معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران با بیان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی باید ۳ دهک اول جامعه فاقد بیمه را شناسایی و به سازمان بیمه سلامت معرفی می‌‌کردکه این امر انجام شد و این افراد در حال حاضر تحت پوشش بیمه رایگان قرار گرفته‌اند، با توجه به اینکه سرانه حق بیمه درسال جاری یک‌میلیون و ۱۰۰‌هزار تومان به ازای هر فرد در سال ۱۴۰۱ است، پرداخت این میزان برای ۳ دهک اول جامعه توسط خودشان مشکل‌‌زا بوده و خوشبختانه با تقبل حق بیمه این افرادتوسط دولت به‌صورت رایگان بیمه شده‌‌اند.

او با بیان اینکه سایر افراد فاقد بیمه می‌‌توانند به سامانه بیمه سلامت و دفاتر پیشخوان مراجعه کنند، تصریح کرد: ثبت‌نام از این افراد به‌عمل‌آمده و پس از راستی‌آزمایی و آزمون وسع حداکثر ظرف ۲ هفته اگر در ۳ دهک اول بودند، به‌صورت رایگان پوشش بیمه‌‌ای را دریافت کرده و اگر در دهک‌‌های بالاتر باشند، براساس مصوبه هیات دولت با پرداخت بخشی از سرانه اقدامات لازم انجام می‌‌شود. رضایی با اشاره به اینکه پایگاه بر خط بیمه‌شدگان کشور در سازمان بیمه سلامت تشکیل شده است، تاکید کرد: تمام سازمان‌ها موظف بودند که اطلاعات مربوط به بیمه‌شدگان خود را در این پایگاه اعلام کنند، اگر این مساله انجام شده بود، می‌‌توانستیم به‌طور دقیق و لحظه‌‌ای تعداد بیمه‌شدگان را رصد کنیم؛ اما بنا به دلایل و مصلحت‌‌هایی اطلاعات بیمه‌شدگان برخی دستگاه‌ها در این پایگاه ثبت نشده است.

 معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران با تاکید براینکه برای داشتن بیمه باید الزامات قانونی در نظر گرفته شود، اظهار کرد: در حال حاضر و با پوشش جدید بیمه‌‌ای، ۴۵میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت هستند. در این سازمان ۲۰میلیون نفر بیمه‌شدگان روستایی به‌صورت رایگان تحت پوشش قرار دارند؛ یعنی حق بیمه این افراد را دولت تقبل کرده است؛ همچنین حق بیمه بیمه‌شدگان بیمه همگانی با جمعیت حدود ۱۷میلیون نفر نیز توسط دولت پرداخت می‌‌شود.

رضایی با بیان اینکه افراد تحت پوشش بیمه رایگان می‌‌توانند از خدمات دولتی به‌طور کامل برخوردار شوند، گفت: برای استفاده از خدمات بخش خصوصی باید از نظام ارجاع استفاده شود، در حال حاضر حدود ۵۰درصد از بیمه‌شدگان بیمه رایگان از نظام ارجاع بهره‌‌مند می‌‌شوند؛ در بخش دولتی برای هزینه‌های بستری ۹۰درصد هزینه‌ها و در بخش سرپایی ۷۰درصد هزینه‌ها را بیمه سلامت پوشش می‌‌دهد. معاون بیمه و خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران افزود: افراد نمی‌‌توانند همزمان از ۲بیمه استفاده کنند. لذا زمانی که فردی از بیمه تامین اجتمای منقطع می‌‌شود، می‌‌تواند از بیمه سلامت استفاده کند.

رضایی درخصوص آخرین وضعیت داروهای تحت پوشش بیمه سلامت گفت: عمده داروهای اساسی تحت پوشش بیمه‌ها قرار دارد، البته از فهرست دارویی کشور که بیش از ۳هزار و ۴۰۰ قلم دارو است، حدود ۲ هزار و ۶۰۰ قلم تحت پوشش کلیه بیمه‌های پایه قرار دارد. لذا نگرانی از بابت پوشش دارویی وجود ندارد، بدون شک اگر دارویی تحت پوشش نباشد، نمونه و مشابه داخلی آن وجود دارد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند