به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه دومین جلسه تبیین رویکردهای تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با حضور رئیس و اعضا کمیسیون برنامه و بودجه مجلس برگزارشد تا دیدگاه‌های دولت و مجلس برای گام اصلاح بودجه ۱۴۰۱ به هم نزدیک‌تر شود.

سیدمسعود میرکاظمی در این جلسه با بیان اینکه در سال‌های گذشته با وجود صرف منابع بسیار مالی از اهداف اصلی اقتصادی دور شده‌ایم، افزود: در این سال‌ها منابع به‌صورت اثربخش استفاده نشده، ‌اقدامات دولت باید منجر به افزایش سطح رفاه خانواده‌ها و در کل افزایش رشد اقتصادی شود. اما این اهداف مغفول مانده و باید بر شاخص‌های کلان اقتصادی متمرکز شد. او با تاکید بر اینکه نمی‌توان عامل مشکلات اقتصادی کشور را صرفا به علت تحریم دانست، گفت: در همه سال‌های بعد از انقلاب تحریم با درجات مختلف وجود داشته؛ قیمت نفت بالا و پایین شده استو هر چهار دولت بعد از دفاع مقدس هزینه‌های زیادی در توسعه زیرساخت‌ها کرده‌اند، اما تمرکزی بر رشد اقتصادی نداشته‌اند؛ اگر دولت و مجلس و در یک کلام حاکمیت بر رشد اقتصادی متمرکز شود به‌دست آوردن نرخ‌های بالای رشد در سال آینده دور از دسترس نیست.

معاون رئیس‌جمهور اهمیت جذب منابع از سوی مسوولان را یادآور شد و گفت: مدیریت به معنای هزینه کردن منابع نیست، مدیران دولتی به‌ویژه مدیران استانی باید در جذب سرمایه، خلاق و توانمند باشند. میرکاظمی با اشاره به افزایش اختیارات استان‌ها در بودجه ۱۴۰۱ گفت: باید استانداران و شورای برنامه‌ریزی استان، اختیار عمل داشته و در مقابل منابعی که در اختیار آنها گذاشته می‌شود، پاسخگو باشند.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه به اهمیت آمایش سرزمین در تدوین بودجه سال ۱۴۰۱ پرداخت و گفت: توسعه باید متوازن، متعادل و مبتنی بر آمایش سرزمین باشد که این موضوع در تدوین برنامه هفتم توسعه و بودجه سال ۱۴۰۱ در دستور کار قرار دارد؛ به‌طوری‌که بودجه سال آینده دقیقا بر مبنای آمایش سرزمین تدوین می‌شود.

معاون رئیس‌جمهور با بیان اینکه کار اساسی دولت توجه به محرومیت‌ها و عقب ماندگی‌ها خواهد بود، ادامه داد: اینکه مقام معظم رهبری می‌فرمایند هر کاری می‌کنید پیوست عدالت داشته باشد. درواقع عینیت بخشیدن به رفع محرومیت‌ها است، سند آمایش استانی هم تدوین شده است که آماده دریافت نظرات مشورتی مجامع استانی نمایندگان درباره آن هستیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به ضرورت اصلاح ساختار بودجه گفت: بودجه سال ۱۴۰۱ ساده، قابل کنترل و نظارت و تضمین‌کننده شاخص‌های کلان اقتصادی خواهد بود. میرکاظمی با بیان اینکه در تدوین بودجه از پیشنهادهای کمیسیون برنامه و بودجه استقبال می‌شود، تصریح کرد: این آمادگی وجود دارد تا در اصلاح ساختار بودجه از ظرفیت‌های مجلس استفاده شود.

او با بیان اینکه حدود ۱۰سال کار تحقیقاتی روی اقتصاد کلان کشور انجام داده است، افزود: برای معضلات کشور راه‌حل مشخصی وجود دارد و جمع‌بندی مطالعات انجام‌شده این است که وقتی موضوعی هدف‌گیری می‌شود، لازم است منابع به سمت آن بسیج شود. رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره سرنوشت ارز ترجیحی در بودجه سال آینده گفت: لایحه‌ای برای تعیین تکلیف ارز ترجیحی در جهت حمایت از مردم به مجلس ارائه خواهد شد.

معاون رئیس‌جمهور درباره سیاست‌های مالی دولت نیز گفت: تنها کاری که صورت می‌گیرد مدیریت هزینه‌ها است و این به معنای انقباض مالی نیست. پرداخت‌ها متوقف نشده و پروژه‌ها در حال پیگیری است و بعضی از پروژه‌های استان‌ها در اولویت قرار خواهد گرفت.

در ادامه نشست برخی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس، دیدگاه‌ها و نظرات خود را درباره نحوه تدوین بودجه ۱۴۰۱ مطرح کردند. رضاخواه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه با حمایت از اصلاح ساختار بودجه گفت: اینکه استان‌ها در بودجه آینده پاسخگو باشند بسیار خوب است؛ ولی باید تعریف شود راه‌های درآمدی هر استان به چه شکلی خواهد بود. محبی، عضو دیگر کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه سند آمایش نشان می‌دهد برخی مناطق از حداقل‌ها برخوردار نیستند، خواستار این شد تا در شاخص‌های برخورداری و عدم برخورداری استان‌ها تجدید نظر جدی صورت بگیرد تا سازمان برنامه و بودجه بتواند تغییرات مثبت و ارزشمندی را در عرصه اقتصادی کشور رقم بزند. قادری، نماینده مجلس با بیان اینکه سازمان برنامه و بودجه مغز متفکر همه دستگاه‌ها و وزارتخانه است، افزود: انتظار این است که این سازمان، تعامل سازنده‌ای با کمیسیون برنامه و بودجه داشته باشد تا خیلی از موضوعات کشور حل شود. کوچکی‌زاده، عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به شخصیت عملگرای میرکاظمی گفت: با توجه به اینکه احتمالا در آخر سال تورم جهش داشته باشد، باید به دهک‌های پایین جامعه توجه ویژه‌ای شود. زنگنه از دیگر اعضای کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه در بحث بودجه رویکردی هدفمند از سوی سازمان برنامه و بودجه مورد انتظار مجلس است، افزود: برای ضمانت اجرای بودجه باید قوانین نظارتی تغییر کند تا درصورتی‌که افراد مسوول نتوانستند رشد مورد نظر را محقق کنند، پاسخگو باشند. او ادامه داد: نباید اولویت‌های اقتصادی زیاد شود و لازم است دولت در حوزه خاصی تمرکز کند تا به اهداف ترسیم‌شده برسد. حجت‌الاسلام میرتاج‌الدینی، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر با مثبت ارزیابی کردن تحولات صورت‌گرفته در ساختار بودجه گفت: لازم است در محتوای بودجه نیز تحول اساسی ایجاد شود و یکی از شکل‌های تغییرات محتوایی، ایجاد تغییر در تامین منابع بودجه است. او با ارائه پیشنهادی در رابطه با منابع بودجه گفت: طرح‌هایی مانند تهاتر نفت و فروش زمین‌های مازاد دولتی می‌تواند کمک زیادی به تامین کسری بودجه باشد.

بنا بر این گزارش در ابتدای این نشست رئیس مرکز آمار گزارشی درباره بازار کار، نرخ بیکاری، میزان نقدینگی، نرخ تورم، یارانه پنهان، میزان واردات و صادرات ارائه کرد. همچنین پورمحمدی، معاون اقتصادی سازمان برنامه و بودجه جزئیاتی از تغییرات صورت‌گرفته در بودجه سال آینده را تشریح کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند