدامات تجاری دو کشور در طول یک هفته گذشته است.

وی با بیان اینکه ۱۰شرکت مواد غذایی معروف ایرانی در نمایشگاه بین‌المللی ـ تخصصی مواد غذایی عمان در هفته گذشته شرکت کردند، افزود: سفر هیات تجاری ـ بازاریابی به سرپرستی سازمان توسعه تجارت ایران به عمان و آشنایی با فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری عمان و افتتاح خط مسافربری دریایی بین بنادر عمان و بندرعباس از دیگر اقداماتی بوده است که در طول این هفته رخ داد. عبدالخانی گفت: برگزاری همایش توسعه همکاری‌های تجاری بین استان‌های هرمزگان و عمان و همچنین شانزدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و عمان، امضای چهار سند همکاری در زمینه‌های تجاری، بیمه‌ای، استاندارد و ورزشی با سفر وزیر تجارت و صنایع عمان به تهران نیز رویدادهایی است که دارای اهمیت است. رایزن بازرگانی ایران به برگزاری نخستین نمایشگاه محصولات عمان در تهران که از پنجم مهرماه به مدت پنج روز در تهران آغاز شده نیز اشاره کرد و گفت: این نمایشگاه با مشارکت ۸۲ شرکت عمانی فعال در زمینه‌های صنعتی، مواد غذایی، معدنی و خدمات در حال برگزاری است. وی افزود: امروز هفتم مهرماه نیز همایش معرفی فرصت‌های تجاری ایران و عمان با حضور فعالان تجاری دو کشور برگزار خواهد شد. عبدالخانی با اشاره به تقویت و تکمیل زیرساخت‌های مورد نیاز تجارت از جمله ایجاد خط منظم دریایی به‌صورت هفتگی میان بندرعباس و عمان و ثبت حدود ۴۰۰ شرکت ایرانی در مناطق آزاد عمان اظهار کرد: علاقه‌مندی رهبران سیاسی و عالی‌رتبه و تاکید مسوولان مربوطه برای ارتقا و گسترش روابط تجاری باعث شده که روابط اقتصادی تهران و مسقط روزبه‌روز مستحکم‌تر شود.