فرهاد دژپسند در مراسم رونمایی از دو سامانه «محیط آزمون تنظیم‌گری بازار سرمایه و مرکز تعالی اقتصاد هوشمند و تحول دیجیتال شریف» که در محل وزارت امور اقتصادی و دارایی برگزار شد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: اعتقاد ما این است که در برخی از موارد در موضع انتخاب نیستیم بلکه در موقعیت الزام قرار داریم تا اقداماتی را برای توسعه طرح‌ها و اقدامات به کار گیریم. او ادامه داد: اگر بخواهیم مسیر طراحی و اهداف رشد و توسعه را راحت‌تر و هموارتر طی کنیم باید به‌دنبال برخی راه‌های میان‌بر باشیم که در دو سال و نیم گذشته اقدامات مهمی را در این زمینه‌ها طراحی و اجرا کرده‌ایم.

دژپسند افزود: برای ایران زمانی در مورد ساختار اجتماعی، اقتصادی، منابع مالی و منابع انسانی فکر می‌کنیم نتیجه‌ای را متصور می‌شویم که باید به آن برسیم در حالی که موقعیت فعلی بسیار متفاوت‌تر از تصورات است، علت این موضوع بر می‌گردد به اینکه نتوانستیم ابزار فناوری و جهش را به خوبی شناسایی و به کار ببریم. او افزود: زمانی که در دهه ٨٠ بحث «تکفا» شروع شده بود هنوز به طور ریشه‌ای کاربرد فناوری اطلاعات نهادینه نشده بود و این سند تکفا به عنوان یک سند برای برنامه سوم در آمده بود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: آمادگی ایران در حوزه الکترونیک در سال ٨١ تا ٨٤ روند خوبی را طی کرد و بعد از آن با نوسان همراه شد اما در دنیا این اتفاق رخ نداد و روند رو به رشدی را طی کردند. او اظهار کرد: کشورهایی که این مسیر را انتخاب کرده بودند توانستند سبقت معنادار و جهش‌گونه‌ای را داشته باشند. دژپسند افزود: اکنون شاهد هستیم که بسیاری از کشورها در بسیاری از زمینه‌ها از ایران سبقت گرفته‌اند در حالی که ایران باید به واسطه پارامترهای بنیادی از آنها جلوتر می‌رفت و وضعیت بهتری را تجربه می‌کرد.

وی اظهار کرد: علت این موضوع به عدم شناسایی درست فناوری موثر و فقدان عزم و جزم آهنین باز می‌گردد. در این زمینه‌ها موضوعی به عنوان یک رویکرد جدی که مدیریت پروژه را داشته باشیم وجود نداشت.

دژپسند تاکید کرد: در طول مدت سه سال اخیر برای دولت الکترونیک به گونه‌ای دیگر تمرکز کردیم در حالی که باید از اوایل دهه ۸۰ اقدامات و طراحی‌ها به صورت پیوسته ادامه پیدا می‌کرد اما اکنون به دلیل پیدا کردن حالت سینوسی اقدامات فقط در حال صحبت از دولت الکترونیک هستیم در حالی که باید از دولت همراه عبور و به دولت هوشمند می‌رسیدیم. او اظهار کرد: در صورتی که قادر به تبدیل تجارت الکترونیک به تجارت هوشمند بودیم به طور قطع در شرایط ظالمانه تحریم گام‌های بلندی برداشته می‌شد و می‌توانستیم با درک بیشتری رو به جلو پیش برویم.

دژپسند رشد درآمدهای مالیاتی را مدیون فناوری‌های نوین دانست و گفت: در صورت تکمیل فناوری‌های نوین امکان جلوگیری از فرارهای مالیاتی فراهم می‌شد.

وزیر اقتصاد با تاکید بر اینکه استفاده از فناوری‌های نوین حداقل ۷۰ درصد هزینه‌ها را کاهش خواهد داد، گفت: لازمه بهره بردن از فناوری‌های نوین رصد دقیق و با دقت است زیرا با رصد عقاب‌گونه، نقاط و نکات مهم را شناسایی و با توجه به آن نسبت به شکار اقدام خواهیم کرد. او تاکید کرد: در چهار سال اول دولت در سازمان برنامه و بودجه حضور داشتم و در آن زمان برای دولت الکترونیک تجهیز منابعی انجام شد اما این موضوع ادامه پیدا نکرد، دولت الکترونیک موضوعی است که رئیس‌جمهوری به‌دنبال پیگیری آن است.

دژپسند تاکید کرد: عدم استفاده از فناوری‌های نوین مانند مسواک نزدن عذاب‌آور است اما باید رصد عقاب گونه از آن داشته باشیم.

او با بیان اینکه اگر کاربرد فناوری اطلاعات وجود نداشت قادر به مدیریت کرونا نبودیم، گفت: دنیا به‌دنبال انتقال تجربیات ایران در بحث مدیریت کرونا است و در دوران کرونا قادر به مدیریت کرونا با فناوری‌های نوین و استارت‌آپ‌ها بوده‌ایم. دژپسند ادامه داد: کشوری مانند ایران در شرایط تحریمی قرار دارد می‌تواند با تکیه بر فناوری‌های نوین به راحتی تحریم‌ها را دور بزند. او با بیان اینکه هر چه سریع‌تر باید ارکان اقتصاد را به فناوری‌های نوین مجهز کنیم، در بازار سرمایه باید از نظر شاخص در موضوع اقتصاد هوشمند توسعه اول را داشته باشیم که این موضوع را اواسط سال ۹۸ هدف‌گذاری کردیم.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند