طی این مدت جمعیت افراد بیکار ۲۷۵ هزار نفر افزایش یافته و به چهار میلیون و ۵۱۱ هزار نفر رسیده ‌است. از سوی دیگر شمار شاغلان در ترکیه تا پایان این ماه با ۱۹۳ هزار نفر کاهش در مقایسه با ماه قبل به ۲۸ میلیون و ۵۶ هزار نفر رسیده ‌است. طی این مدت میزان مشارکت در بازار کار ۴/ ۵۰ درصد بوده که ۱/ ۰ درصد بیشتر از رقم ثبت شده در مدت مشابه ماه قبل محسوب می‌شود. نرخ اشتغال برای مردان ۶/ ۹۶ درصد اندازه گیری شده ‌است. برای زنان نیز این نرخ ۱/ ۳۱ درصد اندازه‌گیری شده که ۲/ ۰ درصد کمتر از ماه گذشته بوده ‌است.

طبق اعلام مرکز آمار ترکیه، نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله با ۲/ ۰ درصد افزایش  نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۶/ ۲۵ درصد رسیده ‌است. همزمان با شروع بحران کرونا در ترکیه، دولت این کشور از ماه آوریل اقدام به فراهم کردن کمک‌های مالی برای حدود دو میلیون نفر از افرادی که شغل خود را از دست داده‌اند، کرده ‌است.

سال گذشته نرخ بیکاری ترکیه بین ۶/ ۹ و ۵/ ۱۳ درصد در نوسان بود. طی برنامه جدید اقتصادی ترکیه که در ماه سپتامبر سال قبل اعلام شد، نرخ بیکاری تا پایان امسال باید به ۸/ ۱۱ درصد برسد. این کشور رسیدن به نرخ بیکاری تک‌رقمی را در سال ۲۰۲۱ هدف‌گذاری کرده ‌است.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند