در بین بخش‌های مختلف، تشکیل سرمایه ثابت با ۴ درصد بیشترین نقش را در ثبت این رشد داشته است و پس از آن نیز سرمایه‌گذاری ثابت با ۳/ ۱ درصد قرار دارد. بدترین عملکرد هم مربوط به مخارج خانوار با منفی ۱/ ۲ درصد بوده است. مخارج دولتی نیز کاهش ۲/ ۰ درصدی داشته است.

 

طی این مدت در حوزه تجارت خارجی، واردات آلمان ۸/ ۱ درصد و صادرات این کشور هم ۴/ ۱ درصد نسبت به فصل قبل بیشتر شده‌اند. دولت آلمان تاکنون برای حمایت از بخش‌های مختلف اقتصاد این کشور ده‌ها میلیارد یورو نقدیندگی به بازارها تزریق کرده و نرخ‌های مالیاتی را نیز کاهش داده است. طبق پیش‌بینی صورت گرفته توسط دولت، اقتصاد آلمان امسال ۳ درصد رشد خواهد کرد که این میزان ۴/ ۱ درصد کمتر از چیزی است که قبلا برآورد شده بود.

اقتصاد آلمان سال ۲۰۲۰ را با رشد منفی پنج درصدی به پایان رساند که اگرچه بهتر از عملکرد سال ۲۰۰۹ با رشد منفی ۷/ ۵ درصد است، اما یکی از بدترین عملکردهای اقتصاد این کشور در تاریخ معاصر محسوب می‌شود. پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد آلمان با دشوار خواندن شرایط کنونی گفته است انتظار ندارد تا پیش از سال ۲۰۲۲ اقتصاد آلمان به شرایط قبل از بحران کرونا بازگردد.

متوسط رشد اقتصادی آلمان در بازه زمانی ۱۹۷۱ تا ۲۰۲۱ معادل ۷۱/ ۱ درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به رشد ۵/ ۸ درصدی سه ماه‌ سوم سال ۲۰۲۰ و کمترین رشد نیز رشد منفی ۲/ ۱۰ درصدی سه ماه‌ دوم سال ۲۰۲۰ بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند