خبرگزاری تسنیم: در چارچوب برنامه‌های روسیه و ایران برای افزایش هر چه بیشتر ارزش روابط اقتصادی دوجانبه و نقشه راه توسعه همکاری‌ها، دفتر نمایندگی بازرگانی این کشور در تهران راه‌اندازی می‌شود.

روسیه همزمان باگشایش دفتر بازرگانی خود در ایران تا پایان سال جاری میلادی در ۹ کشور دیگر نیز نمایندگی‌های مشابه راه‌اندازی می‌کند. روزنامه «ایزوستیا» روز جمعه به نقل از وزارت توسعه اقتصادی روسیه نوشت: دفاتر نمایندگی بازرگانی در ایران و کشورهای مختلف اروپایی، آسیایی و آفریقایی در چارچوب برنامه‌های توسعه فعالیت‌های اقتصادی بازرگانان روسی در سراسر جهان کار خود را آغاز می‌کنند و شرکت دولتی مرکز صادرات روسیه نیز عملیاتی شدن این برنامه را تایید کرده است. ماموریت این نمایندگی‌ها ارائه خدمات لازم حمایتی به صادرکنندگان روسی برای پیشبرد فعالیت‌های خود در کشورهای مختلف و همچنین افزایش عرضه کالاهای روسی در بازارهای خارجی اعلام شده است. «ارائه مشورت‌های کارشناسی و بازاریابی بین‌المللی»، «بهره‌برداری از تجربه‌های موفق کشورهای دیگر در افزایش صادرات»، «استفاده از مزیت‌ها و تسهیلات قانونی و تعرفه‌ای برای افزایش فعالیت‌های بازرگانی همراه با شناخت نیازهای بازارهای خارجی» نیز از دیگر محورهای کاری برای افزایش حضور تجاری روسیه در مناطق مختلف جهان است. گشایش دفتر بازرگانی روسیه در ایران می‌تواند زمینه افزایش روابط اقتصادی دو کشور را در بخش واردات و صادرات فراهم کند؛ به ویژه اینکه در افق توسعه روابط دو کشور برنامه ۱۰ میلیارد دلاری شدن ارزش همکاری‌های اقتصادی در هر سال برای آینده‌ای نزدیک پیش‌بینی شده است. از آغاز روی کار آمدن دولت یازدهم، ایران و روسیه با اجرای راهبرد افزایش همکاری‌های دوجانبه و همگرایی منطقه‌ای، روابط اقتصادی رو به رکود خود را تحرک بخشیده‌اند.

پایین‌ترین سطح روابط تجاری دو کشور در سال ۱۳۹۲ با سقوط از چهار میلیارد دلار به کمی بیش از یک میلیارد دلار تجربه شد. در چارچوب اقدام‌های دولت یازدهم، سال۲۰۱۴ ارزش اقتصادی روابط دو کشور به حدود یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار رسید، این میزان در سال ۲۰۱۵ نیز حدود ۳۰ درصد رشد کرد و براساس آمارهای تازه اعلام شده در ۶ ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۵، حدود ۶۹ درصد رشد داشته است.