مدیرکل آینده‌پژوهی، مدل‌‌سازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد تاکید کرد: اجرای این طرح باعث می‌‌شود که نیاز به تامین مالی نقدی در این بخش تا یک‌سوم کاهش پیدا کند یا به عبارت دیگر این ابزار، اهرم‌‌سازی می‌‌کند تا بتوانیم سه‌برابر وضعیت فعلی به واحدهای تولیدی برای سرمایه در گردش کمک کنیم. صیامی با بیان اینکه ایجاد شفافیت در اقتصاد به‌ویژه برای واحدهای تولیدی و همچنین رصد زنجیره‌های تولید که در بحث لجستیک و مدیریت زنجیره تولید به ما کمک می‌‌کند، از دیگر مزایای تامین مالی زنجیره‌‌ای است، تاکید کرد: تامین مالی زنجیره‌‌ای در کنار خود، مدیریت زنجیره تولید را هم برای ما به همراه دارد و می‌‌تواند تاثیرگذاری خوبی داشته باشد. او افزود: با همکاران در وزارتخانه کشاورزی و صمت مذاکراتی داشتیم که بانک تخصصی حوزه صنایع غذایی، یعنی بانک کشاورزی نیز وارد این طرح شود که البته ۵ بانک دیگر به این طرح اضافه شدند.

اتصال به سامانه مودیان مالیاتی

به گفته مدیرکل آینده‌پژوهی، مدل‌‌سازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد، در بخش کشاورزی زنجیره‌های تولید متنوعی به‌ویژه کالاهای اساسی و راهبردی را داریم که طرح تامین مالی زنجیره‌‌ای می‌‌تواند کمک‌‌کننده باشد؛ چراکه می‌‌توانیم تامین مالی آنها را به‌صورت عمومی انجام دهیم. صیامی خاطرنشان کرد: همچنین در صورت اجرایی شدن حذف ارز ۴۲۰۰تومانی، نیاز تولیدکنندگان این زنجیره‌ها به تامین مالی را می‌‌توانیم کمتر کنیم. با حذف دلار ۴۲۰۰تومانی درخواست‌‌هایی به سمت بانک‌‌ها برای تامین مالی می‌‌آید که باید مدیریت شود. امیدواریم بتوانیم بخشی از این مهم را از طریق تامین مالی زنجیره‌‌ای مدیریت کنیم و کاهش دهیم تا کمتر به حجم نقدینگی و پایه پولی، فشار وارد شود. او تصریح کرد: تاکنون جلسات فشرده‌‌ای با بانک مرکزی و وزارت صمت با هدف رفع ایرادات عملیاتی و ابهامات موجود داشتیم؛ البته رفع ابهاماتی که بتواند کل فرآیند را سریع‌‌تر جلو ببرد.

جلسه‌‌ای را نیز به زودی با وزرای اقتصاد، صمت و جهاد کشاورزی و بانک مرکزی برای تسهیل امور خواهیم داشت؛ چراکه ساختارهایی از جمله ارتباط برات الکترونیکی با سامانه سپام و سمات را باید اجرایی کنیم. مدیرکل آینده‌‌پژوهی، مدل‌‌سازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت اقتصاد ادامه داد: همچنین درصدد هستیم تا بتوانیم اوراق برات الکترونیکی را تبدیل به قابل معامله بودن در بورس کنیم. از سوی دیگر فاکتور الکترونیکی باید به سامانه مودیان مالیاتی متصل شود که بتوانیم رصدهای مالیاتی را هم داشته باشیم؛ چرا‌که شفافیت یکی از اجزای مهم تامین مالی زنجیره‌‌ای است.

صیامی با بیان اینکه SCF فراتر از مبحث بانکی است، تاکید کرد: این طرح ابعاد مختلفی دارد که این ابعاد در وزارت اقتصاد به‌طور جدی پیگیری می‌‌شود تا بتوانیم در ۴سال آینده هدف اصلی یعنی پرداخت بخش عمده تامین سرمایه در گردش را از این طریق داشته باشیم. او با اشاره به اینکه طی هفته‌های گذشته یکی از بزرگ‌ترین برات‌‌های الکترونیکی کشور از سوی بانک ملی صادر شده است، گفت: براساس آخرین خبر، ۲۰ فقره سفته الکترونیک در بانک ملی محقق شده است که امیدواریم در چرخه تولید کشور مورد بهره‌‌برداری قرار گیرد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند