علی سعدوندی در گفت‌وگو با «ایبِنا» تصریح کرد: تحریم، مانع از مبادلات رسمی بانکی بین ایران و دیگر کشورهای دنیا خواهد شد؛ بنابراین در شرایط کنونی ابتدا باید نسبت به لغو تحریم‌ها علیه ایران اقدام کرد.

وی با تاکید بر اینکه اگر تحریم هم برداشته شود، محدودیت دیگری به نام FATF وجود دارد که ما را در فهرست سیاه این سازوکار مالی قرار داده است، اظهار کرد: باید برای این معضل راهکاری پیدا کنیم تا بتوانیم هزینه نقل و انتقالات مالی را که در حال حاضر بسیار بالاست، کاهش دهیم. بنابراین اگر تحریم‌ها رفع شود باید به‌گونه‌ای اقدام کنیم که از لیست‌سیاه خارج شویم.

این استاد اقتصاد گفت: اینکه نظام بانکی در شرایطی که اقتصاد به بیماری هلندی مبتلاست، بخواهد وام ارزی دریافت کند تا در داخل کشور سرمایه‌گذاری داشته باشد، چندان حائز اهمیت نیست و حتی نیازی به آن نداریم، اما در مقابل این جذب سرمایه‌گذاری خارجی، نیاز داریم که نظام بانکی ما در بازار داخلی سرمایه‌گذاری را به‌طور بهینه و کارا پشتیبانی کند که البته منظور از نظام بانکی، هم بانک‌های تجاری و هم موسسات تامین سرمایه هستند.

سعدوندی تصریح کرد: در این شرایط نظام بانکی باید بتواند طرح‌های توجیهی خوبی برای پروژه‌های سودآور فراهم کند و در اختیار بازار قرار بدهد و در نهایت در تامین مالی ریالی پروژه‌ها وارد شود. حتی به‌نظر من بیش از اینکه در روابط خارجی بانکی دچار مشکل باشیم، در روابط داخلی بانکی مشکل داریم؛ یعنی بانک‌ها در تامین منابع مالی پروژه‌های کلان زیرساختی دچار مشکلات جدی هستند که این معضل باید اصلاح شود.

وی با بیان اینکه بانک‌های خارجی همیشه به روابط با ایران علاقه نشان داده‌اند و خواهند داد؛ چراکه هم هزینه آنها کاهش می‌یابد و هم به دنبال بازار جدید هستند، ادامه داد: این ما بودیم که راه را بستیم و زمینه ایجاد شعب بانک‌های خارجی در ایران را فراهم نکردیم.

این مشاور سرمایه‌گذاری بین‌الملل با تاکید بر اینکه مهم‌ترین اولویت دولت جدید باید کنترل تورم، رشد نقدینگی و رشد پایه پولی باشد، افزود: روند اخیر این شاخص‌ها خطرناک است و متاسفانه به لبه پرتگاه رسیده‌ایم. بنابراین دولت سیزدهم باید در ۶ماه اول تورم را مهار کند، اما متاسفانه به‌نظر می‌رسد کنترل تورم در اولویت اصلی دولت آینده هم نخواهد بود که به باور بنده باید تغییر نگرش و اندیشه صورت بگیرد.

به گفته سعدوندی، رشد اقتصادی و افزایش اشتغال نیز مورد مهم دیگری است که باید از طریق تسهیل کسب‌و‌کارها فراهم شود که باز هم در این دولت، اقدام موثری را در جریان مانع‌زدایی‌ها شاهد نبودیم.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به چالش اصلی بانک مرکزی در شرایط کنونی، اظهار کرد: متاسفانه دولت درصدد پولی‌سازی کسری بودجه است و درخواست چاپ پول آن از بانک مرکزی در حال افزایش است که این روند باید مورد اصلاح قرار گیرد. استقلال نداشتن بانک مرکزی و فقدان پشتوانه قانونی و حقوقی برای ناظر بانکی نیز از دیگر چالش‌های جدی است که باید به سرعت حل‌وفصل شود. البته در نظام بانک‌های تجاری هم این معضل وجود دارد و به‌عبارت دیگر دولت، بانک‌های دولتی را قلک خود می‌بیند و آنها را مجبور به اعطای وام‌هایی می‌کند که هیچ‌گاه بازپرداخت نمی‌شوند.

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند