اقتصاد نیوز: براساس تازه‌ترین بخشنامه سازمان امور مالیاتی، مالیات بر تسعیر نرخ ارز حذف شده است، اما حال این سوال مطرح است که آیا حذف مالیات شامل همه صادرکنندگان است، یا اینکه برخی از صادرات همچنان مشمول مالیات می‌شود.

رئیس کنفدراسیون صادرات ایران معتقد است که مالیات بر تسعیر نرخ ارز حذف نشده، بلکه اصلاح شده است. به گفته محمد لاهوتی، بر مبنای بخشنامه جدید سه اتفاق عمده رخ داده است؛ اول اینکه مبنای محاسبه مالیات بر تسعیر نرخ ارز تغییر کرده است. زیرا پیش از این محاسبه مالیات بر تسعیر نرخ ارز بر مبنای محاسبه اختلاف ارز مبادله تا نرخ ارز آزاد بود، اما اکنون قرار شده مبنای محاسبه ارز بازار آزاد باشد. وی توضیح داد: چون صادرکنندگان همان روز که کالا را دریافت می‌کنند آن را می‌فروشند، هیچ رقمی به‌عنوان تسعیر نرخ ارز ثبت نمی‌شود که به آن مالیات تعلق گیرد. مالیات بر تسعیر ارز تنها شامل مواردی می‌شود که میان صادرات و فروش کالا فاصله چند ماهه ایجاد شود که این مساله کمتر رخ می‌دهد. دومین نکته‌ای که رئیس کنفدراسیون صادرات ایران در مورد این بخشنامه می‌گوید این است که بازار افغانستان و عراق بر اساس معاملات ریالی از طرف سازمان امور مالیاتی پذیرفته می‌شود مگر اینکه خود صادرکننده درآمد حاصل از صادرات را به‌صورت ارزی در دفاتر خود ثبت کرده باشد که این درآمد ارزی هم مشمول بند اول شده و از مالیات معاف است. سومین اتفاق این بخشنامه هم این است که این دستورالعمل ابلاغ شده در ۲۲ تیرماه ۹۵ به عملکرد ۹۱ به بعد تعمیم یافت. به این معنا که تمام افرادی که در این سال‌ها پرونده مالیاتی دارند بر اساس بخشنامه جدید رسیدگی خواهد شد و مالیات تعلق گرفته به این افراد بر مبنای ارز آزاد محاسبه می‌شود که رقم مالیات صادرکنندگان را به شدت کاهش می‌دهد.

لاهوتی با بیان اینکه این بخشنامه صادرکنندگان را از مالیات‌های میلیاردی نجات می‌دهد، تصریح می‌کند: وضع مالیات بر نرخ تسعیر ارز اگرچه قانونی قدیمی است، اما احیای آن به دلیل جهش نرخ ارز و کمبود شدید منابع ارزی بود که از سال ۹۱ به بعد رخ داد. نتیجه این مساله این بود که سازمان امور مالیاتی درآمد ناشی از تسعیر نرخ ارز را جدای از صادرات دانست و آن را مشمول مالیات کرد. لاهوتی رقم این مالیات را بسیار سنگین عنوان کرده و می‌گوید: میزان این مالیات ۲۵ درصد از سود ناشی از تسعیر نرخ ارز است که مبنای محاسبه آن هم تفاوت نرخ ارز مبادله‌ای و آزاد است. وی اظهار می‌کند: گاه با احتساب جریمه و دیرکرد و موارد دیگر رقم این مالیات به ۶۰۰ تومان در هر دلار هم می‌رسید و مبنای غلط محاسبه مالیات تسعیر سبب شده بود که برگ تشخیص‌های میلیاردی برای صادرکنندگان صادر شود. لاهوتی می‌گوید: برای مثال مالیات بر تسعیر ارز صادر شده برای یکی از صادرکنندگان حدود ۱۲ میلیارد تومان بود که سبب شد این مالیات عملا به یک چالش و بحران جدی برای صادرکنندگان تبدیل شود.