لوکا شانسل، یکی از مدیران بنیاد نابرابری جهانی در دانشکده اقتصاد پاریس به خبرگزاری فرانسه گفت: «پس از گذشت بیش از ۱۸ ماه از شیوع کووید-۱۹، جهان حتی قطبی‌تر شده است.» شانسل با اشاره به اینکه فقر شدید به مدت ۲۵ سال در حال کاهش بوده است، افزود: «این در حالی است که در سال  گذشته ثروت میلیاردرها به بیش از ۶/ ۳تریلیون یورو افزایش یافته است و ۱۰۰میلیون نفر دیگر به صفوف فقیرترین افراد اضافه شده‌اند.»

مجله فوربس بلافاصله پس از این گزارش رتبه‌بندی جدید ثروتمندان جهان را منتشر کرد که طبق گزارش این مجله، ۱۰ثروتمند اول، هر کدام بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار دارایی خالص دارند و ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا در این بین با حدود ۲۵۶میلیارد دلار دارایی در صدر قرار گرفته است. در بین ۱۰ نفر اول ثروتمندان جهان، تنها یک نفر آمریکایی نیست. برنارد آرنو، رئیس شرکت فرانسوی ال و‌ام اش (LVMH) [شرکت کالای لوکس فرانسوی] تنها غیر آمریکایی این فهرست به حساب می‌آید. در این رده بندی جف بزوس در رتبه دوم و مارک زاکربرگ، در رتبه سوم قرار دارند.

طبق این گزارش، ۵۲ فرد ثروتمند جهان طی ۲۵ سال گذشته شاهد رشد سالانه ۲/ ۹درصد در ارزش ثروت خود بوده‌اند که بسیار بالاتر از گروه‌های اجتماعی کمتر ثروتمند است. سهم زنان از کل درآمد جهانی ناشی از کار، کمتر از ۳۵درصد است؛ درحالی‌که در سال ۱۹۹۰ این رقم نزدیک به ۳۰درصد بود. اروپا طبق این گزارش، برابرترین منطقه جهان توصیف شده است؛ به‌طوری‌که ۱۰درصد ثروتمندترین افراد ۳۶درصد از سهم درآمد را در اختیار دارند؛ درحالی‌که خاورمیانه و شمال آفریقا نابرابرترین منطقه هستند؛ زیرا ۱۰درصد ثروتمندترین افراد جامعه ۵۸درصد از درآمد را به خود اختصاص داده‌اند.

شانسل که یکی از نویسندگان اصلی این مطالعه است، گفت که مداخله دولت در مبارزه با فقر بسیار مهم است؛ اما کشورهای ثروتمندتر توانستند در طول همه‌گیری اقدامات بهتری داشته باشند. کشورهای ثروتمند اقداماتی مانند مرخصی و افزایش پرداخت‌های تامین اجتماعی را در طول همه گیری برای تقویت سطح درآمد و حفظ مشاغل ارائه کردند؛ اما در کشورهایی که منابع کمتری داشتند این موضوع نمودی نداشت. کارشناسان اقتصادی از جمله توماس پیکتی، اقتصاددان مشهور فرانسوی در این گزارش خواستار اعمال مالیات تصاعدی بر ثروت مولتی‌میلیونرهای جهانی برای توزیع مجدد ثروت شدند. آنها همچنین خواستار اعمال اقداماتی علیه فرار مالیاتی شدند.

4 نفر این پست را پسندیده اند