پیش‌تر بانک مرکزی ترکیه در بیانیه ای اعلام کرده بود حجم ذخایر طلا و ارز این کشور تا پایان ماه ژوئن به ۷/ ۹۷ میلیارد دلار رسیده که در مقایسه با میزان ذخایر ارزی این کشور در ماه قبل ۷/ ۵ میلیارد دلار افزایش یافته است.

طبق اعلام بانک مرکزی ترکیه، ۶/ ۵۵ میلیارد دلار از ذخایر ارزی این کشور به شکل اسکناس بوده که نسبت به ماه قبل ۹/ ۸ میلیارد دلار بیشتر شده است. ذخیره طلا نیز با ۳/ ۲ میلیارد دلار کاهش به ۵/ ۴۰ میلیارد دلار رسیده  است.

اردوغان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه اقتصاد ترکیه به تدریج در حال بازگشت به سطوح قبل از آغاز کرونا است نیز افزود: حجم تولید ناخالص داخلی ترکیه در آینده از یک تریلیون دلار عبور خواهد کرد. لازم به ذکر است که طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، حجم تولید ناخالص داخلی این کشور در سال قبل ۱/ ۷۱۷ میلیارد دلار خواهد بود.

رکورد ذخایر طلا و ارز ترکیه در سال‌های اخیر مربوط به دسامبر سال ۲۰۱۳ بوده است که طی آن این کشور ۱۳۶ میلیارد دلار ذخایر طلا و ارز شامل ۲۱ میلیارد دلار طلا در اختیار داشت. ماه گذشته و به دنبال بحران ارزی که منجر به سقوط ۱۴ درصدی ارزش پول ملی این کشور شد، بانک مرکزی مجبور شد بخش بزرگی از ذخایر ارزی خود را به بازار تزریق کند، اما با بهبود تدریجی وضعیت، روند تقویت ذخایر ارزی مجددا آغاز شده  است. هنوز نسبت به سال قبل ذخایر طلا و ارز ترکیه حدود ۱۲ درصد کمتر است.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند