علی سعدوندی، کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با سایت ایبِنا درباره امیدواری در دولت سیزدهم بابت ارائه یک نسخه روشن و عملی برای مهار تورم به گفت: عدم موفقیت ایران در کنترل تورم، به‌دلیل نبود اراده لازم است، در صورتی که این اراده به‌وجود آید و علم و تجربه بشری مورد استفاده قرار گیرد، به سرعت مشاهده خواهد شد که روند تورمی قابل اصلاح خواهد بود.

وی در ادامه اضافه کرد: اندیشه‌ها و افرادی در کشور وجود دارند که مستقیم و غیرمستقیم تورم را تشدید می‌کنند. آنان از مفید بودن تورم برای اقتصاد می‌گویند که در علم اقتصاد بی‌اساس بودن چنین تفکراتی واضح است و اکنون اقتصاددانان در سطح جهانی شک ندارند که تورم یک خباثت بزرگ و دزدی آشکار در اقتصاد به حساب می‌آید.

این کارشناس اقتصادی در این رابطه یادآور شد: برخی افراد هم علل و دلایل وجودی تورم را مورد تشریح قرار می‌دهند و به‌طور مثال مطرح می‌شود که افزایش پایه پولی تورم‌زا نیست، این سخنان مشکلات بسیار جدی به وجود می‌آورد. تمرکز یکسری از افراد هم بر بی‌اعتبار کردن درمان‌ها قرار دارد، مثلا درحالی‌که در تمام کشورهای پیشرفته دنیا کسری بودجه دولت از اوراق تامین می‌شود، اما حرکت فوق را تورم‌زا می‌دانند یا اینکه از اوراق به‌عنوان توطئه خارجی نام می‌برند و به این صورت امکان شکل‌گیری درمان را اجازه نمی‌دهند؛ حتی ممکن است که تورم را هم مفید بر اقتصاد ندانند و علل وجودی آن را قبول داشته باشند؛ ولی در مقابل درمان ایستادگی به خرج می‌دهند و اجازه شکل‌گیری آن را نمی‌دهند، یا درباره عملیات بازار باز که به‌عنوان بهترین و کارآترین روش کنترل تورم شناخته می‌شود، سعی می‌کنند تا آن را بی‌اعتبار سازند و از جنبه نظری و علمی عنوان می‌کنند که عملیات بازار باز نقشی در کنترل تورم ندارد. سعدوندی در این خصوص تاکید کرد: برای شرایط اقتصادی با این ویژگی‌هایی که در ایران وجود دارد و افراد مورد اشاره بعید به نظر می‌رسد در کنترل تورم نتیجه‌ای به دست آید. اقتصاددانانی که معتقدند باید هم تورم درمان شود و هم توانایی و دانش لازم را در این زمینه دارند، بسیار معدود هستند. اقتصاد سیاسی کشور اجازه کنترل تورم را نمی‌دهد و کسانی که در گذشته درصدد کنترل آن بر آمدند، سراغ سیاست‌های رکودزا رفتند که آن هم نادرست است؛ زیرا یک روش درمان موازی به حساب می‌آید که درمان قطعی تورم را منحرف می‌سازد.

وی درباره درمانی که دولت سیزدهم در این زمینه باید مورد توجه قرار دهد، چنین توضیح داد: درمان کاملا مشخص است، بودجه دولت باید تنها از طریق انتشار اوراق تامین و بودجه ارزی از بودجه ریالی به تفکیک درآید، پایه پولی هم رشد پیدا نکند. مساله بعدی هم بازار باز است؛ زیرا از این طریق به راحتی می‌توان تورم را در طول سه سال به زیر ۵ درصد رساند. این کارشناس اقتصادی درباره رابطه بین تحریم و تورم تصریح کرد: کاهش تورم ربطی به تحریم ندارد و در صورت نبود تحریم تورم حتی می‌تواند تشدید شود؛ به این معنا چنانچه بنا باشد پایه پولی افزایش پیدا کند، وضعیت بدتر خواهد شد. سعدوندی در این خصوص که تورم به ضعف در دولت‌ها بر می‌گردد، اظهار کرد: ضعف در نظرات کارشناسی وجود دارد، بسیاری از اوقات زمانی که دولت‌ها درصدد برآمدند تا سیاستی را انجام دهند، یکسری کارشناس اقتصادی آن را توجیه کرده‌اند که نمونه آن هم بودجه سال ۱۴۰۰ است. بودجه را در حدی انبساطی بستند که به یک بودجه تورم‌زا تبدیل شده است و متاسفانه کارشناسان و استادان اقتصادی هم آن را تایید یا حتی تنظیم کردند.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند