بانک مرکزی هدف خود از این اقدام را ساماندهی وضعیت فروش ارز مسافرتی اعلام کرده است. در این راستا، گزارش‌های میدانی از صرافی‌‌‌‌ها حاکی از آن است که تغییرات در روند تخصیص ارز مسافرتی بر شیشه صرافی‌‌‌‌ها برای اطلاع متقاضیان همراه مدارک موردنیاز برای دریافت هریک از سرفصل‌‌‌‌های فروش ارز بابت مصارف ارز خدماتی نصب شده است.

نکته حائز اهمیت در مشاهده وضعیت فروش ارز مسافرتی در صرافی‌‌‌‌ها این است که صراف‌‌‌‌ها بر اطلاع از کشور مقصد مسافر تاکید می‌کنند و بر نیاز ارزی فرد مبتنی بر کشور مقصد پاسخ می‌دهند که تخصیص ارز برای کشورهای با ویزا در اولویت قرار دارد.  همچنین در مواردی دیده شد که صرافی‌‌‌‌ها به درخواست متقاضیان برای دریافت لیر ترکیه جواب رد می‌دهند و این افراد برای رفع نیاز ارزی خود به دلالان مراجعه می‌‌‌‌کنند.  از سوی دیگر، اغلب صرافی‌‌‌‌ها خریدوفروش ارز انجام نمی‌‌‌‌دادند و صرافی‌‌‌‌ها خلوت و صفی مقابل آنها تشکیل نشده بود.

علاوه‌بر این، روند کاهشی قیمت‌ها در بازار ارز، قیمت ارز در صرافی‌‌‌‌ها را پس از ۶ ماه به ۲۶‌‌هزار تومان رساند.

البته مدارک موردنیاز برای خرید ارز مسافرتی با بخشنامه جدید بانک مرکزی تغییری نکرده و به این منظور مدارکی چون پاسپورت، ویزا (برای کشورهای شامل دریافت ویزا)، عوارض خروج، اصل بلیت مهر شده توسط آژانس، کارت ملی جدید هوشمند، خط موبایل به نام شخص متقاضی، کارت بانکی به نام شخص خریدار، نشانی کامل کد پستی ۱۰ رقمی متقاضی لازم است.

در صورت اینترنتی بودن کد رهگیری و اطلاعات شرکت صادرکننده بلیت، روند اخذ ارز مسافرتی هفت روز مانده به تاریخ پرواز تا روز پرواز قابل انجام است.