این نرخ تورم که بالاترین نرخ تورم انگلیس در طول ۹ سال اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت تاثیر افزایش نرخ تورم بخش رستوران و هتل‌داری قرار گرفته است که تورم آن به مثبت ۶/ ۸ درصد در این ماه افزایش پیدا کرده‌ است. نرخ تورم در بخش حمل‌و‌نقل به ۸/ ۷ درصد رسیده ‌است. تورم فرهنگ و آموزش نیز ۴/ ۲ درصد اندازه‌گیری شده ‌است.

بانک مرکزی انگلیس دستیابی به تورم دو درصدی را هدف‌گذاری کرده ‌است و باقی ماندن تورم در این محدوده کار را برای سیاست‌گذار در ادامه دشوار خواهد کرد. هسته تورمی که تغییرات قیمت مواد غذایی و انرژی را به دلیل نوسانات بالای آن در نظر نمی‌گیرد، تا پایان این ماه با ۱/ ۰ درصد افزایش نسبت به ماه قبل خود به ۳/ ۲ درصد رسیده ‌است.

نرخ تورم ماهانه در انگلیس نیز با ۱/ ۰ درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۷/ ۰ درصد رسیده ‌است. متوسط نرخ تورم انگلیس در بازه زمانی ۱۹۸۹ تا ۲۰۲۱ معادل ۴۸/ ۲ درصد بوده ‌است که بالاترین تورم ثبت شده مربوط به ماه آوریل ۲۰۱۵ با ۵/ ۸ درصد و کمترین تورم نیز مربوط به آوریل ۲۰۱۵ با منفی ۱/ ۰ درصد بوده‌ است.

نیل بریل، کارشناس ارشد مدیریت دارایی در موسسه پریمیر میتون گفت: در حال حاضر نرخ تورم خیلی مایه نگرانی بانک مرکزی نیست و برعکس هنوز فضای مانور زیادی با توجه به فاصله نرخ تورم از سطح هدف‌گذاری شده وجود دارد، به نظر نمی‌رسد تا چندین ماه آینده شاهد نزدیک شدن تورم به محدوده دو درصدی باشیم.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند