او افزود: برهمین اساس قرار است ۴۰هزار میلیارد تومان سرمایه‌‌گذاری از محل منابع تسهیلات بانک‌‌ها و آورده مردم برای اشتغال عملیاتی شود. سرپرست ستاد اجرایی فرمان امام تاکید کرد: دراین تفاهم‌نامه ۴۰۲شهرستان و ۱۰هزار و ۲۰۰روستا تحت پوشش طرح‌های اشتغال‌زایی قرار می‌‌گیرند. او ادامه داد: ۶۰درصد این ۴۰هزار میلیارد تومان برای اشتغال‌زایی در سال۱۴۰۱ و ۴۰درصد باقی‌مانده هم در سال۱۴۰۲ اجرایی خواهد شد. نوروزی با اشاره به وقوع سیل اخیر در کشور نیز گفت: بنیاد برکت حمایت ویژه‌‌ای از سیل‌زدگان خواهد داشت و درقدم اول قول دادیم ۲۰۰۰رأس دام سالم بین روستاییان سیل‌زده توزیع کنیم. او تصریح کرد: با اقدامات اخیر توانسته‌‌ایم از ۲۰۰هزار مهاجرت معکوس روستاییان به شهرها جلوگیری کنیم. وزیر اقتصاد نیز در این مراسم گفت: تفاهم ۴۰ هزار میلیاردی برای ایجاد اشتغال توسط ستاد اجرایی فرمان امام یکی از ابتکارات منحصربه‌فرد درسال‌های اخیر است، ویژگی طرح‌های برکت، پایش مرتب و آنلاین رسیدن تسهیلات به هدف و پیگیری مشاغل ایجادشده و حمایت از کارآفرینان است و وام‌‌ها هدر نمی‌‌رود.

سیداحسان خاندوزی افزود: ما با همکاران خود در شبکه نظام بانک‌‌های دولتی و خصوصی این برنامه‌‌ریزی را داشته و داریم که نظام مالی کشور به سمت تامین مالی تولید و نیازهای خرد خانواده‌ها تغییر ریل دهند و تسهیلات خرد منجر به اشتغال‌زایی و توسعه پروژه‌های پیشران شوند نه اقدامات غیرمولد. خاندوزی تاکید کرد: تخصیص اعتبارات به مردم به واسطه نهادهایی مانند ستاد اجرایی فرمان امام که از طریق تسهیلگران خود با مردم مرتبط هستند و بعد از دریافت تسهیلات، کارآفرین را رها نمی‌‌کنند، می‌‌تواند به الگوی غالب در کشور برای تخصیص بودجه و ارائه تسهیلات تبدیل شود. وزیر اقتصاد ادامه داد: شبکه بانکی به تنهایی امکان اشتغال‌‌زایی در کشور را ندارد و باید با نهادهای تخصصی که به‌صورت مویرگی در کشور تونایی بالایی دارند، هماهنگ شوند و اگر بتوانیم این پیوندهای نهادی را برقرار کنیم اصابت به هدف ارائه این تسهیلات محقق شده و منجر به اشتغال پایدار متصل به بازار می‌‌شود، نباید اجازه دهیم چرخه معیوب ارائه تسهیلات به فرد برای ایجاد اشتغال غیرثابت تکرار شود. او ادامه داد: گام بعدی باید آن باشد که اطلس محرومیت در کشور با هم‌‌افزایی نظام بانکی و ستاد اجرایی فرمان امام و بنیاد برکت و کمیته امداد برای افزایش اشتغال، اصلاح شده و بهبود و ارتقا پیدا کند.

مدیرعامل بنیاد برکت نیز دراین مراسم گفت: امروز بزرگ‌ترین تفاهم‌نامه ایجاد اشتغال با بانک‌‌های کشور امضا می‌‌شود. محمد ترکمانه افزود: در سال جاری و سال آینده قرار است اشتغال پایدار مدنظر با رقم ۴۰هزار میلیارد تومان ایجاد شود که میلیون‌‌ها نفر از روستاییان و افراد مستضعف جامعه از آن نفع می‌‌برند. او تصریح کرد: افراد مدنظر برای بهره‌‌مندی از مفاد این تفاهم‌نامه توسط یک شبکه ‌‌متخصص شناسایی می‌‌شوند تا اشتغال پایدار با عملیاتی کردن بخش‌های مختلف این تفاهم‌نامه صورت گیرد. ترکمانه تاکید کرد: تمام پروژه‌های اشتغال‌زایی بنیاد برکت در سامانه بنیاد که به سیستم بانکی هم متصل است به‌صورت به روز پایش می‌‌شود و عموم مردم می‌‌توانند با جست‌وجوی نام شهر یا روستا تعداد پروژه‌های فعال، تسهیلات ارائه‌شده، نام تسهیلگر پروژه و مشخصات کامل آن را مشاهده کنند. در پایان این مراسم تفاهم‌نامه ۴۰هزارمیلیارد تومانی بین بنیاد برکت و مدیران عامل بانک‌‌های پارسیان، ملی، سپه، ملت، کارآفرین، تجارت، صادرات، مهرآفرین و صندوق کارآفرینی امید به امضا رسید.