16 copy

به عقیده بسیاری از تحلیلگران بازار ارز افزایش قیمت مشاهده شده در روند این روز‌های بازار می‌تواند ناشی از عوامل مختلف سیاسی و اقتصادی باشد که کمرنگ شدن انتظارات از آینده نشست‌های برجام و افزایش نرخ تورم اهم این عوامل‌اند. در این میان شنیده‌ها از هسته مرکزی معاملات بازار ارز تهران نیز حاکی از آن است که از تعداد فروشندگان به میزان قابل توجهی کاسته شده و عمده فعالان بازار متقاضی خرید اسکناس‌های خارجی‌اند. روز گذشته نرخ سکه طلا طرح جدید نیز در راستای روند افزایشی روز‌های اخیر خود به رقم 15 میلیون و 300 هزار تومان رسید.

دیروز چهارشنبه 11 خرداد روند قیمت سکه امامی در بازار تهران افزایشی بود. پس از ورود نرخ این کالای سرمایه‌ای به سطوح قیمتی کانال 15 میلیون تومانی در روز دوشنبه، گمانه‌هایی از تداوم یافتن این روند صعودی توسط کارشناسان مطرح می‌شد. از جمله علل شیوع این گمانه‌ها در بازار افزایش نرخ دلار در معاملات رسمی و غیررسمی بود. طبق فرمول محاسبه ارزش ذاتی سکه که برابر است با حاصلضرب 3 عامل «نرخ دلار معاملات غیر رسمی»، «نرخ جهانی اونس طلا» و «ضریب تبدیل وزن سکه» می‌توان دریافت که با ادامه‌دار بودن تحرکات افزایشی قیمت دلار، آینده کوتاه مدت سکه نیز افزایشی است. هر قطعه سکه طلا ضرب امامی در بازار روز چهارشنبه با کاهش قیمتی 175 هزار تومانی نسبت به نرخ روز سه‌شنبه فعالیت خود را آغاز کرد. اما طولی نکشید که کاهش قیمت صورت گرفته جبران شد و در معاملات پیش از ظهر دیروز نرخ این قطعه فلز گران‌بها مجددا به محدوده قیمتی 15 میلیون و 150 تا 15 میلیون و 200 هزار تومان رسید. در معاملات بعدازظهر روز گذشته اما روند افزایشی قیمت سکه شدت بیشتری گرفت به صورتی که معامله‌گران این کالا در حوالی ساعت 2 بعدازظهر هر قطعه سکه طلا ضرب امامی را 15 میلیون و 270 هزار تومان به فروش رساندند. در نهایت قیمت هر قطعه از این فلز با ارزش با حدود 125 هزار تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به 15 میلیون و 300 هزار تومان رسید. طبق محاسبات نرخ حباب سکه نیز در روز گذشته افزایشی بود. همان‌طور که در متن این گزارش اشاره شد محاسبه ارزش ذاتی سکه در بازار ایران فرمول مشخصی دارد که از پارامتر‌های مشخصی تشکیل شده است. در شرایط کنونی نیز که با وجود افزایشی بودن قیمت دلار، نرخ اونس جهانی طلا روندی کاهشی را تجربه می‌کند می‌توان دریافت که ارزش ذاتی سکه آنچنان تغییر نداشته است. پس در نتیجه بخشی از افزایش قیمت سکه را می‌توان به سبب افزایش نرخ حباب این کالا سرمایه‌ای دانست. به اختلاف میان ارزش ذاتی و نرخ معامله شده هر کالا، حباب قیمتی آن کالا می‌گویند. روز گذشته نرخ حباب سکه یک میلیون و 850 تا یک میلیون و 865 هزار تومان بود.

روز گذشته نرخ دلار در سامانه‌های رسمی فروش ارز نیز افزایشی بود. هر برگ اسکناس دلار سنا در بازار چهارشنبه با 130 تومان افزایش نسبت به نرخ روز سه‌شنبه به 25هزار و 728 تومان رسید. علاوه بر آن هر برگ دلار سامانه بازار متشکل نیز روز گذشته با 61 تومان افزایش قیمت نسبت به نرخ روز سه‌شنبه در رقم 26 هزار و 169 تومان معامله شد. این در حالی است که در هفته‌های گذشته بارها شاهد ارائه سیگنال‌های مثبت در زمینه میزان ذخایر ارزی و بهبود روند ارز‌آوری در کشور توسط مقامات اقتصادی کشور بودیم. عده‌ای از کارشناسان ارزی بر این باورند که این افزایش قیمت‌های مشاهده شده در نرخ ارز می‌تواند سیاست تعدیل کم نوسان نهاد‌های بازار‌ساز در جهت همگام‌سازی نرخ ارز با نرخ تورم باشد.

این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند