لبنان که پیش‌تر نیز درگیر بحران ارزی شده بود پس از انفجار مرگبار بندر بیروت با شرایط پیچیده‌تری مواجه شده و بسیاری از کارشناسان گفته‌اند وضعیت اقتصادی این کشور در ماه‌های پیش رو بدتر خواهد شد. از زمان جنگ داخلی لبنان در سه دهه قبل تاکنون هیچ‌گاه تورم این کشور سه رقمی نشده بود.  در بین بخش‌های مختلف، حمل‌ونقل با تورم ۹/ ۳۵۶ درصد پیشران تورم بوده است و پس از این بخش نیز مواد غذایی و نوشیدنی با تورم ۹/ ۲۸۰ درصدی و پوشاک با ۱/ ۱۶۶ درصدی قرار دارند. از طرف دیگر کمترین تورم مربوط به فرهنگ و آموزش با ۶/ ۱۰ درصد بوده و آب و برق با تورم ۸/ ۵۴ درصدی دیگر بخش کاهنده تورم بوده است.  

بر مبنای ماهانه نرخ تورم لبنان ۶/ ۸ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۹/ ۱ درصد کمتر شده است. متوسط تورم لبنان در بازه زمانی ۲۰۰۸ تا ۲۰۲۱ معادل ۳/ ۳۴ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۸/ ۱۴۵ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۶۷/ ۴ درصد بوده است.  

از طرف دیگر نرخ تورم قطر در دوازده ماه منتهی به اکتبر با ۵۶/ ۱ درصد افزایش نسبت به بازه زمانی مشابه منتهی به ماه قبل به ۲۸/ ۴ درصد رسید که بالاترین تورم ثبت شده در این کشور در ۱۲ سال اخیر محسوب می‌شود. در بین بخش‌های مختلف، آب و برق با تورم منفی ۵۶/ ۳ درصدی بیشترین تاثیر را در کاهش تورم داشته است و پس از آن نیز لباس و پوشاک با تورم ۹۱/ ۰ درصدی قرار دارند. از سوی دیگر فرهنگ و آموزش‌ با تورم ۳۱/ ۲۵ درصدی پیشتاز گروه‌های تورمی بوده است.  

بر مبنای ماهانه نرخ تورم قطر ۳۴/ ۱ درصد اندازه‌گیری شده که نسبت به ماه قبل آن ۲۲/ ۱ درصد بیشتر شده است.

لازم به ذکر است که متوسط تورم قطر در بازه زمانی ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۱ میلادی معادل ۳۶/ ۲ درصد بوده که بیشترین تورم ثبت شده در دوره فوق ۵۹/ ۱۶ درصد و کمترین تورم نیز منفی ۹۶/ ۹ درصد بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند