درحالی که جو بایدن، رئیس‌جمهور فعلی آمریکا‌ و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور اسبق آمریکا هر دو از احیای صنعت آمریکا سخن می‌گفتند، گزارش‌ها نشان می‌دهد که وابستگی مصرف در اقتصاد آمریکا به کشورهایی با هزینه تولید پایین‌تر مانند چین در حال افزایش است.

کسری تراز تجاری آمریکا درحالی افزایش یافت که میزان صادرات کالا این کشور نسبت به سال گذشته ۳/ ۲۳ درصد افزایش داشته و به ۸/ ۱ تریلیون دلار رسیده است.

در سال گذشته، ایالات متحده رکورد صادرات به ۵۷ کشور را ثبت کرده که پیشتاز آنها مکزیک بوده است. آمریکا در این سال حدود ۲۷۶ میلیارد دلار صادرات به این کشور داشته است. ارقام مبادلات تجاری چین و آمریکا نیز بسیار جالب است. در سال ۲۰۲۱، صادرات آمریکا به چین ۴/ ۲۱ درصد افزایش داشته و به حدود ۱۵۱ میلیارد دلار رسیده است؛ این درحالی است که میزان واردات آمریکا از چین با رشد ۵/ ۱۶ درصدی به ۵۰۶ میلیارد دلار رسیده و به این ترتیب کسری تراز تجاری واشنگتن با پکن، به عدد ۳۵۵ میلیارد دلار رسیده است.

به عقیده کارشناسان، ایالات‌متحده این توانایی را دارد که تمام محصولات تولید شده در چین را خود در داخل تولید کند، اما آنچه مانع انجام این کار می‌شود، هزینه بالای نیروی کار است. افزایش روزافزون دستمزدها در آمریکا، دست کارخانه‌های این کشور را برای رقابت با کارخانه‌های چینی می‌بندد، چرا که هزینه نیروی کار، هزینه نهایی کالای تولید شده در آمریکا را نسبت به کالای تولید شده در چین به‌شدت افزایش می‌دهد.

بخش عمده‌ای از افزایش میزان واردات در ماه دسامبر حاصل آزاد‌سازی کالاهایی است که ماه‌ها در گمرک این کشور خاک می‌خوردند و در نهایت در پایان سال ۲۰۲۱ میلادی توانستند از سد گمرک آمریکا عبور کنند. علت اصلی دپو شدن این کالاهای وارداتی در گمرک‌های این کشور، کمبود کارگر برای تخلیه آنها بوده است. میزان کالای باقی مانده در بنادر آمریکا همچنان بالاست که نشان می‌دهد احتمالا رکورد جدیدی را در میزان واردات ماه ژانویه شاهد باشیم. پیش از پاندمی کرونا، میزان واردات کالا پیش از سال نو با افزایش چشمگیری روبه‌رو می‌شد و پس از آن طی سه ماه اول سال به‌شدت کاهش می‌یافت. حال با توجه به کمبود نیروی کار انتظار می‌رود که در این سال رفتار متفاوتی را از میزان واردات کالا به آمریکا شاهد باشیم.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کردند که کسری تراز تجاری آمریکا بیش از آن چیزی باشد که اعلام شده است. تراز تجاری کاهش کمتر از انتظار خود را مدیون افزایش ۴/ ۱ میلیارد دلاری خدمت است. در بخش خدمات و در حوزه خدمات مسافرت و حمل و نقل میزان صادرات آمریکا چشمگیر بوده و این موضوع توانسته تا حد بسیاری بر کسری تراز تجاری اثر گذارد.