این نرخ تورم که یکی از بالاترین تورم‌های ثبت شده در ۱۰ سال اخیر در این کشور محسوب می‌شود، بیش از همه تحت‌تاثیر افزایش قیمت بخش انرژی قرار گرفته که نرخ تورم آن به ۴/ ۹درصد رسیده است. طبق اعلام مرکز آمار آلمان، تورم در بخش خدمات  به ۰/ ۲درصد رسیده است.

متوسط نرخ تورم آلمان در سال‌های ۱۹۵۰ تا ۲۰۲۱ برابر با ۱۱/ ۲درصد بوده است که بالاترین رقم مربوط به اکتبر ۱۹۵۱ با ۵۴/ ۱۱درصد و کمترین نرخ تورم نیز تورم منفی ۶۲/ ۷درصدی ماه ژوئن سال ۱۹۵۰ بوده است.

بر مبنای ماهانه نیز تورم آلمان در این ماه ۴/ ۰درصد اندازه‌گیری شده که ۱/ ۰درصد کمتر از تورم ماه قبل بوده است. هسته تورمی که تغییرات قیمت مربوط به گروه مواد غذایی و انرژی را به‌دلیل نوسانات آنها در نظر نمی‌گیرد، در این ماه به ۶/ ۱درصد رسیده است.

در کنار نرخ تورم، بر اساس آمارها، نرخ بیکاری بزرگ‌ترین اقتصاد اروپایی  نیز به ۷/ ۳درصد کاهش یافته است.

تا پایان ماه مه ‌متوسط نرخ بیکاری در بزرگ‌ترین اقتصاد اروپا به ۷/ ۳درصد رسید که در مقایسه با ماه قبل ۱/ ۰درصد کمتر شده است تا به این ترتیب پایین‌ترین نرخ بیکاری آلمان در ۹ ماه اخیر به ثبت برسد.

طی این مدت شمار افراد بیکار آلمانی با ۱/ ۱درصد کاهش نسبت به ماه قبل به یک‌میلیون و ۶۰۰هزار نفر رسیده و جمعیت شاغلان نیز در آلمان در این ماه با ۱/ ۰درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۴۱میلیون و ۳۷۰هزار نفر رسیده است. همچنین مانند بسیاری از دیگر کشورهای اروپایی، نرخ تورم در سوئد افزایش پیدا کرده است؛ به‌گونه‌ای‌که تورم سالانه این کشور تا پایان ماه مه ‌با ۲/ ۰درصد افزایش نسبت به مدت مشابه ماه قبل به ۸/ ۱درصد رسیده است.این نرخ تورم که بالا‌ترین نرخ تورمی سوئد در طول ۲۲ ماه اخیر محسوب می‌شود، بیش از همه تحت افزایش تورم بخش حمل‌ونقل قرار گرفته است که تورم آن به ۰/ ۷درصد افزایش یافته است. تورم بخش لباس و پوشاک نیز به ۱/ ۶درصد است. در بین دیگر بخش‌ها، نرخ تورم در بخش ارتباطات به منفی ۸/ ۲درصد رسیده است.

نرخ تورم ماهانه در سوئد با ۱/ ۰درصد افزایش نسبت به ماه قبل به ۲/ ۰درصد رسیده است. متوسط نرخ تورم سوئد در بازه زمانی ۱۹۸۰ تا ۲۰۲۱ معادل ۴۱/ ۳درصد بوده که بالاترین تورم ثبت شده، مربوط به ماه اکتبر ۱۹۸۰ با ۵/ ۱۵درصد و کمترین تورم نیز مربوط به ماه سپتامبر ۲۰۰۹ با منفی ۶/ ۱درصد بوده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند