وزیر اقتصاد استراتژی خروج از بنگاه‌های بالغ و هدایت سرمایه به سمت نیازهای اقتصاد ملی را محور سوم برنامه‌های وزارت اقتصاد در حوزه نظام بانکی برشمرد و در این خصوص گفت: آنچه برای نظام بانکی ایراد به شمار می‌رود، ماندن در بنگاه‌داری است وگرنه صنعت‌سازی کردن و کمک به رشد اقتصاد ملی به هیچ وجه مورد انتقاد نیست و بانک‌ها باید به عرصه‌های جدیدی که نیاز به حضور آنها احساس می‌شود، ورود پیدا کنند. شفاف‌سازی در صورت‌های مالی شرکت‌ها و بنگاه‌های زیر مجموعه نظام بانکی محور چهارم سخنان خاندوزی را شامل می‌شد که وزیر اقتصاد با اشاره به اقدامات وزارت اقتصاد در زمینه شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها و بیمه‌ها گفت: در وزارت اقتصاد تلاش کردیم با شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها و شرکت‌های دولتی، زمینه لازم را در این خصوص فراهم کنیم. خاندوزی حصول اطمینان از عدم استفاده از منابع بانکی در امور سوداگرانه و سفته‌بازی در بازارهای مختلف را از دیگر اهداف وزارت اقتصاد در حوزه نظام بانکی اعلام کرد.

وزیر اقتصاد همچنین نظارت دائم بر عملکرد نظام بانکی و تشکیل کمیته دائمی برای این منظور را محور ششم برنامه وزارت اقتصاد در این حوزه برشمرد و در ادامه، ریسک‌پذیری مدیران شبکه بانکی در زمینه اتخاذ تصمیمات مناسب در جهت بهبود عملکرد و کارآمدی را به‌عنوان محور هفتم برنامه‌های خود در زمینه ارتقای نظام بانکی عنوان کرد. خاندوزی در ادامه «حمایت و تقویت تولید ملی» و «بازگرداندن ریسک‌پذیری به مدیران بانکی» را از جمله دیگر سرفصل‌های مورد انتظار وزارت اقتصاد از نظام بانکی کشور برشمرد. وزیر اقتصاد همچنین با تقدیر از مدیران نظام بانکی و زیرمجموعه آنها، طی سه سال اخیر که وی از آن به‌عنوان «سال‌های سخت ایران» یاد کرد، تاکید کرد: برگزاری نشست‌های این‌چنینی می‌تواند برای پیدا کردن راه‌حل‌های برون‌رفت از شرایط کنونی بسیار مفید باشد.

خاندوزی با تاکید بر تعامل نزدیک وزارت اقتصاد با بانک مرکزی جمهوری اسلامی به‌عنوان متولی و تنظیم‌گر اصلی شبکه بانکی و با اشاره به وظیفه وزیر اقتصاد برای تعیین گزینه پیشنهادی ریاست بانک مرکزی به هیات وزیران به‌عنوان بخشی از وظایف مستمر این وزارتخانه، انتقال «مطالبه» حاکمیت و دولت به نظام بانکی و نیز انتقال مجموعه مسائل و مشکلات نظام بانکی به مجموعه دولت و حاکمیت و تلاش برای رفع آن در قالب پیشبرد لوایح دولت را از جمله وظایف اصلی وزارت متبوع خود اعلام کرد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند