این شرایط در دوران اخیر و پاندمی کرونا نیز بیشتر شده و از سوی دیگر به‌دلیل بالا رفتن امنیت و انتقالات وجوه مبادلات مالی بر بستر دیگری غیر از پول‌های فعلی درحال شکل‌گیری است. علیرضا عسگری‌مارانی در گفت‌وگو با «ایبنا» تصریح کرد: برخی کشورها نیز از اسکناس‌ها برای مبادلات تجاری غیرعادی و غیررسمی استفاده می‌کنند و مجبور به استفاده از پول‌های کاغذی هستند. در واقع برخی کشورها علاقه‌مند هستند که اسکناس‌هایشان در این چرخه معامله شود که بر مبنای آن پول آنها ارزشمندی خود را دارد. وی با اشاره به ارز جهان‌روا یعنی دلار، گفت: همیشه دلار پایه ارزی دنیا بوده و مثلا هیچ‌گاه یوآن چین نتوانست در مبادلات غیرتجاری عادی جایگاه خود را پیدا کند.

این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: در کشور خودمان هم با توجه به‌وجود کیف پول‌های مختلف و کارت‌های الکترونیکی، تاکسی اینترنتی و خریدهای اینترنتی و... این روند رو به رشد است و اسکناس و مسکوکات جای کمی در مبادلات حداقل خُرد و جزئی دارد. هرچند این موضوع به قوانین هر کشوری هم مرتبط است؛ مثلا در کشورهای آمریکای شمالی مجاز به نگهداری پول خود تا حد مشخصی در گاوصندوق خانه یا بانک نیستید، اما برخی کشورها محدودیت و ممنوعیت‌هایی مانند انتقال وجه نقد در گمرکات، فرودگاه‌ها و حساسیت‌هایی که بر نقل و انتقال اسکناس و اشیای گرانبها وجود دارد را ندارند.

این محدودیت‌ها باعث می‌شود قوانین آن کشور خود به خود اجازه ورود به دنیای اسکناس و مسکوکات و به‌ویژه فلزات و اشیای گرانبها را ندهد. عسگری‌مارانی با بیان اینکه سرعت این جریان در دو دهه گذشته بیشتر شده است، تصریح کرد: در آمریکای شمالی دیگر برای چک بانکی رمزدار هم به بانک مراجعه نمی‌کنند و تنها رمز چک را دریافت و برای گیرنده ارسال می‌کنند.

بنابراین همه دنیا به این سمت و سو می‌رود، اما این موضوع درباره روابط تجاری عادی صدق می‌کند. این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه رمز ارز بدون اینکه هیجان افزایش قیمت کاذب بگیرد موضوع بدی نیست، اظهار کرد: رمز ارز چون به نوعی جایگزین اسکناس‌هایی شده که در روابط تجاری عادی معامله نمی‌شود و ارزش کاذب به آن داده شده خیلی نمی‌تواند تاثیرگذار باشد.

به گفته او اگر رمز ارزها را خود کشورها تشکیل دهند و پشتیبان داشته باشد و شناور قیمتی آن براساس مکانیزم درست با تغییرات تقاضا بالا برود، مفید خواهد بود؛ اما اگر قرار باشد خود رمز ارز به‌دلیل شناور آزادی که دارد وکیوم یا پرس شود یا برعکس منقبض و تغییرات قیمتی وحشتناکی پیدا کند، تاثیرگذار نخواهند بود. عسگری‌مارانی با بیان اینکه رمز ارزها پشتیبانی ندارند، افزود: مگر اینکه شرکت‌های بزرگ مانند اپل، آمازون یا فولاد مبارکه ایران یا بانک‌های مرکزی در این‌باره به نوعی عمل کنند که تقاضای کاذب یا فروش هیجانی برای تعیین نرخ روزانه رمزارزها ایجاد نشود.

رمزارز اگر در چارچوب درستی باشد و پشتیبان داشته باشد قطعا به چرخه نابودی پول کاغذی در دنیا تسریع می‌بخشد مانند کارت‌های اعتباری است که داریم و به راحتی از آن استفاده می‌کنیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند