سید حمید کلانتری در یازدهمین همایش ملی بهره‌وری ایران افزود: در کشوری که مدعی علم، دانش، تمدن و فرهنگ غنی است، این وضعیت بهره‌وری بسیار نگران کننده است. او با بیان اینکه برای اجرای بهره‌وری در کشور انجمن بهره‌وری ایران ۸ راهکار ارائه داده است، گفت: تغییر باور سیاستگذاران و دولتمردان نسبت به بهره‌وری اولین شاخصی است که باید در ارتقای بهره‌وری به آن توجه جدی شود؛ زیرا قرار بود با اجرای سه برنامه توسعه میزان بهره‌وری در کشور به ۳۵درصد برسد.

  ارتقای بهره‌وری مطالبه عمومی است

مدیر عامل انجمن بهره‌وری ایران اظهار کرد: در یک فضای تعاملی بین مجلس و دولت باید به این نتیجه رسید که ارتقای بهره‌وری مطالبه عمومی است؛ درحالی‌که در چند سال گذشته هیچ نماینده‌ای از  وزیران در این زمینه سوال نکرده است؛ درحالی‌که برای ارتقای بهره‌وری در کشور باید عملکرد مسوولان و مدیران مورد ارزیابی قرار گیرد. کلانتری در دومین راهکار به ترویج فرهنگ بهره‌وری در کشور تاکید کرد و گفت: باید فرهنگ ترویج بهره‌وری در جامعه در بین مردم رایج شود تا از دانش‌آموز گرفته تا معلم، مدیر، دانشجو صنعتگر، کارآفرین، دکتر و مهندس در زمینه ارتقای بهره‌وری در کشور حساس شوند.

مدیرعامل انجمن بهره‌وری ایران با اشاره به اهمیت برگزاری یازدهمین همایش ملی بهره‌وری ایران-نوآوری، بهره‌وری و اقتصاد پیشرو گفت: این همایش با هدف «تبیین نقش نوآوری و بهره‌وری در تحول و توسعه اقتصادی و عبور از موانع و محدودیت‌های رشد و پویایی اقتصاد» در چهار محور «نوآوری و بهره‌وری»، «فرهنگ و بهره‌وری»، «بهره‌وری، اقتصاد و کسب‌وکار» و «بهره‌وری، دولت و نظام اداری» با حضور جمعی از صاحب‌نظران، کارشناسان و استادان برجسته در حوزه‌های مدیریت، اقتصاد و بهره‌وری ۲۶ و ۲۷ مهرماه سال جاری به مدت دو روز به صورت مجازی برگزار می‌شود.

  جایگاهی برای ارتقای بهره‌وری در کشور قابل تصور نیست

کلانتری بیان کرد: درحالی‌که مساله بهره‌وری یک موضوع مهم ملی است، اما جایگاهی برای ارتقای بهره‌وری در کشور متصور نیست؛ درحالی‌که با ایجاد انگیزش در جامعه باید توجه مردم به نظام بهره‌وری در کشورمان بیشتر شود. مدیرعامل انجمن بهره‌وری ایران یادآورشد: بازنگری و بازسازی نظام اداری با رویکرد استفاده از بهره‌وری و بازنگری و اصلاح قوانین و مقررات در جهت بهبود کسب‌وکار دومین و سومی راهکاری است که باید برای ارتقای بهره‌وری در کشور به این دو مساله مهم نیز توجه شود؛ زیرا در طول ۴۰ سال گذشته دستاورد نظام اداری کشور با حداقل کارآیی و بسیار پایین بوده است. تحول در نظام تعلیم وتربیت کشور به‌عنوان ششمین راهکار مناسب به‌ویژه در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها می‌تواند به ارتقای بهره‌وری کمک کند و در این زمینه نیازمند یک طرح اثربخش با رویکرد نظام آموزشی در کشور از جمله توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای هستیم تا توانمندی‌های نیروی انسانی را در کشور بیش از پیش ارتقا دهد.او با بیان اینکه آموزش مدیران، کارکنان و کارشناسان و کارگران در گستره کشور پنجمین راهکار انجمن بهره‌وری ایران است، گفت: تحول در نظام تعلیم وتربیت کشور به‌عنوان ششمین راهکار مناسب به‌ویژه در آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها می‌تواند به ارتقای بهره‌وری کمک کند و در این زمینه نیازمند یک طرح اثر بخش با رویکرد نظام آموزشی در کشور از جمله توسعه آموزش فنی و حرفه‌ای هستیم تا توانمندی‌های نیروی انسانی را در کشور بیش از پیش ارتقا دهد.مدیرعامل انجمن بهره‌وری ایران بیان کرد: بهره‌وری در حفظ بهره‌برداری از منابع طبیعی کشور و اصلاح نظام برنامه‌ریزی و بودجه‌نویسی به‌عنوان هفتم و هستم راهکار در ارتقای بهره‌وری در کشور تاثیرگذار است؛ زیرا نبود استفاده مناسب از منابع طبیعی از جمله آب یا انرژی وضعیت نگران‌کننده‌ای را در کشور به‌وجود آورده است.

  ارتقای بهره‌وری موجب افزایش رفاه آحاد مردم

او با بیان اینکه سرمایه‌گذاری و بهره‌وری دو بال رشد اقتصادی هستند، اظهار کرد: با توجه به اینکه هم اکنون در کشور در جذب منابع با محدودیت‌های جدی مواجه هستیم، ارتقای بهره‌وری قطعا موجب رشد و توسعه کشور و افزایش رفاه آحاد مردم ایران خواهد شد.مدیرعامل انجمن بهره‌وری ایران با استناد به آمارهای اعلام‌شده از سوی سازمان بهره‌وری آسیایی ادامه داد: بنابر آمار، متاسفانه رشد بهره‌وری در دهه‌های اخیر مطلوب نبوده است. از همین رو ضرورت دارد مقوله مهم بهره‌وری در کشور مورد توجه جدی دست‌اندرکاران قرار گیرد. کلانتری تصریح کرد: انجمن بهره‌وری ایران تلاش دارد با برگزاری این همایش در کنار سایر فعالیت‌های خود، ضمن گسترش گفتمان و فرهنگ‌بهره‌وری در سطوح مختلف، نقش بهره‌وری و مولفه‌های مرتبط با آن از جمله نوآوری را در پیشبرد اقتصاد کشور تبیین کند. نظام اداری و بهبود فضای کسب‌‌وکار دو مساله جدی کشور در حوزه بهره‌وری هستند و نحوه ارتقای بهره‌وری در بخش‌های اقتصادی در این همایش مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.مدیرعامل انجمن بهره‌وری ایران تاکید کرد: نظام اداری و بهبود فضای کسب‌وکار دو مساله جدی کشور در حوزه بهره‌وری هستند و نحوه ارتقای بهره‌وری در بخش‌های اقتصادی در این همایش مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند