او با بیان اینکه اجرای این طرح نیاز ضروری برای کشور بود، گفت: هرچند این طرح در اجرا نقاط ضعفی دارد، اما با همگرایی و همکاری سه قوه باید نقاط ضعف آن شناسایی و رفع شود و ما در حال شناسایی این نقاط هستیم. خاندوزی با اشاره به پروژه‌ها و طرح‌های نیمه تمام گسترده در کشور گفت: مسائل و مطالبات مردم بسیار زیاد است اما سیاستگذاران باید برای منفعت کشور شهامت و قدرت ایستادن در مقابل طرح‌های غیراولویت‌دار را داشته باشند. وزیر امور اقتصادی و دارایی تصریح کرد: اقتصادی که بخواهد نظام نفتی تمرکزگرا به سمت اقتصاد نفتی غیرمتمرکزگرا حرکت کند و موفق شود اول باید ذهنیت مدیران آن تغییر کند در واقع مشکل اول کمبود منابع و بودجه نیست، بلکه ذهنیت مدیران است که تغییر کند. او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: واقعیت این است که تحریم‌ها باعث شد اقتصاد ما اجبارا در مسیر تحول گام بردارد.

خاندوزی در ادامه با اشاره به اهتمام خود برای تفویض اختیارات به استان‌ها اظهار کرد: دولت و مجلس برای غلبه بر مشکلات باید اختیارات بیشتری به مسوولان استان‌ها بدهند تا آنها بتوانند برای اجرای طرح‌ها تصمیمات مهم‌تری در مرکز استان بگیرند. وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در خصوص روش‌های تامین مالی طرح‌ها و پروژه‌ها اظهار کرد: دولت به تنهایی نمی‌تواند تمام مشکلات واحدهای تولیدی و زیرساخت‌ها را برطرف کند و باید مدیران استان با روش‌های تامین مالی، استفاده از ظرفیت‌ها و توانمندی‌های بخش خصوصی، جلب درآمدهای منطقه‌ای و جذاب شدن سرمایه‌گذاری در پروژه‌ها استفاده کنند. او تصریح کرد: هنر مدیران استان باید این باشد که یقه مدیران مرکز را بگیرند تا اختیارات بیشتری به آنها داده و تفویض اختیار کنند. خاندوزی خاطرنشان کرد: منظور از دولت مردمی، فقط انتخابات و سفر استانی نیست، بلکه دولت مردمی یعنی مردم منطقه را برپا و توانمند کردن است.  

اجرای آزمایشی هوشمندسازی یارانه آرد در ۱۰ استان

خاندوزی در استان اردبیل در پاسخ به سوالی در خصوص اجرای طرح مردمی‌سازی و توزیع عادلانه یارانه‌ها اظهار کرد: رئیس‌جمهور برای کنترل قیمت‌ها به ستاد تنظیم بازار دستور داده که قیمت اقلامی که تهیه مواد اولیه آن هیچ ارتباطی با ارز وارداتی ندارد و کالاهایی که ارتباطی به طرح توزیع یارانه‌ها ندارد، نظارت و کنترل شود. او با بیان اینکه طی چند روز آینده مصوبه نهایی ستاد تنظیم بازار توسط وزیر صمت رسما ابلاغ خواهد شد، گفت: امیدوارم با ابلاغ این مصوبه و اجرای دقیق و نظارت مستمر به بازار شاهد آرامش و اعتماد فعالان اقتصادی باشیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم همچنین در خصوص آخرین تحولات مرتبط با طرح هوشمند‌سازی یارانه آرد اظهار کرد: با توجه به اینکه نان جزو کالاهای راهبردی است، لازم بود پیش از اینکه طرح هوشمندسازی یارانه آرد در کل کشور اجرا شود، ابتدا به صورت آزمایشی در برخی استان‌ها اجرا شود تا نقاط ضعف طرح احصا و استخراج شود چرا که دولت معتقد است در تهیه نان به عنوان قوت غالب مردم مخاطره و ریسک جدیدی ایجاد نشود.  او ادامه داد: اجرای این طرح به صورت آزمایشی در برخی از استان‌ها کلید خورد و هم اکنون در بیش از ۱۰ استان کشور طرح هوشمندسازی یارانه آرد اجرا می‌شود و با تکمیل دوره آزمایشی تلاش می‌شود این طرح و رفع نقاط ضعف و نواقص احتمالی این طرح با حداکثر کارآیی و حداقل مشکل در تمامی استان‌های کشور اجرا شود.

خاندوزی همچنین درباره آخرین اقدامات مرتبط با کالابرگ هم گفت: بانک مرکزی، وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت جهادکشاورزی و وزارت امور اقتصادی و دارایی مشغول ایجاد یک زیرساخت فنی برای اجرای طرح کالابرگ هستند که بعد از آماده شدن زیرساخت‌های لازم نحوه اجرای این طرح به صورت کامل و شفاف به اطلاع مردم رسیده و اجرایی خواهد شد.

2 نفر این پست را پسندیده اند