در بین بخش‌های مختلف، بیشترین تورم مربوط به بخش بنزین با ۵/ ۳۲ درصد بوده است. تورم حمل‌ونقل نیز ۷/ ۸ درصد و مواد غذایی با ۹/ ۲ درصد اندازه گرفته شده است. از سوی دیگر کمترین تورم مربوط به بخش پوشاک با منفی ۲/ ۰ درصد بوده است.

بانک مرکزی کانادا تا پیش از بحران کرونا بر خلاف همتای آمریکایی خود تاکنون توانسته بود نرخ تورم را در محدوده دو درصدی نگه دارد و این مساله به ثبات نرخ بهره نیز کمک کرده بود. با این حال، این بانک اعلام کرده است که تحت تاثیر شیوع کرونا و سقوط قیمت نفت، نرخ تورم این کشور احتمالا در محدوده سه درصدی نوسان پیدا خواهد کرد و انتظار می‌رود که دست کم در طول ماه‌های ابتدایی سال شاهد تداوم این وضعیت باشیم.

پس از مدت‌ها تعطیلی گسترده کسب‌و‌کارها، بخش‌های مختلف اقتصادی کانادا به تدریج در حال بازگشایی هستند و روند بازگشت کارکنان به کارهای خود آغاز شده است. انتظار می‌رود به زودی مخارج مصرف‌کنندگان افزایش پیدا کند هر چند تا بازگشت مخارج به سطوح پیش از کرونا مدت‌ها زمان لازم است.

طبق اعلام مرکز آمار کانادا، تورم ماهانه با ۴/ ۰ درصد کاهش نسبت به ماه قبل به ۲/ ۰ درصد رسیده است. هسته تورمی نیز که تغییرات قیمتی انرژی و مواد غذایی را به دلیل نوسانات بالای آنها در نظر نمی‌گیرد تا پایان این ماه با ۴/ ۰درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۲/ ۳ درصد رسیده است.

در بازه زمانی ۱۹۱۵ تا ۲۰۲۱، بالاترین تورم ماهانه ثبت شده در کانادا ۶/ ۲۱ درصد و کمترین تورم ثبت شده نیز منفی ۸/ ۱۷درصد بوده است.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند