وی در ادامه ابراز کرد: منظور از استقلال بانک مرکزی این است که در سیاستگذاری تحت‌تاثیر سیاست‌های خُرد یا کلان دولت قرار نگیرد. به این معنا که شاخص‌گذاری صرفا متاثر از دیدگاه‌های علمی باشد که اثرگذار است. در حالی که برای دولت این امکان وجود دارد که به خاطر سیاست‌های مقطعی، بودجه‌ای یا جزئی از ابزارهای پولی به شیوه‌های متفاوت استفاده کند که این مساله آسیب‌رسان خواهد بود و در بلندمدت اقتصاد کلان را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.

این استاد دانشگاه در این رابطه یادآور شد: زمانی که از استقلال بانک مرکزی صحبت به میان می‌آید، نگاه و دیدگاه‌مان این است که ابزارهای مورد استفاده و روش‌هایی که به کار گرفته می‌شود، مبتنی بر منافع ملی و نگاه بلندمدت باشد، بنابراین دید مقطعی و دولت‌محور در این خصوص جایگاهی ندارد.

براری درباره گام برداشتن دولت آینده در مسیر استقلال بانک مرکزی تاکید کرد: واقعیت این است که در طی این سال‌ها بانک مرکزی یک نهاد ابزاری در اختیار دولت بوده است، دولت‌ها از بانک مرکزی این استفاده را بردند که ضعف‌های سیاستگذاری خود را پوشش دهند و از آن بهره ببرند.  بنابراین این امکان وجود دارد که در شعارهای انتخاباتی مساله فوق مطرح شود، اما اینکه لذت مدیریت سیاستگذار پولی را از خود جدا کنند و تن به استقلال دهند، بسیار بعید به نظر می‌رسد.

این پژوهشگر مسائل اقتصادی در ادامه افزود: شخصیت فردی هم که در راس قرار می‌گیرد، بسیار مهم است؛ زیرا زمانی که بانک مرکزی از نظر نهادی مستقل می‌شود، باید فردی در آن جایگاه قرار گیرد که توان و اراده لازم را برای  مقاومت داشته باشد و دیدگاه‌های علمی خود را بر ملاحظات سیاسی و وعده‌های دولت مقدم بداند و تحت‌تاثیر آن قرار نگیرد.  

وی در رابطه با نتیجه ملموس استقلال بانک مرکزی تصریح کرد: تبعات و محسنات این موضوع قطعا بسیار مهم خواهد بود. بسیاری از ایراداتی که در سیاستگذاری پولی کشور طی سال‌های ۹۷ به این طرف با آن مواجه بودیم، تحت‌تاثیر همین سیاستگذاری غلط بوده است.

این استاد دانشگاه در ادامه اظهار کرد: بدیهی است که ثبات اقتصادی به‌خصوص استحکام سیاستگذاری پولی تبعاتی به‌دنبال دارد که به‌طور حتم مردم با آن مواجه خواهند بود و نوسان تورم که تحت‌تاثیر عمدتا سیاست‌های پولی قرار دارد از جاهایی منشأ می‌گیرد که مردم آثار آن را در زندگی روزمره می‌بینند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند