به گزارش «ایسنا» اعلام کاهش غیرمنتظره تولید نفت از سوی اوپک و متحدانش، به افزایش چشمگیر قیمت‌های نفت منجر شد و تحلیلگران می‌گویند واردکنندگان بزرگ نفت نظیر هند، ژاپن و کره‌جنوبی در صورت رسیدن قیمت‌ها به ۱۰۰ دلار در هر بشکه بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد.گروه اوپک‌پلاس هفته گذشته اعلام کرد تولید نفت خود را ۱۶/  ۱‌میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد.پاول مولچانوف، مدیرکل بانک سرمایه‌گذاری خصوصی ریموند‌جیمز به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفت: این (قیمت همچون) مالیاتی روی هر اقتصاد واردکننده نفت است. این آمریکا نیست که بیشترین آسیب را از نفت ۱۰۰دلاری خواهد دید، بلکه کشورهایی نظیر ژاپن، هند، آلمان و فرانسه خواهند بود که هیچگونه منابع نفت داخلی ندارند.کاهش تولید داوطلبانه از سوی کشورهای عضو اوپک‌پلاس از ماه مه آغاز شده و تا پایان سال‌۲۰۲۳ ادامه پیدا می‌کند. کشورهای عربستان‌سعودی و روسیه، تولیدشان را به میزان ۵۰۰‌هزار بشکه در روز تا پایان امسال کاهش خواهند داد و اعضای دیگر اوپک شامل کویت، عمان، عراق، الجزایر و قزاقستان هم تولیدشان را کاهش می‌دهند.بهای معاملات نفت‌برنت به بیش از ۸۵ دلار در هر بشکه رسیده، درحالی‌که وست‌تگزاس‌اینترمدییت آمریکا بیش از ۸۱ دلار در هر بشکه معامله می‌شود.

هند

هند سومین مصرف‌کننده بزرگ نفت در جهان بوده و از زمانی‌که تجارت انرژی روسیه بر سر جنگ در اوکراین، هدف تحریم قرار گرفته، نفت تخفیف‌دار روسیه را خریداری می‌کند. طبق آمار دولتی، واردات نفت هند در فوریه به میزان ۵/  ۸درصد در مقایسه با مدت مشابه سال‌گذشته رشد کرد. به گفته تحلیلگران، اگرچه هندی‌ها از نفت تخفیف‌دار روسیه همچنان بهره می‌برند اما از قیمت‌های بالای زغال‌سنگ و گاز تحت‌فشار قرار گرفته‌اند و اگر قیمت نفت افزایش بیشتری پیدا کند، حتی نفت تخفیف‌دار روسیه هم به رشد اقتصادی هند لطمه خواهد زد.

ژاپن

نفت مهم‌ترین منبع انرژی در ژاپن بوده و حدود ۴۰‌درصد از کل تامین انرژی این کشور را تشکیل می‌دهد. طبق گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، ژاپن که تولید داخلی قابل‌توجهی ندارد، به واردات نفت‌خام به‌شدت وابسته بوده و بین ۸۰ تا ۹۰‌درصد از وارداتش از منطقه خاورمیانه صورت می‌گیرد.

کره‌جنوبی

به همین ترتیب، طبق گزارش شرکت تحقیقاتی مستقل انر دیتا، عمده نیازهای انرژی کره‌جنوبی با استفاده از نفت تامین می‌شود.به گفته مولچانوف، کره‌جنوبی و ایتالیا بیش از ۷۵‌درصد به نفت وارداتی متکی هستند.اروپا و چین هم وابستگی بالایی به واردات نفت دارند، با این حال وابستگی چین به دلیل تولید داخلی نفت، اندکی کمتر است. اروپا هم به‌صورت کلی بیشتر به انرژی هسته‌ای، زغال‌سنگ و گاز متکی است.

تاثیر قیمت بالاتر نفت بر اقتصادهای نوظهور

مولچانوف می‌گوید؛ بعضی از بازارهای نوظهور که توانمندی ارز خارجی برای پشتیبانی از این واردات را ندارند، از قیمت نفت ۱۰۰دلاری تاثیر منفی خواهند دید. او از آرژانتین، ترکیه، کره‌‌‌‌‌‌‌جنوبی و پاکستان به‌عنوان اقتصادهایی نام برد که احتمالا بیشترین آسیب را می‌بینند. سریلانکا که تولید داخلی ندارد و ۱۰۰‌درصد به واردات نفت وابسته است، به‌شدت در معرض آسیب شدیدتر قرار دارد.به گفته آمریتا سن، موسس شرکت انرژی اسپکتس، کشورهایی که کمترین ذخایر ارزی خارجی را دارند و واردکننده هستند، بیشترین آسیب را می‌بینند زیرا نفت به دلار آمریکا قیمت‌گذاری می‌شود. اگر قیمت دلار افزایش پیدا کند، هزینه واردات رشد بیشتری خواهد داشت.

قیمت ۱۰۰ دلار در هر بشکه همیشگی نیست

به گفته مولچانوف، اگرچه نفت ۱۰۰‌دلار در هر بشکه ممکن است در افق دیده شود اما قیمت بالاتر ممکن است برای مدت طولانی باقی نماند. در بلندمدت قیمت‌ها در حدود قیمت فعلی و بین ۸۰ تا ۹۰دلار خواهد بود.بر اساس گزارش شبکه سی‌ان‌بی‌سی، هنگامی که قیمت نفت به ۱۰۰ دلار در هر بشکه صعود کند و برای مدتی در این قیمت بماند، تولید‌کنندگان برای افزایش تولید تشویق خواهند شد.