اخیرا یک نظرسنجی با هدف سنجش دانش سرمایه‌گذاران خرد بازار سهام، با حضور بیش از هزار نفر انجام شده است و در آن تمام شرکت‌کننده‌ها حداقل یک‌بار سرمایه‌گذاری را تجربه کرده‌اند. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد افرادی که ارز دیجیتال دارند به‌طور قابل‌توجهی نسبت به سرمایه‌گذارانی که هیچ ارز دیجیتالی ندارند، امتیاز کمتری کسب کرده‌اند و دانش کمتری دارند.  بر اساس این نظرسنجی ۷۰ درصد از افراد فعال در بازار ارزهای دیجیتال در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند و این در حالی است که ۳۹ درصد لایت کوین را برای سرمایه‌گذاری برگزیده‌اند.

 پرطرفدارترین ارزهای دیجیتال میان سرمایه‌گذاران خرد

در این مطالعه ابتدا از شرکت‌کنندگان درباره دارایی‌هایی‌ که در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند پرسیده شده است و نتایج نشان می‌دهد که ۶۹ درصد از افراد حاضر در این نظرسنجی ارز دیجیتال دارند. این گزارش در ادامه به بررسی سهام و ارزهای دیجیتالی پرداخته است که بین سرمایه‌گذاران خرد بیشترین محبوبیت را دارند.  گیم‌ استاپ ‌میان افراد حاضر در این نظرسنجی محبوب‌ترین سهم برای سرمایه‌گذاری در شش ماه گذشته بوده است و حدود یک‌سوم از شرکت‌کنندگان پول خود را به سرمایه‌گذاری در بازار سهام این شرکت اختصاص داده‌اند. همچنین در این گزارش آمده است که دومین گزینه محبوب میان سرمایه‌گذاران، سهام شرکت بلک‌بری ‌است.  اما درباره ارزهای دیجیتال، نام بزرگ‌ترین ارز بازار به عنوان محبوب‌ترین گزینه میان سرمایه‌گذاران خرد مطرح شده است و ۷۰ درصد از مشارکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که در گذشته مقداری بیت‌کوین خریده‌اند. از طرف‌ دیگر، ۳۹ درصد گفته‌اند در لایت‌کوین سرمایه‌گذاری کرده‌اند و ۳۷ درصد هم در گذشته مقداری اتریوم خریده‌اند.

  سرمایه‌گذاران تازه‌‌وارد چقدر اطلاعات دارند؟

در بخشی از گزارش مربوط به این مطالعه آماری آمده است: تعداد زیادی از سرمایه‌گذاران جدید از زمان همه‌گیری کرونا وارد بازار سهام شده‌اند، به‌طوری که اکنون تازه‌واردهای بازار ۱۵ درصد از جمعیت کل سرمایه‌گذاران خرد را تشکیل می‌دهند.  با وجود فروش استقراضی (Short Sell) که در جریان شلوغی بازار گیم‌‌استاپ شاهد آن بودیم، ۸۳ درصد از افرادی که در این مطالعه شرکت کرده بودند، تعریف درستی از فروش استقراضی ارائه نکردند.

در فروش استقراضی، معامله‌گر با پیش‌بینی اینکه قیمت سهام خاصی در آینده افت خواهد کرد، مقداری از آن سهام را می‌خرد و بلافاصله در بازار می‌فروشد. اگر طبق پیش‌بینی قیمت سهم کاهش یابد، معامله‌گر دوباره آن سهام را خریده و مابه‌التفاوت قیمت خرید و فروش را به عنوان سود خود برمی‌دارد و سهام قرض‌گرفته‌شده را پس می‌دهد.  حتی بیشتر شرکت‌کنندگان نتوانستند کاربرد حروف اختصاری «GME» را درست تشخیص دهند و ۷۳ درصد از پاسخ‌دهندگان نمی‌دانستند که GME نماد اختصاری گیم‌استاپ در بازار سهام است.

بیش از نیمی از سرمایه‌گذاران نمی‌دانند «Ask» و «Bid» چه معنایی دارد. به زبان ساده، Bid حداکثر قیمتی است که سرمایه‌گذار حاضر است برای خرید یک سهم بپردازد و Ask حداقل قیمتی است که مالک سهام حاضر است در ازای آن سهم خود را بفروشد.

همچنین وقتی از افراد خواسته شد درباره صندوق‌های پوشش ریسک، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های معاملاتی توضیح دهند، اطلاعات کاملی در این زمینه نداشتند.  بر اساس نتایج این تحقیق، افرادی که در ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری نکرده بودند در پاسخگویی به سوالات عملکرد بهتری از خود نشان دادند.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است: چیزی که در نتایج تفاوت ایجاد می‌کند این است که آیا شخص پاسخ‌دهنده ارز دیجیتال دارد یا خیر. همان‌طور که در این گزارش گفته شده است، یکی از دلایل این موضوع می‌تواند این باشد که ارزهای دیجیتال اغلب سرمایه‌گذاران جوان‌تر و کم‌تجربه‌تر را جذب می‌کنند. همچنین ممکن است سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال به‌طور کلی از بازار سنتی سهام دوری کنند و علاقه چندانی به کسب دانش در این بازار نداشته باشند.

این نظرسنجی علاوه بر سنجش ضعف‌های اطلاعاتی افراد، نگرش کلی نسبت به بازار و سرمایه‌گذاری را هم مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه رسیده است که ۶۷ درصد از شرکت‌کنندگان معتقدند سرمایه‌گذاری در بازار سهام چیزی شبیه به قمار است.

 

 

این مطلب برایم مفید است
11 نفر این پست را پسندیده اند