احمد یزدان‌پناه در گفت‌وگو با «ایبِنا» با بیان اینکه باید از سیاست‌های پولی به معنای درست کلمه در کنار سیاست‌های شفاف و موثر مالی به نفع رشد اقتصادی کشور یعنی سفره مردم استفاده کنیم، اظهار کرد: مهم‌ترین اقدامی که بانک مرکزی باید در دولت جدید انجام دهد ادامه مسیر هدف‌گذاری تورم ۲۲‌درصدی است.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا تصریح کرد: هرچند کسری بودجه نیز اصلی‌ترین مشکل اقتصاد است و اگر تحولات بین‌المللی رخ دهد و برجام و مذاکرات به نتیجه مثبت برسد، می‌تواند به این مشکل کمک کند، اما مردم در حال حاضر مشکل قدرت خرید دارند که این موضوع باید در کوتاه‌مدت و نه بلندمدت و میان‌مدت اصلاح شود.

وی ادامه داد: برخی می‌گویند رکود در اقتصاد از بین رفته اما این در حالی است که باید رکود تورمی را سامان داد و البته مهم‌تر از این دو مورد، سرشکن شدن رشد اقتصادی است.

این اقتصاددان تاکید کرد: دولت آینده باید هم و غم خود را با یک تیم قوی و جدی به کار بگیرد تا مردم را با انگیزه وارد میدان کند؛ من معتقد نیستم که به کمک قوه‌قضائیه می‌شود رونق را بازگرداند، بلکه ابتدا باید به‌دنبال انگیزه برویم. مردم باید به قدری به دولت اعتماد داشته باشند که سرمایه‌های خود را به جای سرمایه‌گذاری‌های غیرمولد وارد بازارهای مولد کنند.

به گفته یزدان‌پناه، اولین وظیفه دولت آینده ایجاد انگیزه و بازگشت اعتماد مردم باید باشد.

وی با اشاره به نقش سیاستگذار پولی در دولت آینده گفت: اولین کاری که بانک مرکزی باید در دولت آینده انجام دهد این است که استراتژی پولی ارائه کند. هرچند قبل از آن، باید بانک مرکزی استقلال لازم را داشته باشد. سال‌هاست درباره استقلال و ساختار بانک مرکزی و اقتدار رئیس کل بانک مرکزی مبنی‌بر اینکه در مقابل فشارها ایستادگی و از چاپ پول امتناع کند، گفته‌ایم.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا با اشاره به کارکرد شورای پول و اعتبار گفت: پرسشی که در این میان مطرح می‌شود این است که آیا شورای پول و اعتبار با توجه به ترکیب خود کارآیی دارد؟ بارها گفته‌ام اعتبار بانک مرکزی به شورای پول و اعتبار است؛ بنابراین باید اصلاحاتی در این بخش هم انجام شود.

یزدان‌پناه تاکید کرد: امیدوارم با اصلاح قانون بانکداری که در مجلس است بتوان استراتژی پولی داشت و مناسب با آن تاکتیک‌های پولی انتخاب کرد؛ یعنی بانک مرکزی حداقل برای هر هدف‌گذاری چندین سناریو ارائه دهد که در شرایط مختلف قابلیت اجرا داشته باشد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند