مانی ترون- ۱۹۹۱میلادی: ژان پیر فان روسم فردی بود که ادعا کرد یک الگوی کامپیوتری ابداع کرده که مسیر آینده بورس را پیش بینی می‌کند. سابقه او در اقتصادسنجی باعث شد بسیاری از افراد از جمله برخی از اعضای خاندان سلطنتی بلژیک به او اعتماد کنند و سرمایه‌های خود را در اختیار وی بگذارند. او در نهایت به پنج سال حبس محکوم شد.

 ارزش کل کلاهبرداری صورت‌گرفته توسط این فرد حدود ۸۶۰ میلیون دلار برآورد می‌شود.

کاریتاس- ۱۹۹۴ میلادی: یان استویچا فردی بود که با راه‌اندازی یک شرکت و وعده سود ۸۰۰ درصدی پس از هشت ماه از دریافت وجه، پول کلانی از مردم رومانی به دست آورد. پس از آنکه مشخص شد او حدود ۴۵۰میلیون دلار بدهی دارد، دستگیر و به هفت سال زندان محکوم شد. ارزش کل کلاهبرداری صورت‌گرفته توسط این فرد بین یک تا پنج میلیارد دلار برآورد می‌شود.

ام‌ام ام- ۱۹۹۴ میلادی: سرگی ماورودی از طریق تاسیس یک شرکت واردات قطعات الکترونیکی وعده داد به هر کس که سهام شرکتش را بخرد پس از یک سال ۱۰۰۰درصد سود بدهد. او در سال ۲۰۰۳ دستگیر و به چهار سال حبس محکوم شد. ارزش کل کلاهبرداری صورت‌گرفته توسط این فرد حدود ۱۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود.

گریت مینیستریز- ۱۹۹۷ میلادی: جرالد پین از طریق راه‌اندازی یک بازی پانزی در فلوریدا حدود ۵۰۰ میلیون دلار کلاهبرداری کرد. وی در نهایت به ۳۷ سال حبس محکوم شد.

پترزگروپ- ۲۰۰۴ میلادی: تام پترز یک خرده‌فروشی را در مینه سوتا تاسیس کرد که پس از تامین سرمایه اقدام به گمراهی سهامداران خود و برداشتن برخی از این پول‌ها کرد. او در سال ۲۰۱۰ به ۵۰ سال حبس محکوم شد. ارزش کل کلاهبرداری صورت‌گرفته توسط این فرد حدود ۶/ ۳میلیارد دلار برآورد می‌شود.

استنفورد گروپ- ۲۰۱۲ میلادی: این گروه که در آنتیگوا در منطقه دریای کارائیب تاسیس شد، از طریق وعده سود هنگفت مبلغ هنگفتی از شهروندان آمریکایی کلاهبرداری کرد که ارزش آن حدود ۷میلیارد دلار بود. درنهایت آلن استنفورد، مدیرعامل این صندوق به ۱۱۰ سال زندان محکوم شد.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند