در راستای اجرای ماده (۱۰) «قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت» سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند راه‌اندازی و همچنین حسب جزو (۲) بند (الف) تبصره (۱۶) قانون بودجه سال۱۴۰۲ بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی از محل منابع پس‌انداز و جاری قرض‌الحسنه شبکه بانکی حسب دستور‌العمل ذیل اقدام می‌کنند.

شرایط عمومی متقاضیان تسهیلات فرزند

۱- داشتن تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران

۲- پرداخت تسهیلات براساس قانون به پدر اطفالی که تاریخ تولد آنان از ۰۱/ ۰۱/ ۱۴۰۰ به بعد و در داخل ایران متولد شده‌اند به شرح ذیل تعلق می‌گیرد. در سال ۱۴۰۲ مبلغ تسهیلات به شرح زیر است:

-  فرزند اول مبلغ ۳۰میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۳ سال (۳۶‌ماه)

-  فرزند دوم مبلغ ۶۰میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۴ سال (۴۸ماه)

-  فرزند سوم مبلغ ۹۰میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۵ سال (۶۰ماه)

-  فرزند چهارم مبلغ ۱۲۰میلیون تومان با دوره باز پرداخت ۶ سال (۷۲ماه)

-  فرزند پنجم به بعد مبلغ ۱۵۰میلیون تومان با دوره بازپرداخت ۷سال (۸۴ماه)

تبصره: (سقف فردی تسهیلات متناسب با سقف فردی مندرج در لوایح بودجه سنواتی است.)

۳- تسهیلات فرزند بدون الزام به سپرده‌گذاری و با شش‌ماه دوره تنفس برای شروع اقساط پرداخت می‌شود.

۴- متقاضیان واجد شرایط برای متولدان مورخ ۰۱/ ۰۱/ ۱۴۰۰ به بعد و حداکثر تا ۲ سال پس از تولد فرزند، می‌توانند نسبت به ثبت درخواست خود در سامانه مربوطه اقدام کنند.

۵- ارائه اصل شناسنامه فرزند و پدر وی در زمان مراجعه به بانک الزامی است.

۶- به هر فرزند متولدشده تنها یک‌بار تسهیلات فرزند به پدر تعلق می‌گیرد.

۷- درصورتی‌که حین دوره بازپرداخت تسهیلات تولد فرزند، فرزند دیگری از متقاضی به دنیا آمد، پرداخت تسهیلات مذکور طبق ضوابط این دستورالعمل به کودک بعدی امکان‌پذیر است.

۸- درباره تولد فرزندان دو قلو و بیشتر، به ازای هر فرزند، یک وام تعلق می‌گیرد.

۹- براساس تبصره ذیل بند (ت) تبصره (۴) ماده (۱) قانون، تسهیلات تولد فرزند به افرادی تعلق می‌گیرد که نرخ باروری شهرستان محل زادگاه پدر یا فرزند، بالای ۵/ ۲ نباشد. (نرخ باروری شهرستان مربوطه در سامانه و حسب اعلام مرکز آمار قابل مشاهده است).

۱۰- تسهیلات حسب مصوبات شورای پول و اعتبار با کارمزد حداکثر ۴ درصد به‌صورت سالانه است.

تبصره۱: در صورت فوت پدر طفل اگر کودک تحت حضانت مادر باشد، تسهیلات به مادر کودک تعلق خواهد گرفت.

تبصره ۲: در صورت طلاق والدین، تسهیلات مذکور به فردی دارای حضانت فرزند (با ارئه حکم دادگاه) پرداخت خواهد شد.

شرایط ضامنین: تسهیلات قرض‌الحسنه تولد فرزند پس از اعتبار سنجی متقاضیان تسهیلات مزبور و در صورت عدم تکافوی اعتبار آنها برای تامین رکن ضامن بانک‌ها موظفند با توثیق حساب یارانه یا سهام عدالت متقاضیان یا بستگان درجه اول از طبقه اول آنها یا سایر دارایی‌های مالی وی یا تنها دریافت یک فقره سفته یک نفر ضامن (با دوره تنفس شش ماهه) نسبت به پرداخت تسهیلات اقدام کنند.

نحوه ثبت‌نام و مراحل دریافت تسهیلات

۱- کلیه متقاضیان وام فرزند که واجد شرایط فوق هستند، ابتدا باید از طریق سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند به نشانی ve.cbi.ir ثبت‌نام  و فرم مربوطه را تکمیل کنند. در صورت موفقیت‌آمیز بودن مراحل ثبت‌نام، کد رهگیری ۱۰رقمی که کاملا محرمانه  و مربوط به متقاضی است به شماره تلفن همراه ثبت شده در فرم ثبت نام از طریق پیامک برای ایشان ارسال می‌شود.

۲- متقاضیان موظفند برای اطلاع از وضعیت ثبت‌نام خود و همچنین مشخصات شعبه تعیین‌شده از سوی بانک عامل و پیگیری روند دریافت تسهیلات مذکور، با کد ملی و کد رهگیری خود به قسمت «مشاهده وضعیت» در سامانه فرزند مراجعه کنند.

۳- درصورتی‌که شعبه بانک عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد، موضوع از طریق پیامک به ایشان اعلام می‌شود و متقاضی باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف حداکثر ۱۲روزکاری، به شعبه مربوطه مراجعه و نسبت به تشکیل پرونده اقدام کنند. بدیهی است در صورت عدم مراجعه متقاضیان در زمان تعیین‌شده، ثبت‌نام آنها کأن لم یکن تلقی و از سامانه حذف می‌شود و باید مجددا ثبت‌نام کنند.

۴- پس از تعیین شعبه ازسوی بانک و مراجعه متقاضی به شعبه تعیین‌شده، پذیرش متقاضی از سوی بانک انجام می‌شود. متقاضیان ۶۰روزکاری مهلت دارند تا نسبت به تکمیل مدارک و ارائه ضمانت مورد پذیرش بانک اقدام کنند. در صورت گذشت زمان مذکور و عدم تکمیل مدارک از سوی متقاضیان، متقاضی از سامانه حذف می‌شود و باید در مهلت مقررشده در قانون نسبت به ثبت‌نام مجدد در سامانه اقدام کند.

 ۵- متقاضیان می‌توانند تا قبل از تعیین شعبه نسبت به ویرایش اطلاعات خود در سامانه از طریق گزینه «ویرایش ثبت‌نام قبلی» اقدام کنند.

۶- متقاضیان تا قبل از تعیین شعبه می‌توانند نسبت به تغییر بانک عامل اقدام کنند. به این صورت که با استفاده از گزینه «حذف ثبت‌نام» ثبت‌نام قبلی خود را حذف و با استفاده از گزینه «ثبت‌نام جدید» و تکمیل مراحل ثبت‌نام اقدام به تغییر و انتخاب بانک دیگری کنند.

۷- رعایت سایر شرایط، ضوابط و مقررات بانکی در اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه فرزند برای این تسهیلات ضروری است.