بانک دولتی پاکستان‌(SBP) در بیانیه‌ای اعلام کرد: کمیته سیاست پولی بر این باور است که نیاز به اقدام سریع‌تر برای عادی‌سازی سیاست پولی برای مقابله با فشارهای تورمی و حفظ ثبات با رشد وجود دارد. این بانک با کاهش ارزش روپیه پاکستان، تورم بالا و کسری حساب جاری روبه‌رو بوده است. سرمایه‌گذاران از نتیجه مذاکرات بین دولت و صندوق بین‌المللی پول نگران شده‌اند، چرا که باعث به تعویق افتادن آزادسازی یک میلیارد دلاری از تسهیلات ۶ میلیارد دلاری شده است.

بانک دولتی پاکستان خاطرنشان کرد که شتاب تورم به میزان قابل توجهی افزایش یافته، به‌طوری که تورم در ماه اکتبر به ۲/ ۹ درصد رسید، در حالی که دو ماه قبل از آن ۴/ ۸ درصد بود. تورم بالا به طبقات فقیر و متوسط این ​​کشور آسیب زده و قیمت اقلام ضروری مانند غذا و سوخت را در آستانه ماه‌های سرد زمستان افزایش می‌دهد.

این بانک روز چهارشنبه اعلام کرده بود که تحولات پیش‌بینی نشده اخیر که بر چشم‌انداز تورم و تراز پرداخت‌ها و همچنین عدم اطمینان تاثیر می‌گذارد، باعث شده جلسه سیاست‌گذاری خود را یک هفته زودتر از موعد مقرر برگزار کند. با نگاهی به آینده، کمیته مجددا تاکید کرد که هدف نهایی نرخ‌ بهره نسبتا مثبت و بدون تغییر باقی می‌ماند و با توجه به حرکت امروز، انتظار می‌رود گام‌های سنجیده‌ای برای این منظور بردارد. این بانک روز جمعه اعلام کرد که تعداد تصمیم‌های سیاست پولی هر سال را از شش مورد به هشت مورد افزایش می‌دهد.

هفته گذشته، این بانک مرکزی اعلام کرد که در اقدامی دیگر برای مقابله با تورم رو به رشد، ذخایر نقدی مورد نیاز بانک‌ها را یک واحد درصد کاهش می‌دهد که نخستین اقدام در بیش از یک دهه گذشته است. با افزایش عدم اطمینان اقتصادی در پاکستان، تسهیلات مالی صندوق بین‌المللی پول این کشور در ماه آوریل به حالت تعلیق درآمد.

آخرین دور گفت‌وگوها بین دولت پاکستان و صندوق بین‌المللی پول برای از سرگیری این برنامه ماه گذشته در واشنگتن برگزار شد و وزیر دارایی پاکستان گفت که توافق حاصل شده اما مشخص نیست چه زمانی نهایی خواهد شد. ارزش روپیه پاکستان تا حدی به دلیل نامشخص بودن نتیجه این مذاکرات تحت فشار قرار گرفته و هفته گذشته در برابر دلار آمریکا به پایین‌ترین سطح خود یعنی حدود ۲۰/ ۱۷۳ سقوط کرد. این بانک خاطرنشان کرد که ارزش روپیه از آخرین جلسه‌اش در ماه سپتامبر ۴/ ۳ درصد کاهش یافته است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند