به گزارش وزارت امور اقتصادی و دارایی، سیداحسان خاندوزی در نخستین جلسه شورای هماهنگی بانک‌های دولتی، از مدیران عامل بانک‌های حاضر در جلسه خواست تا پیشنهادهای را خود درباره نحوه اجرایی کردن مجموعه تکالیف مورد انتظار دولت و مجلس شورای اسلامی به معاونت امور بانک، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد ارائه دهند.

او گفت: البته انتظارات دولت و مجلس نیز از نظام بانکی باید منطبق بر واقعیات و توان بانک‌ها باشد و نباید آنها را به‌صورت یک قلک بی‌انتها تصور کنند؛ ‌گرچه بخشی از انتظارات هم کاملا بجاست و باید با اتخاذ سیاست‌ها و روش‌های مناسب و محاسبات دقیق سازگار با کسب و کار بانکی، آنها را برآورده ساخت. وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین با اشاره به فرصت حدودا یک‌ماهه تا زمان تقدیم لایحه بودجه سال آینده به مجلس شورای اسلامی از شورای هماهنگی بانک‌ها خواست برنامه عملیاتی خود را برای تحقق اهداف ۱۳ گانه مورد اشاره در احکام انتصاب مدیران عامل بانک‌های دولتی، هر چه سریع‌تر ارائه دهند. خاندوزی افزود: اگر ما بخواهیم میزان پیشرفت عملکرد یک بانک را درباره یکی از اهداف مورد اشاره را بسنجیم، باید از ابتدا مسیر رصد آن شکل بگیرد. اعضای شورا باید به بررسی این موضوع بپردازند که چطور می‌توان ابزارهای جدید را در زمینه تامین مالی تولید به‌کار گرفت. او اضافه کرد: علاوه بر این باید ارزیابی متقاضی تسهیلات را با توجه به گزارش‌های مربوط به سوابق وی در زمینه پرداخت مالیات، به‌عنوان ابزاری مهم برای اعتبار سنجی او مورد نظر قرار داد.

  بررسی بیشتر انحرافات احتمالی بانک‌ها از بودجه‌های مصوب

خاندوزی در ادامه استفاده از سهام برای توثیق تسهیلات خرد و نیز اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات بر اساس سبد سهام وی در بازار سرمایه را به‌عنوان دو راهکار مناسب برای حمایت و تامین مالی تولید عنوان کرد و با اعلام اینکه از این پس، انحرافات احتمالی بانک‌ها از بودجه‌های مصوب، دقیق‌تر و با ریزبینی بیشتری مورد بررسی قرار خواهد گرفت، گفت: مدیران عامل بانک‌ها باید بیشتر بر رعایت انضباط مالی و عدم انحراف از بودجه مصوب نظارت داشته باشند. وزیر اقتصاد در ادامه با اشاره به اهمیت مدیریت ریسک و دارایی‌ها در ترازنامه بانک‌ها گفت: در حال حاضر توقع نداریم راه نپیموده‌ای راکه باید در چند دهه گذشته طی می‌شد، به سرعت و با فشار آوردن به ترازنامه بانک‌ها طی کنیم؛ اما هم درباره بانک‌ها و هم درخصوص صندوق‌های فعال، باید آرام و به تدریج این جهت‌گیری و حرکت را مد نظر داشته باشیم.

 

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند