با توجه به اینکه در ترکیه 2/ 46 درصد جمعیت این کشور حداقل یک دز واکسن دریافت کرده‌اند و این واکسن‌ها نیز اکثرا چینی بوده‌اند، این کشور توانسته مرگ و میر مبتلایان کرونایی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به نحوی که آمار مذکور در هفته اخیر تقریبا زیر 50 نفر در هر روز بوده است. تجربه کشورهای دنیا نشان می‌دهد که این کشورها با تسریع واکسیناسیون توانسته‌اند به فعالیت بسیاری از کسب‌وکارهای خود ادامه دهند و شرایط اقتصادی خود را بهبود دهند. بنابراین اگر در کشور ما در شرایط کنونی اقدام مشابهی شبیه آنچه در ترکیه صورت گرفته رخ می‌داد؛ قطعا شاهد اوج‌گیری خیز پنجم کرونا و به دنبال آن تعطیلی 6 روزه کسب‌وکارها نبودیم. طبیعی است که هرچه کشورها بتوانند سرعت واکسیناسیون خود را بیشتر کنند؛ خواهند توانست از محدودیت‌های فعالیت کسب‌وکارها بکاهند و شرایط اقتصادی خود را بهبود دهند. در نهایت اینکه از این جهت که پاندمی کرونا جدای از آسیب‌های اجتماعی ناشی از مرگ‌ومیر، آسیب‌های اقتصادی نیز به همراه دارد؛ از این رو هرچه برای تولید و واردات واکسن هزینه شود و به این موضوع تسریع بخشیده شود؛ منفعت آن به صورت چند برابری به اقتصاد بازخواهد گشت.

آخرین وضعیت کرونا

بررسی آمارهای رسمی نشان می‌دهد در روز دوشنبه 28‌ تیرماه، 25هزار و 441مبتلای جدید به کرونا در کشور شناسایی شد که 2هزار و ۷۴۰نفر از آنها بستری شدند. با در نظر گرفتن این موضوع، مجموع بیماران کووید-۱۹ در کشور به 3میلیون و ۵۴۸هزار و ۷۰۴نفر رسید. علاوه بر این در روز گذشته ۲۱۳بیمار کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری به ۸۷هزار و ۳۷۴نفر رسید. بنابر آمارهای رسمی تاکنون 3میلیون و ۱۵۲هزار و ۶۵۳نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. علاوه بر این 4هزار و ۳۶۱نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها تحت مراقبت قرار دارند. تحلیل‌های رسمی حاکی از آن است که آمار مبتلایان روزانه، فوتی‌های روزانه، نسبت ابتلا به تست، وضعیت بیماران بدحال و افراد بستری‌شده در چند روز اخیر روندی افزایشی و در عین حال نگران‌کننده داشت، به نحوی که شاخص نسبت ابتلا به تست روز گذشته به 35درصد رسید که بیشترین میزان از 19اردیبهشت‌ماه سال جاری بوده است.

آنالیز وضعیت واکسیناسیون

بنا بر آمارهای رسمی تا 28تیرماه ۶میلیون و ۵۲۹هزار و ۳۱۳نفر دز اول واکسن کرونا و 2میلیون و ۲۸۹هزار و ۵۹نفر نیز دز دوم را تزریق کرده‌اند. بنابراین می‌توان گفت در مجموع ۸میلیون و ۸۱۸هزار و ۳۷۲دز واکسن در کشور تزریق شده است. تحلیل آمارهای رسمی نشان می‌دهد که میزان تزریق واکسن در روز گذشته به 370هزار و 302دز رسید که بیشترین میزان تزریق واکسن از ابتدای واکسیناسیون در کشور بوده است. افزون بر این، تحلیل‌های رسمی حاکی از افزایش 65هزار دزی تزریق واکسن در روز دوشنبه نسبت به روز یکشنبه هفته جاری است. با وجود اینکه آمارهای مذکور از روند تسریع واکسیناسیون در کشور حکایت دارند، هنوز با حد مطلوب فاصله زیادی وجود دارد. میانگین تزریق واکسن در هفته اخیر حدود 251هزار دز بوده است. اگر واکسیناسیون با همین سرعت تا پایان تابستان ادامه داشته باشد می‌توان گفت تا ابتدای پاییز حدود 16میلیون دز به افراد واکسینه‌شده اضافه می‌شود. این میزان در کنار آمار 8میلیون و 818هزار دزی موجود به بیش از 25میلیون دز خواهد رسید.

میزان واردات واکسن

روز یکشنبه هفته جاری کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو در گزارشی به تشریح روند واکسیناسیون به تفکیک واکسن مورد استفاده در کشور پرداخت. بنابر آمارهای رسمی تاکنون بیش از ۱۳میلیون دز واکسن وارداتی و تولید داخل به وزارت بهداشت تحویل شده است. این مقام مسوول در تشریح واکسیناسیون کرونا به تفکیک واکسن مورد استفاده در کشور گفت تا روز 27تیرماه 421هزار و 449دز واکسن اسپوتنیک روسیه نوبت اول و 348هزار و 440دز اسپوتنیک روسیه نوبت دوم تزریق شده است. همچنین 3میلیون و 847هزار و 735دز واکسن چینی در نوبت اول و یک‌میلیون و 770هزار و 511دز واکسن چینی در نوبت دوم تامین شده است. علاوه بر این میزان تزریق واکسن بهارات هند در نوبت اول 59هزار و 60دز و در نوبت دوم 53هزار و 950دز بوده است. جهانپور در ادامه صحبت‌های خود به واکسن آسترازنکا اشاره کرد. به گفته او تا تاریخ مذکور یک‌میلیون و 645هزار و 245دز واکسن در نوبت اول و 95هزار و 925دز واکسن در نوبت دوم تزریق شده است. به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو در مورد واکسن ایرانی «کوو ایران برکت» نیز آمار واکسیناسیون تا روز یکشنبه هفته جاری 205هزار و 755دز بوده است.

بررسی سرعت واکسیناسیون

اگر بخواهیم تحلیلی از سرعت واکسیناسیون در کشور داشته باشیم، لازم است به بررسی این شاخص در کشورهای همسایه و سایر کشورها بپردازیم. آخرین آمارهای رسمی نشان می‌دهد که در برخی کشورها نظیر چین، هند و برزیل سرعت واکسیناسیون بالا است؛ به نحوی که این واکسیناسیون در این کشورها به‌ترتیب 5/ 10، 1/ 4 و 3/ 1میلیون دز به‌صورت روزانه است. البته بالا بودن این آمار در کشورهای مذکور تا حدی می‌تواند به دلیل جمعیت زیاد این کشورها باشد.

در کشورهای اروپایی نیز این میزان بالاست، به نحوی که در فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و آلمان روزانه بیش از 500هزار دز واکسن تزریق می‌شود. بررسی واکسیناسیون در کشورهای آسیایی و همسایه ما نیز از وضعیت مناسب سرعت واکسیناسیون در این کشورها حکایت دارد، به نحوی که در پاکستان 524هزار دز، در عربستان 403هزار دز، در ترکیه 754هزار دز و در امارات 5/ 60هزار دز روزانه واکسن تزریق می‌شود. مقایسه سرعت واکسیناسیون ما با کشورهای دیگر از وضعیت نامطلوب تزریق واکسن کرونا در ایران حکایت دارد. اگر بخواهیم مقایسه کنیم که به چه میزان از جمعیت کشورهای مختلف واکسن تزریق شده است، بررسی‌‌های رسمی نشان می‌دهد در ترکیه حداقل به 2/ 46درصد جمعیت یک دز واکسن تزریق شده است. میزان تزریق واکسن در نوبت اول در این کشور 24درصد و در نوبت دوم 21درصد است. این آمار برای ایران 5درصد و برای عراق 2درصد است. کارشناسان بر این باورند که در این خصوص لازم است سبد واکسن متنوع‌تر و سرعت واکسیناسیون سریع‌تر شود. علاوه بر این با توجه به اینکه در ترکیه 2/ 46درصد جمعیت حداقل یک دز واکسن دریافت کرده‌اند و این واکسن‌ها نیز اکثرا چینی بوده‌اند، این کشور توانسته میزان مرگ‌ومیر مبتلایان به کرونا را به میزان قابل توجهی کاهش دهد، به نحوی که آمار مذکور در هفته اخیر تقریبا زیر 50 نفر در روز بوده است. همچنین بررسی‌ها نشان می‌دهد در سایر کشورهای دنیا بسیاری از کسب‌وکارها فعال هستند و به وضعیت عادی خود برگشته‌اند. این موضوع سبب شده تا کشورهای یادشده بتوانند وضعیت اقتصادی خود را بهبود بخشند و از میزان خسارت‌های این پاندمی تا حدودی بکاهند. بنابراین اگر در کشور ما در شرایط کنونی اقدام مشابهی شبیه آنچه در ترکیه صورت گرفته رخ می‌داد، قطعا شاهد اوج‌گیری خیز پنجم کرونا و به دنبال آن تعطیلی 6روزه کسب‌وکارها نبودیم. هرچه کشورها سرعت واکسیناسیون خود را بهتر کنند، طبیعتا خواهند توانست از محدودیت‌های فعالیت کسب‌وکارها بکاهند و شرایط اقتصادی خود را بهبود بخشند. در نهایت اینکه از این جهت که پاندمی کرونا جدا از آسیب‌های اجتماعی ناشی از مرگ‌ومیر، آسیب‌های اقتصادی نیز به همراه دارد، طبیعتا هرچه برای تولید و واردات واکسن هزینه شود و این موضوع سریع‌تر انجام شود، منفعت آن چند برابر هزینه آن به اقتصاد بازخواهد گشت.

این مطلب برایم مفید است
18 نفر این پست را پسندیده اند