رایورز: مرکز تحقیقاتی گارتنر در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که میزان سرمایه‌گذاری کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا (MENA) در حوزه فناوری اطلاعات تا پایان سال جاری میلادی به ۴/ ۱۱ میلیارد دلار می‌رسد.

گارتنر تاکید کرده است که میزان سرمایه‌گذاری در بخش سرویس‌های مخصوص شهروندان بیشترین سهم از بازار را به خود اختصاص می‌دهد و همچنین در بخش زیرساخت‌ها و خدمات آنلاین نیز سرمایه‌گذاری‌های فراوان صورت می‌گیرد.

خدمات مخابراتی شامل سرویس‌های خطوط ثابت و همراه تلفن بیشترین سهم از سرمایه‌گذاری‌های دولتی را از آن خود می‌کنند. پیش‌بینی می‌شود در سال ۲۰۱۵ میلادی ۷/ ۴ میلیارد دلار در منطقه MENA روی این بخش سرمایه‌گذاری شود و سرویس‌های مربوط به شبکه موبایلی نیز با سرمایه‌گذاری۱/ ۳ میلیارد دلاری بزرگ‌ترین‌ زیرمجموعه باشند.

«آنوراگ گوپتا» مدیر تحقیقات گارتنر در این خصوص گفت: «بخش خدمات نرم‌افزاری سازمان سیستم‌های برنامه‌ریزی منابع سازمانی (ERP)، مدیریت چرخه تامین، نرم‌افزارهای زیرساختی و نرم‌افزارهای عمودی خاص (VSS) بسیار مورد توجه قرار خواهند گرفت. میزان سرمایه‌گذاری در صنعت نرم‌افزار خاورمیانه و شمال آفریقا طی سال جاری نسبت به سال ۲۰۱۴ میلادی رشد ۸/ ۲ درصدی را تجربه خواهد کرد تا ارزش آن به رقم ۲/ ۱ میلیارد دلاری برسد.» او همچنین توضیح داد: «در بخش نرم‌افزارهای VSS طی سال ۲۰۱۵ شاهد رشد ۹ درصدی خواهیم بود تا مجموع سرمایه‌گذاری‌های این بخش ارزشی بالغ بر ۴۵۴ میلیون دلار داشته باشد. سیستم‌های VSS ابزارهای نرم‌افزاری محسوب می‌شوند که در صنایع بالا به پایین کاربرد فراوان دارند. سیستم‌های VSS در مراکز دولتی شامل نرم‌افزارهایی می‌شوند که بر فرآیندهای ویژه سازمان و فضاهای اصلی از جمله درآمدهای مالیاتی و مدیریت پروژه‌های مختلف تمرکز دارند.»