علی اصغر سمیعی، رئیس اسبق کانون صرافان با اشاره به جلسه اخیر رئیس کل بانک مرکزی و اعضای شورای عالی کانون صرافان اظهار کرد: ظاهرا تصمیماتی مبنی بر آزاد شدن برخی عملیات صرافی از جمله خرید توافقی ارز از صادرکنندگان اتخاذ شده است که هرچند در کوتاه‌مدت اثراتی خواهد داشت، اما این‌گونه آزادسازی‌‌های قطره‌چکانی برای فضای کسب‌وکار در حوزه صرافی کافی نیست و نیازمند اقدامات دیگری هم هستیم. او ادامه داد: مسوولان حوزه اقتصادی به‌ویژه رئیس کل بانک مرکزی اگر بخواهند از استعدادها و امکانات صرافان در جهت سامان‌دهی بازار استفاده کنند، بهتر است در مرحله اول در رفع موانع دست و پا گیر در راه تمدید مجوزهای صرافان دارای مجوز اقدام جدی کنند و در مرحله بعد مجوز فعالیت کاملا آزاد ولی تحت نظارت بانک مرکزی را به صرافان بدهند، یعنی صراف بتواند با نصب تابلو و اعلام قیمت خرید و فروش برای ارزهای خارجی چه به‌صورت اسکناس و چه به‌صورت حواله‌‌ای به خرید و فروش آن اقدام کند.

سمیعی تصریح کرد: البته صرافی‌‌ها با ثبت عملیات در سامانه‌های تحت رصد مراجع ذی‌صلاح خود را در معرض نظارت هم قرار دهند. رئیس اسبق کانون صرافان تاکید کرد: مسوولان امر باید با تسهیل شرایط، امکان اخذ مجوز صرافی را برای همه فعالان در حوزه خدمات ارزی فراهم کنند؛ به‌عنوان نمونه در شهری که ۱۰میلیون نفر جمعیت دارد و مثلا به ۱۰هزار رستوران احتیاج هست، اگر تنها به ۱۰۰رستوران خاص مجوز فعالیت بدهند و برای همین تعداد نیز محدودیت‌‌هایی قائل شوند و مثلا بگویند حق سرخ کردن سیب زمینی و تهیه کباب را ندارید و تنها حق دارید غذاهای آب پز به مردم بدهید، به این معنی است که آشپزخانه‌های غیر رسمی و غیر استاندارد که تحت نظارت هم نیستند، در شهر فعال می‌شوند. او در پاسخ به اینکه راه مقابله با بازار غیررسمی و صرافی‌‌های غیرمجاز چیست؟ گفت: بارها گفته‌‌ایم ایجاد محدودیت‌‌های بیشتر به ضرب اقدامات پلیسی نتیجه‌ای نمی‌‌دهد و تنها راه‌‌حل موضوع آزاد کردن و رقابتی کردن بازار و در واقع تقویت بیشتر بازار رسمی است.

سمیعی ادامه داد: در حال حاضر، از مهم‌ترین مشکلاتی که در اقتصاد کشور و به تبع آن در حوزه ارز با آن روبه‌رو هستیم، غیر واقعی بودن قیمت‌‌ها و چند نرخی بودن‌ها است و اختصاصا در حوزه ارز هم باید به محدودیت‌هایی که برای صرافان دارای مجوز به‌ویژه صرافان کم‌سرمایه ایجاد شده است نیز اشاره کرد. به نظر می‌‌رسد بهتر است بانک مرکزی و دولت اجازه هر چه بیشتر رقابتی‌‌تر شدن را به بازار ارز بدهند و خودشان وظیفه نظارت را به عهده بگیرند و دخالت در بازار را فقط در زمانی انجام دهند که کسانی با سرمایه‌های بزرگ بخواهند به‌طور مصنوعی بازار را تحت تاثیر قرار دهند.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند