اعظم هوشنگی عدم شفافیت، سرمایه‌داری حاکمیتی و تضاد منافع را عمده نگرانی‌های موجود درباره صندوق‌ها دانست و اضافه کرد: پنهان کردن سوء‌مدیریت‌ها و بی‌نظمی‌های حکمرانی در پس عدم شفافیت و مشخص نشدن منافع تجاری صندوق‌ها از غیر تجاری و تعارضات منافع مقامات سیاسی و عملیاتی، ریسک‌های داخلی و بین‌المللی را در حوزه‌های حکمرانی و سیاسی ایجاد کرده است. او تصریح کرد: باید همواره اندازه صندوق، انواع سرمایه‌گذاری، درآمد، گزارش‌های حسابرسی، ترکیب ارزی سرمایه‌گذاری، مدیران راهبری و اختیارات تیم اجرایی شفاف باشد و صندوق‌ها برای رسیدن به اهدافشان طبق اصول صحیح حکمرانی ایجاد، تامین مالی و مدیریت و فعالیت کنند. مدیر تطبیق قوانین و مبارزه با پولشویی صندوق توسعه ملی با بیان اینکه اهمیت موضوع حکمرانی و مدیریت کارآمد صندوق‌های ثروت ملی مورد توجه انجمن بین‌المللی صندوق‌های ثروت نیز قرار دارد، گفت: در همین راستا اصول سانتیاگو به‌عنوان یک چارچوب اساسی برای مدیریت و کاهش هر یک از این خطرات و ریسک‌ها توصیه و مورد استقبال و پذیرش صندوق‌ها قرار گرفته است. او با اشاره به آغاز حکمرانی نوین در صندوق توسعه ملی افزود: مهدی غضنفری از بدو ورود، عنصر مفقود صندوق را نبود حکمرانی متناسب با اهداف و ماموریت‌های صندوق اعلام کر و نیاز صندوق به سند حکمرانی را در اولویت قرار داد. از همین رو تدوین سند حکمرانی صندوق توسعه ملی آغاز شده و این موضوع آغاز یک آغاز است.

مدیر تطبیق قوانین و مبارزه با پولشویی صندوق توسعه ملی، با بیان اینکه حکمرانی منحصر به فردی برای SWF وجود ندارد، گفت: مشکل اصلی این است که اهداف و سیاست‌های صندوق‌های جهان متفاوت بوده و از طرفی ساختار حکمرانی باید متناسب با ریسک‌ها و پیچیدگی‌های استراتژی سرمایه‌گذاری باشد. همان‌طور که صندوق‌های ثروت به سمت دارایی‌های پرریسک‌تر و استراتژی‌های سرمایه‌گذاری پیچیده‌تر حرکت می‌کنند، حکمرانی و مدیریت ریسک نیز باید تقویت شود. او با تاکید بر اینکه ایجاد ساختار حکمرانی به نحوی که بتواند خیر عمومی را افزایش داده و نفع مردم را به ‌نوان مالکین نهایی حاصل کند، باعث افزایش اعتماد عمومی می‌شود، افزود: چارچوب قانونی و حکمرانی باید ویژگی‌های خاص صندوق‌ها و نگرانی‌های موجود درباره آنها را از طریق ایجاد ساختار مناسب، ارائه سطح مناسبی از شفافیت، تعیین بازه زمانی برای رسیدن به اهداف، تعهدات حاکمیتی و ارائه رهنمودهای اخلاقی برای بهبود وضعیت صندوق‌های ثروت ملی پوشش بدهد. یکی از نگرانی‌های اساسی، ایجاد ساختاری است که مشروعیت فعالیت‌های SWF را پشتیبانی (تایید) و اطمینان حاصل کند که تصمیمات اتخاذشده در مدیریت SWF منعکس‌کننده بهترین منافع مردم به‌عنوان مالکان نهایی دارایی‌های آن است. نقطه شروع در ایجاد ساختار حکمرانی SWF باید تشخیص این موضوع باشد که نهادهایی که برای مدیریت دارایی‌های SWF تاسیس شده‌اند، اساسا از طرف مردم متولی هستند.

هوشنگی با بیان اینکه در تنظیم سند حکمرانی صندوق به تعیین نحوه مواجهه صندوق توسعه ملی با چالش‌ها براساس چارچوب حکمرانی توجه شده است، گفت: نقش‌آفرینی برای کنشگران متعدد، دستیابی به خیر عمومی و منافع ذی‌نفعان و تبدیل فهم حکمرانی به سند حکمرانی به‌عنوان یک منشور در بین کنشگران از دیگر اهداف تنظیم این سند است. او در پایان با تاکید بر مفهوم پایداری در این مسیر تصریح کرد: تامین نیازهای خود بدون از بین بردن توانایی نسل‌های آینده برای تامین نیازهایشان، به معنای کسب منفعت امروز، همزمان با تفکر به اثرات بلندمدت فعالیت‌ها، ضمن اهمیت به قلمروهای اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی و دوام منابع برای بهره‌برداری در آینده خواهد بود که در تدوین سند حکمرانی صندوق مورد توجه قرار می‌گیرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند