به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی ایران (شادا)، سیداحسان خاندوزی در این مراسم با اشاره به اینکه با وجود تلاش‌هایی که انجام می‌شود تا تامین مالی بانک محور به سمت تامین مالی بازار محور حرکت کند، اما در چشم‌انداز قابل پیش‌بینی، نظام بانکداری همچنان پایه تامین مالی در اقتصاد ایران خواهد بود، گفت: اگر نگران نظام تامین مالی هستیم، حتما باید اصلاحات بانکی را در اولویت قرار دهیم.

خاندوزی در ادامه سخنانش به انتظارات خود از شبکه بانکی کشور اشاره و بیان کرد: بانک‌ها در کنار مراعات مسوولیت‌های عمومی و اجتماعی حرکت به سمت یک عملیات بانکی اقتصادی به‌صرفه و سودآور را در دستور کار خود قرار دهند؛ چرا که اگر بانک‌ها همچنان با کسری و زیان انباشته مواجه باشند، توسعه پایدار که باید بر اساس نظام بانکی با ثبات باشد، رخ نخواهد داد.

وزیر اقتصاد انتظار دیگر خود از شبکه بانکی را رشد عملیات ارزی عنوان کرد و افزود: برای اینکه فعالانه در گره‌گشایی از تراز تجاری کشور تاثیرگذار باشیم، انتظار می‌رود هر آن چیزی را که از دست بانک‌ها برای بالا بردن حجم عملیات ارزی برمی‌آید، انجام شود و معتقدم با عزم و اراده جدی، طی یکی و دو سال آینده شاهد جهش‌های بزرگی در این حوزه خواهیم بود.

وزیر اقتصاد سپس به مساله‌ خروج از بنگاه‌داری غیرضرور اشاره و تصریح کرد: راهبرد وزارت اقتصاد نه خروج مطلق از هر نوع فعالیت اقتصادی و بنگاه‌داری بلکه خروج از بنگاه‌داری‌هایی است که واقعا در کسب‌وکار اصلی بانک‌ها جایگاهی ندارند.

او تاکید کرد: در جاهایی که بازیگران بزرگ عرصه‌های اقتصادی حضور ندارند، حتما بانک‌ها می‌توانند به‌عنوان پیشرو و خط‌شکن عمل کنند؛ اما در کل نیازمند یک استراتژی خروج هستیم تا بتوانیم وارد سرمایه‌گذاری‌های جدیدتری شویم.

وزیر اقتصاد همچنین با بیان اینکه مساله هدایت اعتبار به بخش‌های مولد و ممنوعیت درباره فعالیت‌های غیر مولد کمترین انتظاری است که از بانک‌ها می‌توان داشت، ابراز امیدواری کرد با توجه به استراتژی‌های شفافیت بتوانیم در یک چشم‌انداز کوتاه این تضمین را بدهیم که هیچ بخشی از تامین مالی سوداگری در اقتصاد ایران به پشتوانه بانک‌ها به‌ویژه بانک‌های دولتی انجام نشود.

وزیر اقتصاد جایگزینی نظام اعتبارسنجی به جای نظام وثیقه‌ محوری را موضوعی با اهمیت دانست و آن را از دیگر برنامه‌های وزارت اقتصاد در حوزه تحول در نظام بانکی کشور عنوان و اظهار کرد: این مساله‌ یکی از پرمنفعت‌ترین، عدالت‌محورترین و رضایت‌آفرین‌ترین حرکت بانک‌های دولتی است و تلاش می‌کنیم نظام اعتبارسنجی به شکل کامل مستقر شود؛ چراکه با اجرای این تحول، بانکداری در کشور شکلی متفاوت خواهد داشت و نظام دیگری از بانکداری را تجربه خواهیم کرد. وزیر اقتصاد افزود: البته این مهم در گرو پشتیبانی سامانه‌های اطلاعات اقتصادی کشور، از اعتبارسنجی بانک‌ها است.

خاندوزی در بخش دیگری از سخنانش رعایت مصوبات شورای پول و اعتبار توسط بانک‌ها و جوانگرایی در نظام بانکی به‌ویژه در سطح مدیریتی را از دیگر انتظارات خود عنوان کرد. وزیر اقتصاد در ادامه شفافیت در تمام ابعاد به‌ویژه حقوق اولیه فعالان و مشتریان بانک‌ها را مطرح کرد و گفت: این مساله بارها در آیین‌نامه‌های بانک مرکزی تاکید شده است؛ اما بسیاری از مردم و فعالان اقتصادی از حقوق اولیه خود خبر ندارند یا دستشان به جایی نمی‌رسد. خاندوزی تاکید کرد: نظام بانکی باید تلاش کند با تغییر رفتار و رویکرد در سال‌های پیش‌رو، تصویر متفاوت‌تری از خود نشان دهد؛ به‌ نحوی ‌که در این تصویر در کنار مردم و تولیدکنندگان و شریک دغدغه فعالان اقتصادی و خانوارها باشد. وزیر اقتصاد بر جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی هم تاکید و در ادامه سخنانش به مساله سود و زیان شرکت‌های زیر مجموعه بانک‌ها اشاره کرد و گفت: اگر بانکی که در عملیات اصلی و اولیه خود دچار زیان‌های بزرگ است بخواهد از طریق درآمدهای غیرعملیاتی خودش پوشش ‌دهنده زیان‌هایش باشد، از کسب‌وکار بانکداری دور می‌شود و باید اصلاح شود. او افزود: از جمله این تغییرات، اصلاحات در نظامات اداره اقتصادی و حاکمیتی شرکتی در این بنگاه‌ها است و باید پذیرفت که به شیوه‌های گذشته نمی‌توان این شرکت‌ها را اداره کرد و باید تلاش کنیم به‌صورت فعالانه و با برنامه‌ریزی هوشمند و هدفمند زیرمجموعه‌ بانک‌های دولتی را مدیریت کنیم و حتما در این راستا تغییر روش مدیریت لازم است و اساس آن تغییر در شیوه‌نامه تعیین مدیرعامل و هیات‌مدیره بانک‌ها است.

وزیر اقتصاد در ادامه تاکیدکرد: وزارت اقتصاد با جدیت تلاش خواهد کرد نظام ارزشیابی مبتنی بر شایسته‌گزینی را در دستور کار خود قرار دهد تا زمینه برای بهره‌گیری از نخبگان و متخصصان که از حداقل توان مدیریتی و سلامت مالی برخوردار هستند، فراهم شود.

وزیر اقتصاد در پایان سخنان خود محمدرضا فرزین مدیر عامل جدید بانک ملی را فردی با سابقه بانکداری و مدیریت اقتصادی معرفی و از تلاش‌های حسین‌زاده، مدیرعامل پیشین بانک ملی نیز تقدیر کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند